| anonim_4396 a întrebat:

Se spune că depresia este "boala secolului 21".
Întrebarea mea este: de ce considerați voi că omenirea a devenit atât de tristă și de neîmplinită pe interior? Este oare posibil datorită faptului că în acest secol a devenit tot mai atee?
Bun, biologic vorbind, avem cunoștințe despre dezechilibrele hormonale (mai exact de o lipsă) de la nivelul creierului, dar această problemă nu ar putea avea implicații și pe alte nivele ale ființei umane (nu doar pe cel fizic)?
Care considerați voi că este cauza principală a depresiei în secolul 21?
Această întrebare este adresată oricui, indiferent de credința lui. Rog să adoptați o atitudine civilizată în dezbaterea acestei probleme reale, care ne afectează pe din ce în ce mai mulți dintre noi.
Mulțumesc anticipat!

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot așa se spune că în lagărele de concentrare, naziste și nu numai, sau in regimurile concentraționare, comuniste, dar nu numai, depresia era și este o boală rară. De ce? Pentru că în ele oamenii se confruntă cu moartea, care declanșează comportamente și instincte de supraviețuire, nu ai timp să îți plângi de propria milă. Intre un iepure alergat de vulpe, competiția o câștigă de obicei iepurele, căci ea aleargă după cină iar el ca să își scape pielea. Iar apoi se duce să facă amor, să se înmulțească ca iepurii, nu ca vulpile politic corecte, cu cis și trans. Din cauza aceasta vei găsi mult mai puțini iepuri depresivi decât vulpi cu minorități sexuale.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca are treaba cu credinta,Cred ca are treaba cu fitele,pretențiile,traiul greu si diferențele sociale foarte mari.
În ziua de azi daca nu ai bani,nu iesi cu ceva in evidenta sau nu faci parte dintr-o clasa sociala superioare nu prea ai sanse,nu prea se dau doi bani pe tine si asta este deprimant.
În momentul in care esti mai prejos ca altii,lumea te împinge către o munca mai intensă sa faci mai mulți bani si asta te face să ai o profesie ce nu iti face placere si care iti ocupa tot timpul,te face sa te sacrificii pe tine sau sa faci lucuri de care in mod normal nu ai fi mândru, te face sa iti pui problema ca nu esti sau nu vei fi suficient de bun sau in rand cu lumea, sa te modifici mental si fizic ca sa ai si tu mai multe șanse catre a ati face o familie, un statut, pentru a primi respect sau pentru a fi cineva cat de cat observabil iar chestia asta te consuma.

| Celcestietot a răspuns:

A devenit, pentru ca nu functioneaza ceva cum trebuie, de cele mai multe ori omul (in mare parte necredincios, sa fim realisti).

| mentholinks a răspuns:

Este doar inceputul.

| Goete a răspuns:

Nici un muritor de foame african nu e depresiv.
Intr-un mod trebuie sa atragem atentia asupra noastra si cum nu ne lipseste cu adevarat nimic, suntem vezi doamne, Depresivi!

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

Depresia este o problemă reală. Până nu treci pe acolo, n-ai cum să înțelegi...

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut tratament si am fost cu depresie aprox. 2 ani, incepand cu o tentativa de sinucidere - pana cand nu mi-am dat seama ca "problema" mea nu este o problema - cei care au probleme, chiar le au, si Reale. Boli, razboi, foamete...
Depresia este plictiseala noastra intr-o lume unde avem tot ce ne este necesar

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Specialistii spun ca depresia se datoreaza de fapt lipsei de iubire, de acceptare si recunoastere si valorizare de catre ceilalti!

| StrongHeart a răspuns:

