| anonim_4396 a întrebat:

Se spune in Bibilie ca Dumnezeu este rezultatul necazurilor si succesurilor noastre.Si ca El ne pedepseste pentru pacatele noastre.Eu am vazut ca nu este asa. Spre exemplu eu sunt un baiat cuminte care nu injura,nu fumeaza,nu bea,nu se bate cu nimeni,tacut,singuratic si TOTUSI, am o multime de necazuri.Si nu numai eu,am vazut multi in lumea asta,de exemplu betivi,care o duc foarte bine, nu au nicio problema.La fel si fumatorii,"fetele de pe centura",violatorii,batausii,drogatii,toti o duc bine.Iar aia care fac pacate mici au necazuri mari. Unii au ajuns cu probleme grave si unii si~au pierdut membrele in accidente.
Sa va mai dau un exemplu:O familie curata dau viata unui nou om care trebuie sa vina pe aceasta lume si care se naste cu niste probleme grave.Ce vina are familia aia sau ce vina are copilul ala care s~a nascut cu niste dizabilitati? Nu a facut nimic ca sa merite asa ceva,nu? Adica abia s~a nascut, nu?
Bolile vin la oameni asa pe neasteptate.Adica poate maine te trezesti sa iti spuna doctorul tau ca ai cancer.Deci tu ai stat cuminte in banca ta si nu ai facut nimic rau,te~ai ocupat de sotie,copil,job etc,etc,etc,cand dintr~o data te trezesti ca ai cancer, nu?
Si ultimul exemplu este cel cu pandemia aceasta.Adica Dumnezeu asta pedepseste asa aleatoriu,nu? Si asta~i un semn ca vine apocalipsa? Pai atunci de ce ne mai lasa sa ne chinuim asa? De ce nu grabeste sfarsitul acestei planete?
Nu stiu daca exista Dumnezeu sau nu, dar un lucru stiu sigur.Biblia nu corespunde cu realitatea noastra.

10 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Asa e, Dumnezeu are grija de toti sa le mearga bine.

| CostinAlamariu a răspuns:

Necazurile sunt semnul ca Dumnezeu nu te-a uitat. Cine are o viata comoda si fericita desi acea persoana e rea o are pentru ca Dumnezeu stie ca acea persoana nu mai are nicio sansa la mantuire.
Fii fericit în necazuri pentru ca inseamna ca duci o cruce. Si daca duci o cruce inseamna ca Hristos Însusi o duce cu tine happy

| Ineys a răspuns:

*You have unlocked brain*. Bravo.
Dumnezeu pedepseste pe cine crede. Cine nu crede, nu e pedepsit de Dumnezeu.

| Panamax a răspuns:

Ai inceput sa te trezesti.Bravo.

| Irinel15123532 a răspuns:

Domnul Iisus spune asa in Ioan 16:33 ''V-am spus aceste lucruri ca să aveţi pace în Mine. În lume veţi avea necazuri, darîndrăzniţi, Eu am biruit lumea''
Iisus nu spune ca nu vom avea necazuri in lumea asta trecatoare, dar spune ca va fi langa noi si ne va da putere sa trecem peste ele.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Ce putere? Unii raman cu dizabilitati si unii mor in accidente rutiere sau feroviare. Unii se sinucid, unii omoara cu sange rece si unii sunt putrezi de bogati si nu au citit niciun cuvant din Biblie, altii stau cu saptamanile in spitale, altii sunt prizonieri in puscarie.In lumea asta domina mai mult raul decat binele. Unde este Dumnezeu aici? Daca este atotputernic si atotiubitor de ce nu ne indruma?, de ce nu ne da un sfat? Un om care nu a vorbit de rau pe Dumnezeu, ce vina are el sa primeasca soarta asta?

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Si stai ca a venit si pandemia asta.In medie, in Romania, sunt 1500 de cazuri in 24 de ore.Deci vasazica El ne~a dat in plus necazul asta mare.Ca na! Nu avem mai multe necazuri in lume?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

''de ce nu ne indruma?, de ce nu ne da un sfat?'
Toate aceste indrumari si sfaturi sunt in biblie, citeste-o.
Dumnezeu spune ca in lumea asta domnia momentan raul, societatea in care traim asculta de Diavol, cum sa mearga totul perfect cand faptele noastre se supun lui satan?
De aceea ajung unii in puscarie, de aceea ajung sa bea alcool apoi se urca la volan, se duc la prostituate si contacteaza Sida, fumeaza si fac cancer la plamani sau li se amputeaza membrele, fiecare fapta si actiune are o conseconta, Dumnezeu spune ''Ce seamana omul aceea va secera''. Daca semeni portocale, nu vei culege mere.
Nu poti sa iei supradoza de heroina si apoi sa ii spui Domnului de ce ai facut stop respirator. Nu Dumnezeu este vinovat de toate lucrurile care se petrec pe acest pamant.
Am vrut sa exemplific ca nu orice rau vine de la Dumnezeu, de aici si zicala ''ti-ai facut-o cu mana ta''.

