| tavadaresti a întrebat:

Se pare ca uni dintre noi nu reusim sa facem distinctia dintre cuvantul "secta" si cuvantul "biserica". Ma refer in Romania.

77 răspunsuri:
| Maomau a răspuns:

Asa este!
Si sa nu te mire, pentru ca credinciosii sunt obisnuiti sa creada, si nu sa stie!

| martzian a răspuns (pentru Maomau):

"Si sa nu te mire, pentru ca credinciosii sunt obisnuiti sa creada, si nu sa stie!" - Tu vorbesti? laughing

| Maomau a răspuns (pentru martzian):

Poi eu nu cred decat acele lucruri notorii care sunt dovedite clar ca adevaruri de catre stiinta cu posibilitatile ei uriase de a cerceta!

| milan9 a răspuns:

Distincție se poate face foarte ușor:

În general, spre deosebire de Biserică, o sectă este o comunitate religioasă care s-a separat, s-a îndepărtat de suma învăţături lăsate de Hristos primelor comunităţi creştine, Bisericii Sale (subliniată în Noul Testament a fi Una Singură) şi de Apostoli, s-a îndepărtat de Biserică în definiția ei nou-testamentară!

| Omega233 a răspuns:

Si intrebarea ta este...

| martzian a răspuns (pentru Maomau):

"Poi" tu nici nu stii nici nu crezi. Ia da-ne mataluta un exemplu de adevar dovedit de stiinta in care crezi sau pe care il stii. Spre exemplu, spune-ne cum te-a convins stiinta ca materia s-a format din nimic, astfel incat sa iti permiti aroganta sa iei de sus un Dumnezeu care, daca exista in forma prezentata de noi, face sa te ia cu fior pe sira spinarii doar la gandul ca intr-o zi vei sta fata in fata cu El, la judecata. Si mai spune-ne de ce, cand ti se demonstreaza ca te-ai inselat in interpretarea Biblie, nu iti ceri scuze pentru aroganta si dezinformare, la fel de "principial" cum ai fost si in a striga impotriva ei.

| EmaS a răspuns:

Din pacate...Dar si Bisericile neoprotestante au aceleasi drepturi, suntem cat se poate de legali la Ministerul Cultelor.

| 3xfemeie a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=_K2ejFJvvBs
Ce sa zic, poate ca intr-o viziune noua manelele sunt un mod de a ne "inalta" spiritual. :D
Si curios ca pe un anume canal tv era o reclama in care unii dadeau si marturii cum au fost ajutati de Dumnezeu, dar predomina cuvantul sacrificiu: "ti -ai sacrificat pensia ", "ti-ai sacrificat salariul" si nu mai stiu, pentru ca am schimbat canalul.

| Maomau a răspuns (pentru martzian):

Vad ca tu ai pretentia sa te alfabetizez!
Cu cat platesti ora de cultura generala, pentru ca se pare ca tu esti prea lenes ca sa cauti raspunsurile singur pe internetul Atotstiutor!
In al doilea rand afla mai incultule ca ceea ce numesti tu materie nu este decat o forma de energie, si ceea ce simti tu cu simtuurile tale cand pui mana pe ceva material, nu este altceva decat atomii formati din nucleu si electroni care se invart cu viteza lumini si pe care tu doar ii percepi ca materie dar ei sunt de fapt ENERGIE, asta pe scurt si exprimat simplist ca sa inteleaga si analfabetii inculti ca tine!

| pisicutzamik a răspuns:

Cam asa este, intotdeauna romanii confundalaughing

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Pai daca ar fi cum spui tu si dictionarul ala roman biserica ortodoxa ar fi cea mai mare secta din lume deoarece s-a despartit de biserica mama, cea catolica. Mai incercati ca ati luat-o brambura rau de tot. Si inca ceva, nici o varianta a crestinismului nu se mai numeste "biserica" ci CONFESIUNE, cititi in constitutie si lasati acel dictionar facut de popi ce se vor si profesori universitari.

