| Holiday a întrebat:

Se poate spune ca femeile care cred in Dumnezeu si implicit in Biblie sunt un fel de feministe de moda veche?

De ce zic asta...Se tot discuta ca Biblia ar fi o carte misogina, si privit in ansamblu poate ca asa e, dar exista doua episoade unde barbatul e prostul prostilor. Prima e aceea in care Eva il prosteste pe Adam sa manance, ce naiba zic ei ca au mancat acolo, nici nu conteaza ce. Pai in puii mei, Adam perfectul, creatia minunata a spiridusului, chiar asa prost sa fie sa se ia dupa femeie? Daca l-a prostit sa faca pana si asta, ne putem da seama cu cate alte chestii l-o fi aburit.

Si asa a aparut intriga primei parti a povestii.

Apoi...o fatuca, cam panarama ea asa de fel, il prosteste pe unu Iosif ca e gravida cu Duhul Lampii, sau ma rog, ceva similar. Pai cat de prost sa fii sa crezi asta? N-are rost sa comentam...

De aici porneste intriga celei de-a doua parti a povestii.

Fara cele doua evenimente practic povestea ar fi fost alta.

In concluzie, Biblia este un ghid de comportament al femeii emancipate. Probabil de aia si sunt atatea babe credincioase. Dar culmea e ca multe nici nu stiu de ce sunt acolo.

3 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Se poate spune ca femeile care cred in Dumnezeu si implicit in Biblie sunt un fel de feministe de moda veche?" raspunsul este NU.
Nu judeca ca sa nu fi si tu la randul tau judecat.

| Digikey a răspuns:

Ar mai fi si fetele lui Lot care isi imbatau tatal cu vin ca se plictiseau in pestera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doar misogine.