| Patrick20061997 a întrebat:

Se poate bea apa dacă țin post negru?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mihαi a răspuns:

Salut!
Conform Învățăturii de Credință Ortodoxe, după asprimea lui postul poate fi de mai multe feluri:

„a) Ajunare desăvârşită, adică atunci când nu mâcăm şi nu bem nimic cel puţin o zi întreagă. (n.n acesta este postul negru).
b) Postul aspru sau uscat sau ajunarea propriu-zisă, atunci când mâncăm numai spre seară, mâncăruri uscate (pâine şi apă, fructe uscate, seminţe etc).
c) Postul obişnuit sau comun, când mâncăm la orele obişnuite, dar numai mâncăruri de post, adică ne înfrânăm de la „mâncărurile de dulce" (carne și pește. brânză, lapte, ouă, grăsime).
d) Postul uşor (dezlegarea), când se dezleagă la vin, peşte, icre şi untdelemn, cum se prevede in Tipic, la anumite sărbători care cad în cursul posturilor de peste an."

Dacă te simţi slăbit şi simţi că nu mai poţi duce postul, poţi lua în cursul zilei: o bucăţică de anaforă şi 3 înghiţituri de aghiazmă, cum spunea Parintele Ilarion Argatu.

| GrigoreCostinel a răspuns:

Din păcate nu se poate bea!