| roby223 a întrebat:

Se știe ca, creștinismul a apărut acum 2000 și ceva de ani, islamul de peste 2400 de ani, iar cea mai veche religie ii Hinduismul care datează din mileniul doi. Asta înseamnă că hinduismul a apărut acum 2 milioane de ani?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cele mai vechi dovezi despre religie sunt din paleoticul mijlociu si inferior (acum circa 300.000 de ani). Hinduismul a aparut abia acum circa 3500 de ani adica pe la 1500 I.Hr. Un mileniu n-are un milion de ani ci doar 1.000 de ani. Noi suntem acum in mileniul al III-lea D.Hr. (dupa Hristos). Religia crestina are abia 2.000 de ani (nasterea lui Hristos).
Mozaismul este religia ebraica initiala, intemeiată de legendarul Moshe (Moise), unificatorul celor 12 semintii, care a impus, ca zeu unic şi absolut, un vechi zeu tribal: Yahu, numit ulterior Yahweh.
Deşi datarea epocii lui Moise este inca subiect de dispută, in general sunt considerate ca cele mai probabile secolele XIII, XII I. Hr. pentru apariţia mozaismului.
Islamistii au inceput sa apara abia dupa anul 610. Mahomed s-a nascut in 570 si pe la 40 de ani a inceput sa dea in religiozitate subit (cum ar zice romanii: a dilit). Pana atunci in acele locuri era un imperiu numit Imperiul Sasanid (ultimul imperiu persan) cu religii diferite politeiste dar si monoteiste ca: Zoroastrismul, Mozaismul si Crestinismul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1 mileniu = 1000 ani nu 1 mil de ani

| Ineys a răspuns:

2 Milioane de ani? Specia umana nici macar nu e atat de batrana.
https://en.wikipedia.org/wiki/Homo_sapiens

| romeo78 a răspuns:

Religia lui Mahomed, a apărut după creștinism. Mahomed se pare că a fost primul protestant al religiei ortodoxe.

| roby223 explică (pentru romeo78):

Îmi pare rău pentru tine dar trebuie sa te informezi mai bine

| Digikey a răspuns:

Cred ca doar tu stii asta.

| BilaRomânească a răspuns:

Islamismul nu a apărut acum 2400 de ani. A apărut după creștinism.

| roby223 explică (pentru BilaRomânească):

Din păcate nu. Islamul e mai vechi