| Octavian199 a întrebat:

Se zice in biblie ca Dumnezeu in prima zi a creat cerul si pamantul, nu? Da ce a creat prima data cerul sau pamantul.Ma refer in aceeasi zi.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Dumnezeu a existat dintotdeauna. La începutul timpurilor el era singur. Înafară de el nu exista nimic. Nici măcar "lumina", bunăoară. Şi pe vremeaaceea dumnezeu se numea "Elohim". Aşa se spune în textul ebraic vechi alcărţii "Facerea". Textual, cuvîntul "elohim" înseamnă "zei", şi este destul decurios că Biblia îl numeşte aşa pe un domn care era cu desăvîrşire singur. Aşadar, "Elohim", sau "Iahve", "Savaot", "Adonai", cum îi mai spune Biblia în diverse pasaje, se plictisea (sau "se plictiseau") de moarte în mijloculhaosului înconjurător, sau "tohu vabohu", cum numea Biblia haosul, ceea ce în traducere liberă ar însemna "talmeş-balmeş". Şi fiindcă veşnicia-i nesfîrşitde lungă, de bună seamă că "elohimii" s-au plictisit aşa milenii şi milenii fărănumăr. Pînă la urmă, şi-a zis dumnezeu (aşa îi vom spune de acum încolo, înspiritul vremurilor noi) că, devreme ce este dumnezeu şi care va să zicăatotputernic, nu se cade să se prăpădească de dor şi de urît, ci trebuieneapărat să facă o treabă oarecare. Şi s-a apucat moşneagul să creeze.Ar fi putut, ce-i drept, să le facă pe toate dintr-o dată. Ei bine, nu! Şi-a ziscă n-are rost să se grăbească: "Toate la timpul lor". Şi a făcut, la început, numai cerul şi Pămîntul. Mai bine zis, materia a apărut de la sine îndată ce şi-a manifestat el voia. Ce-i drept, o materie la început informă, pustie, plină deumezeală, un "talmeş-balmeş". "Şi pămîntul era fără chip şi pustiu şi întuneric era deasupra adîncului, iar duhul lui dumnezeu se purta pedeasupra apelor", spune versetul 2 din primul capitol al cărţii "Facerea". Care-i tîlcul acestor cuvinte, cititorul Bibliei n-are cum şi nici nu trebuie săştie.Şi ca să nu facă boroboaţe dumnezeu s-a gîndit că-i trebuie lumină. Ceeace înseamnă ― nu-i aşa? ― că, înainte de asta, milenii şi milenii de-a rîndul aorbecăit în întuneric. Noroc că n-avea de ce se lovi, pentru că de jur împrejurnu era nimic."Şi a zis dumnezeu: «Să fie lumină!» Şi s-a făcut lumină"
(Facerea, I, 3).
Ce fel de lumină era aceea, Biblia nu spune. Spune doar atît: "şi a văzutdumnezeu că lumina este bună". A rămas adică încîntat de realizarea lui.Prima lui grijă a fost "să despartă lumina de întuneric". Ce înseamnă asta, iarăşi n-are rost să încercăm a înţelege. "Şi a numit dumnezeu lumina ziuă, şi întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară, şi a fost dimineaţă: ziua întîi"
(Facerea, I, 5).
După aceea moşneagul s-a apucat să creeze... ghiciţi ce? Iarăşi cerul! Iatăcum descrie "sfînta" scriptură această operaţie prin care dumnezeu a creatpentru a doua oară cerul: "Şi a făcut dumnezeu tăria cerului şi a despărţitapele care sînt dedesubtul tăriei de apele care sînt deasupra tăriei. Şi s-afăcut aşa. Şi a numit dumnezeu tăria cer; şi a fost seară, şi a fost dimineaţă

