| Betivanul a întrebat:

Se zice ca îngerii ne scriu păcatele. Dumnezeu nu e in stare sa tina minte pacatele fiecăruia?

23 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

O, omule, de ce sunt gandurile tale blocate în sfera cea mai de jos a întelegerii...

Nu e vorba ca Dumnezeu nu e in stare sa tina minte. Cand spunem ca ingerii ne scriu pacatele asta e o metafora pentru constiinta. Cartea in care ni se scriu pacatele reprezinta de fapt propria noastra constiinta, iar la judecata aceasta carte ni se va deschide clar in fata ochilor. Asta ce inseamna? Adica ni se va deschide propria constiinta si ne vom privi ca intr-o oglinda proprile noastre fapte insemnate in constiinta noastra.
Cartea constiintei nu se scrie pentru Dumnezeu ci pentru tine, omule, pentru tine pentru ca la moarte sa citesti cu durere motivul pentru care esti judecat, ca sa ai in fata faptele savarsite de tine si sa le recunosti pentru ca ele te-au facut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

LOL... ce aberatii mai poti scoate din mintea ta infectata de religie.
Si eu pot sa dau tot felul de interpretari ca sa fie ca mine.
Ai o imaginatie bogata, asta clar, dar nu scrie in Biblie ce spui tu aici, e doar imaginatie, cai verzi pe pereti.
Nu il mai peria pe Dumnezeu!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin faptul ca imi spui sa nu-L "periu" pe Dumnezeu imi dau seama ca-L urasti.
Acum spune-mi te rog, de ce orice om in toate mintile ar baga in seama un nebun care-L uraste pe Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu il urasc dar nici nu il pup in interpretari ca tine si cei trei prieteni ai lui Iov.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

O ba sigur ca il urasti. Daca cineva m-ar denigra si m-ar calomnia si ar spune minciuni sfruntate despre mine as ajunge la concluzia clara ca ma uraste. Si mai mult daca ar avea mandria prea mare sa ma "perieze" cand eu i-am dat viata si l-am iubit din tot sufletul atunci e clar ca ma uraste.
Ia spune-mi, tu pe parintii tai nu-i "periezi"? Nu le faci un cadou din cand in cand, nu ii imbratisezi, nu le spui cat de mult îi iubesti?

Imi place ce mult îi periem noi oamenii pe toti oamenii care ne fac un mic bine, dar pe Dumnezeu care ne-a dat viata e interzis si tabuu sa-L "periem".

Si sa-ti mai zic o chestie. Cuvantul "periem" nu-si are locul aici. A-ti arata iubirea fata de cineva nu e periaj. Daca îi spun iubitei mele ca o iubesc inseamna ca o "periu" sau inseamna pur si simplu ca o iubesc? Din pacate patima mandriei e ucigasa de suflete si intuneca mintiile oamenilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce a spus Iov despre Dumnezeu se poate considera minciuni pentru cei trei prieteni ai lui, dar el a spus adevarul despre Dumnezeu, asa cum este El vazut, bun/rau.
Nu L-a periat pe Dumnezeu nici o clipa, si Dumnezeu la el a privit, nu la cei trei tovarasi care Il periau zi si noapte intre care si tu.
Cat despre parintii mei, daca ei ar fi intr-un fel eu nu i-as descrie in altfel asa cum faci tu.
A peria la mine inseamna sa intorci sensurile cand adevarul e limpede.
Si daca Dumnezeu nu cunoaste viitorul, cu ce il face mai prejos de om?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunoaste viitorul. Problema e ca tu nu vrei sa accepti asta. Ti-ai facut o idee fixa si ai pornit intr-o cruciada personala de a interpreta Biblia in asa fel incat sa iasa interpretarea pe care tu vrei sa o dai.

Oricine poate interpreta Biblia dupa cum îl taie capul si dupa cum vrea, asta nu inseamna ca are dreptate.

Esti dispus sa renunti la opinia ta ca Dumnezeu nu ar cunoaste viitorul?
Nu?
Atunci esti inchis la minte si impui interpretari care nu exista in biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Esti dispus sa renunti la opinia ta ca Dumnezeu ar cunoaste viitorul?
Nu?
Atunci esti inchis la minte si impui interpretari care nu exista in biblie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e opinie. E un lucru general acceptat de 99% din cei care au studiat biblia, fie istorici ai religiilor, fie crestini.