| tavadaresti explică (pentru GalinaBlanca):

Caci acolo unde sunt doi sau trei adunati in Numele Meu, sunt si Eu in mijlocul lor." (Mat.18:20)

| tavadaresti explică (pentru milan9):

Biserica Mama istoric cum ceri tu este biserica catolica, ceea ce da de inteles ca celelalte sunt secte...

| martzian a răspuns (pentru Maomau):

Nu iti permit sa fii nesimtit. Ai grija! Daca ai ceva de spus, spune, dar nu abera aruncand cu mizerii. Nu-ti cer sa-ti recitesti scrierile, oricum nu ai intelege unde este dovada ca incultul analfabet esti chiar tu...

| milan9 a răspuns (pentru tavadaresti):

Pentru cultura ta generală, dintre cele două Biserici ce se suprapun peste istoria creștinismului, cea care a făcut pasul în "lateral", cea care a adus schimbare și a inovat, este Biserica Romano-Catolică. Ea adus schimbarea și "mărul discordiei" în schisma din 1054! Anul 1054 este anul ei oficial de naștere, ca cea care s-a despărțit de "trunchiul" Bisericii apostolice! Astfel, ea nu este nicidecum "mamă" și nu are întâietate față de Biserica Ortodoxă, ci este exact invers. Și aici nimeni nu trebuie să se lase influențat de vreo răspândire geografică!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de ortodocşi, le aparţin şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire! Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de discuţii, tensiuni şi în final, separare!

Iată o parte dintre ele:
1.Papa e locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2.adaosul filioque;
3. existenta purgatoriului;
4.folosirea azimelor;

În schimb, în linie directă rămasă neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat) Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare! De ce a insistat ca esenţa de bază a ei să fie „neschimbabilitatea"? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

Vechea biserică apostolică a preluat numele de "Ortodoxă" doar pentru a se deosebi de catolici, începând din 1054.

Răspuns utilizator avertizat
| tavadaresti explică (pentru GalinaBlanca):

Atata timp cat cei care se aduna in numele Domnului hulesc sfanta biserica ( adica credinta pe care o avem de 2000 de ani ) nu cred ca mai sta Domnul Iisus cu astfel de oameni."
rolling on the floor 2000 de ani la care biserica te referi de 2000 de ani?

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Toate bisericile la inceput au fost o secta.

| tavadaresti explică (pentru GalinaBlanca):

Judeca fiecare argument, individ, religie... dupa singurul Standard (Biblia)
Insa ca ar avea biserica ortodoxa 2000 de ani este o minciuna=>adune argument istoric de cand isi are numele de "Biserica Ortodoxa".

| tavadaresti explică (pentru ManStrong):

rolling on the floor conform definitii afirmatiia ta e groaznica.
"Sectă este denumirea dată unui grup de persoane ce formează o comunitate religioasă, care s-a separat de biserica oficială[1] în scopul corectării unor abateri doctrinare atribuite structurii-mamă."

| ManStrong a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Under este scrisa Perla asat. Dami text si primesti nota maxima.
Sau tu ai uitat unde ai citit.

| ManStrong a răspuns (pentru milan9):

Si vasa zica daca biserica catolica foloseste azimi asa cum este scris in V testament este ertica?
Si faptul ca respecta data 14 nisan cu deosebirea ca sarbatoreste ziua de paste duminica tot eretica este?
Filique sau nu asta e tot un drac, si la unii si la altii.
Am uitat sa amintesc de moaste.Ci asta chiar va dati in petec.

| ManStrong a răspuns (pentru tavadaresti):

Si eu ce ti am spus? Cala inceput fiecare biserica a fost o grupare de oameni care au facut exact ce spui tu.
Iata cit de groaznic este raspunsul.

| milan9 a răspuns (pentru ManStrong):

Deși unele au fost deosebiri serioase, ele puteau fi totuși discutate și remediate. Problema însă a venit din dorința expresă a episcopului Romei (așa-zisul Papă) de a conduce el tot ce mișcă în creștinism (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală). La asta s-a adăugat și orgolul cardinalului Humbert, cel care a generat de fapt prin impulsivitatea lui, conflictul "schismei".

