| Adrian_Costin_1999 a întrebat:

Se poate da Canon pentru faptul ca ai invidiat pe cineva?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Plin de sectancti pe aici, da, trebuie pentru ca ai avut ura fata de aproapele tau

| minrest a răspuns:

Se da un Canon foarte usor, sau mai degraba esti absolvit fara Canon. Cum anume ai invidiat de ai constiinta incarcata, stii numai tu.

| mentholinks a răspuns:

Se poate da si spaga la preot.

| xerxes1 a răspuns:

Eu zic ca este mai bun Nikon.

| Mircea08 a răspuns:

Canonul este ZERO! Nu exista in Evanghelie notiunea de Canon. Crestinii traiesc potrivit invataturii lui Iisus. Cei care traiesc si in conformitate cu alte invataturi NU SUNT CRESTINI si asta chiar daca biserica din care face parte spune ca e crestina
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
Pentru crestini SINGURUL INVATATOR ESTE IISUS!
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
Cine invata de la preoti (rabi) inseamna ca nu au incredere in Iisus si isi cauta alti invatatori.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu este nevoie de Canon. Dumnezeu care te iubeste neconditionat, care te priveste cu blandete si iubire, care a murit pentru tine pe cruce, care te vrea pentru El, care te-a iubit cu o dragoste vesnica, si asa cum spune o cantare ''Dumnezeu te cheama lacrimand'' Adica te cheama la El cu dragoste, TE VA IERTA. Dar Dumnezeu nu vrea ca acest lucru sa se repete, asa ca va trebui sa ii spui Domnului prin rugaciune ce ai facut, si sa te pocaiesti de acel pacat, adica sa incerci sa nu il mai faci, sa iti intorci fata de la el, nu inseamna ca nu vei mai pacatui niciodata, dar cand gresesti, adu acel pacat inaintea Lui Dumnezeu, si fii sigur de iertarea Lui, Cand vii la Domnul sa iti marturisesti un pacat, adu-ti aminte ca vii inaintea unui tata iubitor, care se bucura ca ai venit la El, si este gata sa te ierte. El nu sta nepasator, Spune-i si Lui Dumnezeu in rugaciune problema asta si El iti va da un raspuns, El vrea sa auda negazul nostru. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=1225s

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Tu esti sectanct, de ce raspunzi despre Canon

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Intrebarea, ca si raspunsurile, mi se par aberatii totale. Care este diferenta dintre voi si un om al cavernelor? Psihic vorbind!
Nu ati evoluat deloc? Credeti in licurici? Zeii aduc ploaia?

| Kron5tadt a răspuns:

Se poate da chiar Pentax, sau [mai grav] Sony. Depinde de cat de invidios esti.

| Yunkay a răspuns:

Nu cred ca e cazul, desi e ceva omenesc sa avem invidie, ura etc... Suntem oameni cu sentimente, orgolii etc..., Nu cred ca religia este o rezolvare in a scapa de pacate, conteaza ceea ce simti tu, conteaza ceea ce simti tu ca om, daca vrei sa fii un om bun, nu da importanta lucrurilor care nu te ajuta pe tine cu absolut nimic, ajuta oameni cu cat poti nu sa dai tot ce e mai bun. Daca tu crezi in Dumnezeu atunci te poti ruga la el cu cuvintele tale, fara sa mergi la biserica sa te spovedesti si alte lucruri de genu. Multumestei la Dumnezeu in gand cu crezi tu ca e mai bine si poti sa ii ceri ajutorul tot in gand prin cuvintele tale, fara sa spui Tatal Nostru de 1000000 de ori si aceleasi cuvinte ca nu cred ca ajuta. Dupa parerea mea Religia manipuleaza oamenii pentru a le fi frica si sa fie controlati sa nu fie haos pe pamant. Nu trebuie sa iti fie frica de Dumnezeu, daca tu il ai in suflet si crezi ca este tatal tau atunci nu cred ca el te va pedepsi pentru greseli, eu cred ca te-ar intelege si te-ar ajuta in continuare si pe lumea cealalta sa fii un om mai bun.

| Mircea08 a răspuns (pentru Yunkay):

FELICITARI! ...BRAVO!
Ai descris foarte bine ce inseamna a fi crestin. Exact asta ne invata si Iisus, asta este esenta Evangheliei. Restul, ritualuri, traditie, invataturi ale preotilor sunt aiureli. Ceea ce trebuie sa stii este doar invatatura lui Iisus (Evanghelia, sau Noul Testament ) si o sa scriu citatul care urmeaza de foarte multe ori pana o sa se lamureasca toti ce inseamna sa fii crestin :
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Dumnezeu ne-a creat normali nu anormali, si a spus ca trebuie sa traim normal, iar ca sa nu fie dubii a mai si explicat in Evanghelie ce inseamna a trai normal. Normal e sa nu minti, a minti nu e lucru normal, normal e sa nu ucizi, a ucide nu este normal, asa cum nici a fura, a iti bate joc de altii, a fi nemilos, avar, prost, etc

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru Ionut1492):

Nu fac parte din nici o biserica, iar asta inseamna ca nu am nici o doctrina. Ceea ce stiu eu, este scris pentru toata lumea in Evanghelie

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru Ionut1492):

Asa este, numai ca nu e doctrina si nici poveste, este un mod de viata. Si tu ai un mod de viata si nu spui ca e o poveste si nici ca e o doctrina - de ce?