| Deni4trs a întrebat:

Se pune daca faci un juramant pe o carte de rugaciuni?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,nu se pune, ca cartea de rugaciuni nu e biblia, se pune cand juri pe evangelie

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

De unde stii ca se pune?

| temporarPE5minute a răspuns (pentru RAY):

Matei 5:34 Dar eu vă spun: Nu juraţi deloc, nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu, 35 nici pe pământ, fiindcă este scăunelul picioarelor sale, nici pe Ierusalim, fiindcă este oraşul marelui Rege. 36 Nici pe capul tău să nu juri, fiindcă nici măcar un fir de păr nu-l poţi face alb sau negru. 37 Ci, în vorbirea voastră, Da-ul vostru să însemne Da şi Nu-ul vostru, Nu, căci ce este în plus faţă de acestea vine de la cel rău.

| lpavel a răspuns:

Se pune orice juramant! Niciodata nu jura, Da sa fi Da si nu sa fie nu, iar cuvantul tau sa fie sfant, astfel nu va fi nevoie niciodata sa juri!

| mentholinks a răspuns:

In ce sens sa se puna? Ce te intereseaza mai exact? Fii mai explicit ca sa pot sa-ti dau un raspuns de calitate. Poate primesc o moneda.

| Mclaren12 a răspuns:

Unde sa se puna? O carte de rugaciuni nu are nicio valoare, este doar o carte ca oricare alta. Ce se intampla mai special daca juri cu mana pe ea? Asta este o sarlatanie pe care o foloseste statul ca sa te sperie sa spui adevarul. Ei iti sugereaza prin asta ca pe ei ii poti pacali dar de iad nu scapi daca minti laughing
Eu cred ca oamenii din varful statului stiu foarte bine ca crestinismul este fals.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Dar si la tribunal juri pe biblie, inclusiv in state, cel putin in filme

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Juratul pe Biblie creeaza ideea ca trebuie intr-adevar sa respecti ce spui.
Mai ales la romani:
"Am jurat si nu am respectat" - N-are nimic.
"Am jurat pe Biblie si nu am respectat" - Vai, e pacat grav.

Indeferent pe ce juri (cu toate ca nu e bine sa juri), trebuie sa respecti.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Corect,asa e, dar, se observa ca nu se confirma, toti corupti jura pe ea

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

La fel si pe biblie.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Exista daca nu ma insel un articol de lege care reglementeaza aceasta procedura in functie de confesiunea martorului. Daca esti ateu ai o alta formula, gen juri pe constiinta si onoare...nu stiu exact.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu stiam

| Mircea08 a răspuns:

Iisus a spus :
"Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu, Nici pe pământ, fiindcă este aşternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat, Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poţi să faci un fir de păr alb sau negruCi cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.
(Sfânta Evanghelie după Matei - 5/34-37)

| Csander a răspuns:

Ce anume sa se puna? E doar vorba de incredere aici, nu ce modalitate folosesti ca sa promiti ceva.