Filioque însă reprezenta o problemă aparte, un precedent periculos, o abatere gravă, un fel de cutie a Pandorei. Era prima dată când avea loc o inovație, o schimbare majoră (referitoare la Trinitate) fără susținere în Biblie. Nu era un simplu element de nuanță, ci, presupunea niște pretenții nefondate, reprezenta un început care ar fi deschis calea la tot felul de învățături contradictorii!

Celelalte deosebiri nu constituiau tocmai erezii, ci țineu mai mult de deosebiri zonale sau de interpretări nuanțate (azimele și purgatoriul la catolici - Ortodoxia are învățătura despre importanța rugăciunilor pentru cei trecuți în veșnicie), de asumarea unor voturi, moduri de viață dedicate slujirii lui Dumnezeu (celibatul preoților la catolici - Ortodoxia are monahismul, dar și celibatul episcopilor, mitropoliților și patriarhului)...

| ManStrong a răspuns (pentru milan9):

Fiecare din cele doua i si aroga intietatea dar nici una nu e conforma cu invataturile lui Isus.
Ce invata Isus in realitate si ce paractica biserica?
Isus invata pe oameni sa se intoarca la Dumnezeu, adicasa respecte poruncile.Ori bisericile invata calcarea poruncilor lui Dumnezeu si repectarae tainelor asa zice bisericesti.Cind a dat Isus vre o porunca referitor la biserica? De unde regulile celibatului si de unde practica pastilor la ortodocsi asa cum o fac azi? De unde Piine la cuminecatura si alte asemenea prectici?
Acestea sint inavaturi de la Isus?
El respecta Sabatul, era circumcis si repecta mincarea caser. Unde au disparut acestea din crestinism?

| milan9 a răspuns (pentru ManStrong):

Este firesc să existe puncte de vedere diferite dacă eu sunt ortodox iar tu ești adventist, este greu de exemplu să rămâi obiectiv atunci când îți confirm faptul că Biserica nu încalcă NICIUNA DIN PORUNCILE NOULUI TESTAMENT! Și nici măcar pe cele ale legii lui Moise, decalogul!

Pe de altă parte, fiecare din lucrările numite taine își găsește instituirea în cuvintele Mântuitorului Hristos sau în practica apostolilor și preoților din Biserica primară. "Poruncă referitoare la Biserică" zici tu?
- De la începutul până la sfârşitul Noului Testament, Hristos confirmă Biserica şi ierarhia bisericească. Unde sunt acestea în cele 10000 de culte apărute "pe cont propriu", fără legătură cu divinitatea (divinitate care a confirmat că Biserica Sa este Una Singură?)

Tot Hristos este Cel care leagă această Biserică de transmiterea harului preoţiei şi de ierarhia bisericească (distincţia dintre episcopi, diaconi şi preoţi).

Nemilos exerciţiu de manifestare a libertăţii... ca un bumerang! Când arăţi că vrei să,, loveşti" valorile Bisericii, fie că vrei sau nu, astă înseamnă în mod direct că vrei să,, loveşti" pe Dumnezeu. El a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii".

| tavadaresti explică (pentru milan9):

"Este firesc să existe puncte de vedere diferite dacă eu sunt ortodox iar tu ești adventist, este greu de exemplu să rămâi obiectiv atunci când îți confirm faptul că Biserica nu încalcă NICIUNA DIN PORUNCILE NOULUI TESTAMENT! Și nici măcar pe cele ale legii lui Moise, decalogul! "
Asta e nemaipomenitarolling on the floorcata minciuna si cata siretanie ne prezinti Domnule Milan9