| 667Pestilence667 a întrebat:

Se teme dumnezeu de oameni?

16 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

Daca exista de mine ar trebui sa se teama, daca-l prind il joc in picioare

| MMihai a răspuns:

Dumnezeul Vechiului Testament cam da!
„ Să nu ajungă să mănânce din pomul vieții " http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/3/
22. Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. Sa-l impiedicam, dar, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci."
23. De aceea Domnul Dumnezeu l-a izgonit din gradina Edenului, ca sa lucreze pamantul din care fusese luat.
24. Astfel a izgonit El pe Adam; si la rasaritul gradinii Edenului a pus niste heruvimi, care sa invarteasca o sabie invapaiata, ca sa pazeasca drumul care duce la pomul vietii.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Eu cred ca da deoarece daca nu sar teme ar actiona si el cand este batut cineva.

| tinu25 a răspuns:

Cum sa se teama de oameni un produs al imaginatiei umane? Nu are nici o logica.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

,,Dumnezeu este înfricosat în adunarea cea mare a sfintilor si de temut pentru toti cei ce stau în jurul Lui." Psalmul 89

| dragos9234 a răspuns:

Tinand cont ca dumnezeu a fost creat de oameni eu cred ca da.

| Vizitiul a răspuns:

Da. D-aia poarta scutec...

| MasterOfDisaster a răspuns:

De temut nu stiu daca se teme, dar sigur ii vine sa isi dea palmi cand vede cat de prosti sunt.

| M25M a răspuns:

De ce sa se teama, teoretic nu el i-a creat, nu stia El ce se va intampla dupa ce a facut trucul cu apa si tarana?

| Thunderstruck a răspuns:

Normal ca se teme. Zeii sunt fiinte fragile, cu putina logica ii omori pe toti.

| danay72 a răspuns:

Nu tocmai de aceea curand va face ordine.Psalmi37:9-11

Răspuns utilizator avertizat
| dracu14 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Ce ai fumat ca vreau si eu

Răspuns utilizator avertizat
| Dotsalau a răspuns:

Teama lui Dumnezeu fata de oameni e legata de a nu cadea in pacat, deoarece prin iubirea pe care El ne-o poarta, in momentul in care ne "murdarim" sufletul, se teme sa nu il pierdem definitiv