Nu spun ca nu exista si lucruri rele care se petrec si nu depind de om, acele situatii si imprejurari care se intampla fara ca omul sa fi luat vreo decizie.
Lumea in care traim, exista rau si pacatul este cauza raului.
Dumnezeu nu a intentionat niciodata ca lumea sa arate astfel, dar prin pacat, ea s-a transformat.
Nu stim de ce se intampla unele lucruri, dar ele se intampla uneori cu un scop, de multe ori nu vedem clar ce se intampla in jurul nostru, nu intelegem, nu concepem de ce ni se intampla ceea ce ni se intampla, dar noi avem incredere in Dumnezeu in toate privintele, El spune in Romani 8:28 ''De altă parte, știm că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, și anume spre binele celor ce sunt chemaţi după planul Său.''

Dumnezeu promite ca toate lucrurile le va lucra in asa fel incat sa fie spre binele nostru, si cele bune si cele rele, avand o experienta de viata, iti vei da seama ca cele mai multe lucruri le-ai invatat in suferinte si incercari, cele mai mari lectii se invata in incercari de multe ori.

1 Corinteni 13 '' Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos, dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte, dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin.''

Dumnezeu spune ca acum nu intelegem, dar in ziua cand vom fi cu El, ne va explica totul si vom intelege atunci cum si de ce.
Exact ca intr-un film politist, nu intelegi la inceput de ce face ceea ce face, de ce interogheaza pe omul acela si nu pe altul, de ce pune acele intrebari si nu altele, dar deznodamantul intotdeauna clarifica totul.
Ai incredere in Domnul, iti spun din experienta, El nu dezamageste pe nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

"societatea in care traim asculta de Diavol, cum sa mearga totul perfect cand faptele noastre se supun lui satan?"Stai un pic...Pai noi nu putem sa gandim liber? Noi cu capusorul nostru? Daca vrei sa te sinucizi e alegerea ta, daca vrei sa ucizi e alegerea ta.Cei bolnavi pshici fac exceptie.Esti liber sa faci orice in viata aceasta.Nu depinzi de nimeni.
Si oamenii care vin pe lume, aceea care se nasc cu dizabilitati...Ei ce vina au? Dumnezeu a vrut ca ei sa traiasca o viata anormala.
Si mi~a zis un preot ca daca esti sarac, Dumnezeu face in asa fel incat sa fii sarac oricat te~ai chinui tu.Cu ce explicatie?
Daca esti bogat, Dumnezeu te face sa ramai bogat.Cu ce explicatie?
Nu zic de rau, dar sunt si astea niste contraziceri, nu?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. ''Stai un pic...Pai noi nu putem sa gandim liber? Noi cu capusorul nostru? ''
Exact, avem liberul arbitru, si uita-te in jur, ce aleg oamenii? Ce vezi in parlamente si in primarii? Adevar sau minciuna?
Ce vezi in partidele politice? Furt sau daruire?
Ce vezi in jurul tau? Binele sau raul? Faptele oamenilor merg in spre ascultare de Dumnezeu sau in neascultare de Dumnezeu?

2. Am explicat mai sus.

3. ''Si mi~a zis un preot ca daca esti sarac''
Este o minciuna, nicaieri in biblie nu scrie asa ceva, acel preot, ti-ar putea da si capitolul si versetul in care sunt scrise acestea?
Daca nu, de unde citeaza?

Draga prietene, orice auzi, cerne prin sita cuvantului Lui Dumnezeu, daca ceea ce auzi este in contradictie cu cuvantul Lui Dumnezeu, nu este spus de Dumnezeu.
Poate acel preot ti-a sugerat altceva si ai inteles gresit, intreaba-l din nou ce a vut sa spuna si sa iti ofere explicatii biblice, nu cred ca a vrut sa iti spuna ceea ce mi-ai expus mai sus, poate ai inteles gresit. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.