| anonim_4396 a întrebat:

Se pot pierde darurile spirituale?
Va rog, puneti la fiecare raspuns la ce religie apartineti

14 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Darurile spirituale se primesc de la Duhul Sfant. Nu poti avea daruri spirituale daca nu esti botezat cu Duh Sfant si nu poti primi Duh Sfant decat daca AI INTELES PERFECT invatatura lui Iisus (Evanghelia). Nu cred ca poti intelege Evanghelia daca nu ceri de la Dumnezeu intelepciune si daca nu incepi la modul serios sa asimilezi virtuti.
Ce daruri spirituale ai si tie frica sa nu le pierzi?

| PreaDistinsul a răspuns (pentru Mircea08):

Nu exista daruri spirituale prietene. Nici macar tu n-ai niciunul ca sa poti spune ca sunt adevarate aberatiile pe care le tot promovezi pe site.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

Daca ai avea vreun "dar spiritual" presupun ca ai fii mai istet si te-ai exprima in consecinta. Ai folosit o logica inversa de toata jena. Asta daca ti-ai dat seama. Dar cum nu are logica ce spui, cred ca intelegi, logic vorbind, ca nu esti logic, nu?

| Kron5tadt a răspuns (pentru Mircea08):

Poti primi har direct la nastere. Nu-i nevoie sa ajungi matur, pentru a citi si "intelege perfect" Evanghelia. Poti doar sa intelegi ce se intampla cu tine, cand ajungi la varsta la care incepi sa-ti pui intrebari.

| Kron5tadt a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Pe ce se bazeaza afirmatiile tale? Daca tot afirmi, fa-o cu argumentele de rigoare, altfel... vei semana cu o moara fara grane. Deci?

| PreaDistinsul a răspuns (pentru Kron5tadt):

E simplu. N-am vazut niciun dar spiritual in nimeni si cei care pretind ca au asa ceva mai degraba au probleme la cap sau se cred ei nu stiu cum.

| Mircea08 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"Daca ai avea vreun "dar spiritual" presupun ca ai fii mai istet si te-ai exprima in consecinta. Ai folosit o logica inversa de toata jena. Asta daca ti-ai dat seama. Dar cum nu are logica ce spui, cred ca intelegi, logic vorbind, ca nu esti logic, nu?"

Nu!

| Mircea08 a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Eu nu promovez nimic - eu spun ce scrie in Evanghelie, iar Evanghelia nu eu am scris-o.
Sunt crestin si cred in Evanghelie - am dreptul la acesta optiune si promovez Evanghelia. Acest lucru nu trebuie sa deranjeze pe nimeni. Cei care sunt deranjati de tema acestei categorii sa nu mai posteze aici

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

Hopa, s-a trezit Mirciulica! Te-ai activat, nu? laughing
Tocmai spuneai pe celalalt post, citez, ca tu "propovaduiesti". Asta inseamna a-ti promova credinta.
Tu nici macar nu spui ce scrie in evanghelie, ci doar citezi aiurea si fara context un verset sau doua. Asta poate face si un semidoct.

Cei care posteaza aiurea aici ar trebui sa nu mai posteze, nu crezi? Adica sa citezi o biblie la nesfarsit devine ridicol! Macar exista unii crestini care mai citesc lucrari stiintifice si incearca sa le combata. Sau se inspira din alte religii, din cosmogonie, din mitologie. Aceia sunt niste crestini inteligenti, cititi - unde pot gasi asemenea crestini?
Vad ca aici se citeaza din Biblie doar si nu judeca niciunul!

| Uvox a răspuns (pentru Mircea08):

Te hotărăști azi? Nu promoveze nimic, cel puțin așa începi afirmația (negație de fapt happy ) după care spui ca promoveze evanghelia-paranghelia.
Deci?
La orice categorie, oricine poate sa posteze ce crede el. Credincios sau nu.
Nu tema este deranjanta ci cei ca tine.
Ai inteles acum? Sau ai nevoie de un citat?

| EcceHomo a răspuns:

Nimic nu se pierde, totul se transformă.happy

| Uvox a răspuns:

Ca sa pierzi ceva trebuie intai sa ai. Ca sa ai ceva trebuie ca acel ceva sa existe.
Daruri spirituale?
Care ar fi?
Sa zic agnostic. Creștin prin botez și atat.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Te referi la memorie, cunostinte, aptitudini? Vorbim de ceva concret sau de aberatii religioase?
Stiu ca iti poti pierde virginitatea laughing)

| Kron5tadt a răspuns:

Cei care au daruri spirituale pot pierde aceste calitati daca actioneaza de unii singuri direct impotriva lor, cu o vointa puternica. Darul spiritual nu piere de la sine, fara sa faci nimic.