In sfarsit o intrebare care sa stimuleze oamenii sa deschida ochii la ce se intampla.
Raspunsul este simplu,pentru ca am ucis dragostea,sa spun asa.
Oamenii sunt din ce in ce mai lacomi,mai detasati spiritual de ceilalti oameni,de natura,consumam foarte mult si nu mai exista atat de multe fapte bune si un mediu sanatos care sa contracareze toata toxicitatea din jur,pentru ca noi cautam raspunsurile in exterior,dar raspunsurile sunt in noi.
Raspunsul intotdeauna este spiritual,dar nimeni nu vrea sa admita,toti cred ca au explicatie pentru orice,dar cand vine o boala necunoscuta,toti expertii dau bir cu fugitii.
Ar fi mult de scris ca sa iti explic exact ce cred eu ca se intampla de fapt dar o sa incerc un rezumat.
Aceeasi oameni care ne dicteaza ce sa credem,liderii spirituali, liderii din politica, monarhia sunt aceeasi oameni care acum 2000 de ani l-au ucis pe IIsus,adica descendentii lor si tot ei iti inspira ideea ca tu nu meriti indurare si meriti sa fi judecat si aruncat in iadul de foc,iti baga ideile astea in cap de cand esti mic.
Conducatorii lumii sunt inruditi intre ei majoritatea.Vorbesc de regi,politicieni,afaceristi si cei care detin corporatiile si asa mai departe,ma refer la elita mondiala,da?
Istoria este scrisa de cei ce castiga razboiul.
Crestinismul a fost impus cu forta,prin multa violenta,pai Iisus,la fel ca Budha,Ghandi si multi altii vorbea de dragoste universala pentru aproapele tau,pentru pamant,in niciun caz nu ar fi de acord cu ce se petrece cu omenirea si cu toate razboaiele care s-au dus de atatea secole.
Multi predica,dar putini fac ceea ce tot ei le cer altora sa faca.Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face.
Not enough indians,too many chiefs.
Uite-te in jur. Unde este dragostea de care s-a vorbit atata? Eu nu o vad,in schimb vad oameni care sufera.
Normal ca nu mai crede nimeni in nimic,pai de cate ori am suferit ca popor,si nu doar noi,de cate ori am fost tradati si mintiti,manipulati,nu mai stim unde ne e capul,unde ne e coada.
E un joc de puteri la nivel inalt si un razboi pentru sufletul fiecaruia din noi.E greu de explicat ce vreau sa spun.
Tot ce e scris in biblie,quaran sunt doar niste indrumari pentru oameni cum sa traiasca o viata implinita,sunt parabole,nu trebuie luat tot ad litteram,desi sunt si intamplari istorice adevarate.
Si de vina suntem toti, nu doar elita, pentru ca toti avem vicii, slabiciuni si cadem prada tentatiilor, nu este unul mai bun ca celalalt, nu despre asta e vorba.
Tehnologia e unealta buna, dar o folosim cum trebuie? Suntem mai separati ca niciodata in istorie.Trebuie sa regasim pacea, echilibrul, intelegerea si iertarea.Nu trebuie sa ne mai razboim atata pe idei foarte vechi,trebuie sa ne unim toti ca sa facem locul asta mai bun pentru toti,exact cum zicea Michael Jackson,make it a better place,for me and for you and the whole human race,a predicat lucruri bune, l-au pus la zid, l-au facut sa para un monstru, asa se intampla cand predici, devii o piedica pentru conducatori.
Este un razboi mental, nu mai poti sa iesi linistit pe strada, cand auzi stiri cum a fost cu Dinca sau cate alte lucruri.Presa mananca rahat, baga frica in oameni, nu mai stii ce sa faci ca te ameninta ca iti "ia libertatea cand nu au ce sa iti mai ia".
Ar fi multe de spus, ma bucur ca ai deschis topicul asta, desi presimt ca o sa fie conflicte multe.
"Want to be free
Don't look towards the sky
'Cause there's no heaven above
Don't look down beneath your feet
There's no hell below
Want to be free
But heaven and hell exist within
Heaven is what you make it and
Hell is what you're going through"

https://www.youtube.com/watch?v=FsK2TjAAe8k

https://www.youtube.com/watch?v=c9VQye6P8k0

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Super Like, sunt de acord cu ce ai scris

| Algo098 a răspuns:

E ca si in cazul copiilor, cand sunt mai mici si mai nestiutori sunt mai veseli ca nu au nici o grija si li se pare totul frumos, bun si usor. In plus mai e si dorinta de a fi cat mai sus, sa nu te depaseasca nimeni si cand vezi la ce nivel te afli si ti se pare ca nu esti la nivelul si nu ai solutii dorit sa evoluezi apare depresia. Daca esti mai nestiutor si traiesti intr-o lume a povestilor care iti dau o "siguranta" si un "scop" in viata, fie el si virtual, ai o depresie mai mica, esti ca un copil care crede totul perfect si e fericit. Cand nu ai o ocupatie pe care sa o faci cu placere si care care sa-ti dea satisfactie esti deprimat. La fel si daca nu ai siguranta unei vieti normale. Cine crede ca e mai buna nestiinta si primitivismul, poate alege sa traiasca in acel mod si va trebui sa fie fericit din moment ce crede ca asta e solutia cea mai buna pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că ne indepărtăm din ce în ce mai mult de Sursa vieții și a iubirii, adică Dumnezeu.

| Teffan a răspuns:

Din cauza tehnologiei și industrializării.

| Helper07 a răspuns:

Nu din cauza ateilor e lumea asa trista ci din cauza lipsei de iubire. Fericirea e focul, iubirea e lemnul pe care l arde focul - ai ramas fara lemne, se stinge focul.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Helper07):

In lume dragostea e ca iarba verde moale vulnerabila. Oridecate ori e cosita iarba apare iarasi.

Depresia apare cand omul isi pierde credinta.

Spiritele umplu golurile cuantice din mintile oamenilor. Cu cat omul cunoaste mai putin cu atat duhurile rele au loc mai mult pentru a poseda subtil un om si a-l face mai nefericit mai nemultumit mai deprimat.

In ciuda progresului stiintific lumea cunoaste tot mai putine lucruri. E un paradox care s-a intamplat si inainte de potop. Lumea guvernata de demoni care pretindeau ca le ofera cunoastere stiinta.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai dreptate, cand nu cunosti lucrurile Satan isi face de cap, dar referitor la credinta, cum poti fi depresiv pierzand ceva ce n ai avut niciodata? Nu toti sunt crestini. Asta inseamna ca ateii n au nimic de pierdut? Principala cauza a depresiei e singuratatea. Cand n ai pe nimeni care sa te iubeasca, simti ca n ai pentru ce trai.

| ioan452 a răspuns:

Depresia asta pornește de la lipsuri și nevoi, lipsuri materiale, lipsa de dragoste care nu ți-o oferă nimeni, in afara de familie.