Da, as fi deschis sa-mi schimb opinia daca intreaga comunitate stiintifica si de studiu a bibliei si a crestinismului m-ar contrazice. Dar nu e cazul de asta. Nu prea am cum sa-mi schimb opinia cand consensul general acceptat si dovezile solide in privinta a ce spun exista.

Acum revenind la intreabarea mea, ai fi dispus sa-ti schimbi opinia?
Nu?
Atunci sper ca realizezi cat de inchis la minte esti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Https://www.tpu.ro/......ti-nu-pot/

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Că dacă inima noastră ne osândește, Dumnezeu e mai mare decât inima noastră și cunoaște totul."
(1 Ioan 3:20)

"Dar când va veni Acela, Duhul Adevărului, El vă va călăuzi întru tot adevărulc; că nu de la Sine va grăi, ci cele ce va auzi va grăi și pe cele viitoare vi le va vesti."
(Ioan 16:13)

Vezi ce zice aici? Cele viitoare. Adica stie viitorul.

"Dar sfatul Domnului rămâne în veac,
din neam în neam gândurile inimii Lui. "
(Psalm 32:11)

Zisu-i-a Iisus: „Adevăr îți spun că în această noapte, mai înainte de a cânta cocoșul, tu de trei ori te vei fi lepădat de Mine".
(Matei 26:34)

"Că la Dumnezeu nimic nu este cu neputință".
(Luca 1:37)

"Iar despre ziua aceea și despre ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl."
(Marcu 13:32)

Aici vedem ca Dumnezeu stie deja dinainte ziua si ceasul cand va veni sfarsitul lumii deci inseamna ca stie viitorul. Ce dovada mai vrei?

De asemenea vezi si articolul asta:

https://answersingenesis.org/god/how-much-does-god-know-about-future/

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Era nevoie doar de un verset bun ca sa imi dovedesti mie ca ai dreptate, nu de mai multe, asta dovedeste ca nici tu nu esti prea sigur ca Dumnezeu cunoaste viitorul.
Vad ca cateva versete au legatura cu cunoasterea Lui, nu de viitorul in cauza, asta iar arata ca nu poti separa cu mintea ta cele doua notiuni.
Religia e mama interpretarilor, mama curvelor, pentru care nu vreau sa ma asociez cu ele, asa ca voi elimina ce nu are legatura cu viitorul pe care nu il cunoaste.
"..ci cele ce va auzi va grăi și pe cele viitoare vi le va vesti."
Duhul Adevarului=Duhul Sfant, care mai inseamna si Dumnezeu.
Duhul lui Dumnezeu aude si afla, nu stie ce afla decat auzind.
El afla vazand(turnul Babel), ce ganduri au anumiti oameni(Potopul lui Noe) smd.
Trebuia sa fii lamurit de mult in topicul meu cand oamenii mei au spus ca Dumnezeu vesteste viitorul prin faptul ca are multe probabilitati de a le implini si cand una se implineste era vestita deja prin Duhul Lui.
Zisu-i-a Iisus: „Adevăr îți spun că în această noapte, mai înainte de a cânta cocoșul, tu de trei ori te vei fi lepădat de Mine".
(Matei 26:34)
Imi place ca iti merg rotitele, nu pana la capat totusi.
Dumnezeu impietreste inima lui Petru precum i-a impietrit-o lui Faraon.
Eu nu am zis ca Dumnezeu nu poate sa bage frica intr-un om, eu am zis ca nu cunoaste viitorul decat prin influenta psihica si fizica.
"Iar despre ziua aceea și despre ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl.
Chiar asa, in modul acesta mic sa gandesti, sa crezi ca prin asta ar cunoaste El viitorul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce iti mai place sa ignori niste intrebari rationale pentru altceva care pare rational dupa parerea ta.
Chiar asa de dobitoc ma crezi sa nu fi stiut de aceste versete?
Pana la intrebarile mele nu ma loveam de vreun vers de-al tau, pentru ca le stiam pe toate, dar am inceput sa ma lovesc cu prima si a doua intrebare, daca Dumnezeu cunoaste viitorul, fara sa il dirijeze spre, de ce intervine spre al cunoaste?
Si cu celelalte intrebari cum ramane?
Pe acelea le ignoram sau inceram sa periem minciuna noastra?
Intrebarea lui Betivanul nu are rationament?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Că la Dumnezeu nimic nu este cu neputință".
(Luca 1:37)

Dar totusi tu spui ca e cu neputinta sa stie viitorul...
Curios lucru.

