| Meme10Memu a întrebat:

Se spune ca in antichitate oamenii atribuiau lucrurilor neobisnuite, sau miraculoase sau carora nu le puteau gasi explicatii, cauze supranaturale insa Biblia arata ca in antichitate existau multi oameni care erau atei si care atribuiau norocului sau intamplarii oarbe toate aceste lucruri. Iata ce scrie in Biblie despre astfel de oameni la Isaia 65:11:"Dar voi sunteți cei ce l-ați părăsit pe Cel care a creat cerul si pamantul, cei ce ați uitat muntele meu sfânt, cei ce pregătiți o masă pentru dumnezeul Norocului și cei ce turnați până la refuz vin amestecat pentru dumnezeul Destinului." Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate. Așa consider eu.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Prin intrebarea de fata vreau sa arat ca, fata de lumea din trecut, lumea din prezent nu este mai luminata legat de intrebarile fundamental existentiale de genul de unde venim si incotro ne indreptam, cum a aparut viata pe pamant. Vorbesc despre tipul de credinte care a ramas in ansamblu neschimbat.

Personal cred ca exista Dumnezeul Cel Viu asa cum este descris in Biblie care e o carte inspirata de El si scrisa de oameni inspirati de El.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da. lumea este la fel. chiar mai rea. tot ce putem face e să fim oameni în adevăratul sens al cuvântului.