Iar profetiile din vechiul testament cum s-au intamplat daca Dumnezeu nu stie viitorul? A profeti inseamna a prevesti dinaintre ce are sa se intample.

Plus ca sa spui ca Dumnezeu nu stie viitorul inseamna sa-L asezi in aceeasi dimensiune temporala liniara cu oamenii. De ce ar fi Dumnezeu in aceeasi dimensiune temporala cu noi? Tu asta trebuie sa te intrebi.
Pana la urma Dumnezeu e creatorul timpului. El fiind creatorul timpului inseamna ca e suveran peste timp si nu e limitat de timp.
Ipoteza ta ca Dumnezeu nu stie viitorul duce la concluzii absurde daca e sa ne gandim un pic mai mult.
Daca Dumnezeu nu cunoaste viitorul inseamna ca nu e suveran peste timp, deci nu El l-a facut.
Atunci cine a facut timpul?
Tot ce exista trebuie sa aiba un inceput, trebuie sa apara cumva in realitate. Timpul in sine cine l-a facut? Cine l-a proiectat?
In Biblie scrie clar ca Dumnezeu a facut totul din nimic. Totul incluzand timpul.
Aici e o chestiune de logica, dar vad ca tu esti complet lipsit de logica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pentru ca pornesti direct la insulte, fara sa astepti raspunsul meu la alte intrebari de-ale tale, voi incheia aici discutia noastra.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Direct la insulte? Ti-am explicat foarte frumos cum ai ignorat versetul "la Dumnezeu nimic nu este cu neputinta" si dupa ti-am zis ca nu are logica nimic din ceea ce spui. Nu e o insulta. Nu te-am insultat cu nimic. A fost pur si simplu o constatare.
Dar vad ca te-am inchis cu asta. In loc sa explici versetul din Luca care iti desfinteaza complet ipoteza preferi sa te victimizezi pentru nimic. Tipic

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

L-am ignorat pentru ca nu poate fi pus pe orice interpretare de-a ta sau pe seama viitorului acel verset.
E vorba de interpretari, de alti cai verzi pe pereti imaginati de tine.
"Că la Dumnezeu nimic nu este cu neputință".
(Luca 1:37)
Poate Dumnezeu sa faca un nod asa de incurcat incat sa nu il mai dezlege?
Sau poate sa elimine raul?
Atunci de ce nu o face?
Vezi cate intrebari capcana iti pun ateii la versetul acesta?
Si tu ma faci ilog.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

După Biblie Dumnezeu ne scrie in cărțile din ceruri. Sunt doua Cărți :
-Cartea Vieții;
-O alta Carte in care sunt trecuți cei care nu sunt scriși in Cartea Vieții.
Deduc acest lucru din Exodul când Moise ii cere lui Dumnezeu sa il șteargă din Cartea Vieții.
De ce Dumnezeu ne tine evidenta ca la școală? Pentru ca sa ne poată arata cine am fost ca sa nu zicem ca Cain ca nu știm daca suntem întrebați precum a fost întrebat Cain. Dar poate fi nu doar o carte, ci chiar un video pe care o sa il vedem cu ochii noștri.

| h379m3973423 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Bună,
De fapt sunt cei ce sunt pecetluiți de Duhul Sfânt și cei ce nu sunt(deci de altcineva, diavolul) Asta rezultă din NT.
Citește Rut să vezi care este treaba cu pecetluirea, jurisdicția din spatele ei, ca să înțelegi la ce se referă și în Apocalipsa.

| marinaru777 a răspuns:

Tu daca esti sef peste 100 de oameni le dai de munca sau muncesti tu pentru ei?

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Unde scrie în Biblie că îngerii ne scriu păcatele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru h379m3973423):

Dar cine le scrie? Dumnezeu?
Cand a devenit El sluga voastra in gradina Eden?

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine face să crească recolta, cine ne dă ploaia? Cine ne scoate din starea noastră dezagreabilă a păcatului? Dumnezeu? Dar ce, este El sluga noastră? rolling eyes