ziua a doua"
(Facerea, I, 7

8).
Povestea aceasta cu apa de "deasupra" şi de "dedesubtul" tărieioglindeşte o eroare profundă a tuturor popoarelor primitive. Într-adevăr, oamenii din vechime credeau că cerul este masiv, tare, de unde şi denumireade "tărie". Se presupunea că de partea cealaltă a tăriei se află un uriaşrezervor de apă, al cărui fund este cerul. Astăzi orice om cu carte ştie căploaia provine din apa care se evaporă de pe Pămînt. Vaporii de apă, condensîndu-se, formează norii, din care umezeala cade, sub formă deprecipitaţii, pe suprafaţa Pămîntului. Într-o vreme se credea însă că ploaiaeste apa care curge din rezervorul acela de deasupra prin nişte ferestre spe-cial făcute în acest scop. Această părere, care acum ne face sa zîmbimcompătimitor, s-a menţinut multă vreme.O împărtăşeau toţi învăţaţii teologi din primele veacuri ale creştinismului.Dar să trecem mai departe. Ziua a treia dumnezeu a folosit-o pentru omuncă ale cărei roade au fost şi mai preţioase decît cele dinainte. Şi-a coborîtprivirile asupra apelor de jos şi şi-a zis că ar fi bine să le adune laolaltă şi sălase astfel să iasă la iveală părţile de uscat. Supunîndu-se voinţei sale, apeles-au unit în văile formate instantaneu pentru a le primi. Tot instantaneu s-auformat şi întinderile de uscat, înălţimile de pe care apele au început să curgăsub formă de pîraie şi rîuri spre mări şi lacuri."Şi a numit dumnezeu uscatul pămînt, iar adunarea apelor a numit-omări. Şi a văzut dumnezeu că este bine"
(Facerea, I, 10).
După cum se vede, de cele mai multe ori moşul era tare încîntat detreaba lui.― Ia te uită, îşi zicea el, de ce nu mi-a dat în gînd să mă apuc mai de multde toate astea? În ziua aceea dumnezeu a fost atît de mulţumit de uscatul şi de mările lui, încît nu l-a răbdat inima să nu mai facă ceva pînă la căderea nopţii. "Şi a zisdumnezeu: «Să odrăslească pămîntul pajişte verde, ierburi avînd sămînţă înele şi pomi roditori, care să facă, după soiul lor, roade cu sămînţă în ele pepămînt». Şi s-a făcut aşa"
(Facerea, I, 11).
Nici nu ştii cum să te minunezi de înţelepciunea "creatorului"! E greu de închipuit mai multă migală şi mai multă prevedere. Gîndiţi-vă numai ce-ar fifost pe pămînt dacă dumnezeu ar fi sădit pomi care să rodească altceva decîtli-i soiul. Să mulţumim grijuliului dumnezeu că nu ne-a dat meri care să facăportocale, portocali care să facă pere şi peri care să facă agrişe. Ce în-curcătură ar fi ieşit! Cînd Pămîntul i s-a supus şi merii au crescut, dînd mere şi nu altceva, dumnezeu iarăşi şi-a zis "că este bine. Şi a fost seară, şi a fost dimineaţă:ziua a treia"
(Facerea, I, 12

https://ateism-vs-teism.blogspot.com/2018/10/taxil-leo-biblia-hazlie.html

51 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Tu ai citat primul verset din Biblie. La urmă se explică cum au fost făcute lucrurile și ordinea acestora.
"Dumnezeu a zis: „Să fie o întindere între ape, și ea să despartă apele de ape."

7 Și Dumnezeu a făcut întinderea, și ea a despărțit apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra întinderii. Și așa a fost.

8 Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară, și apoi a fost o dimineață: aceasta a fost ziua a doua."
Deci în a doua zi a fost facut cerul. A nu se înțelege universul; ci cerul ce ține de pământ (atmosfera, stratosfera, etc).
Îți va fi de folos dacă ai citi Biblia. Descărca aplicația mybible din Google play, în care vei găsi si explicații la foarte multe versete.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Care dintre ele a fost facut primul? Cerul sau pamantul? Lasa apele

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

E vorba de prima zi.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Facerea lumii
1 La început*, Dumnezeu a făcut** cerurile şi pământul.
* Ioan 1:1; Ioan 1:2; Evr 1:10; ** Ps 8:3; Ps 33:6; Ps 89:11; Ps 89:12; Ps 102:25; Ps 136:5; Ps 146:6; Isa 44:24; Ier 10:12; Ier 51:15; Zah 12:1; Fapte 14:15; Fapte 17:24; Col 1:16; Col 1:17; Evr 11:3; Apoc 4:11; Apoc 10:6;
Lumina
2 Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul* lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor.
* Ps 33:6; Isa 40:13; Isa 40:14;
3 Dumnezeu* a zis: „Să fie** lumină!" Şi a fost lumină.
* Ps 33:9; ** 2 Cor 4:6;
4 Dumnezeu a văzut că lumina era bună şi Dumnezeu a despărţit lumina de întuneric.
5 Dumnezeu a numit lumina zi*, iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua întâi.
* Ps 74:16; Ps 104:20;
Cerul
6 Dumnezeu a zis: „Să fie* o întindere între ape şi ea să despartă apele de ape."
* Iov 37:18; Ps 136:5; Ier 10:12; Ier 51:15;
7 Şi Dumnezeu a făcut întinderea, şi ea a despărţit* apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra** întinderii. Şi aşa a fost.
* Prov 8:28; ** Ps 148:4;
8 Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a doua.
Pământul
9 Dumnezeu a zis: „Să se strângă* la un loc apele care sunt dedesubtul cerului şi să se arate uscatul!" Şi aşa a fost.
* Iov 26:10; Iov 38:8; Ps 33:7; Ps 95:5; Ps 104:9; Ps 136:6; Prov 8:29; Ier 5:22; 2 Pet 3:5;
10 Dumnezeu a numit uscatul pământ, iar grămada de ape a numit-o mări. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
11 Apoi Dumnezeu a zis: „Să dea* pământul verdeaţă, iarbă cu sămânţă, pomi roditori**, care să facă rod după soiul lor şi care să aibă în ei sămânţa lor pe pământ." Şi aşa a fost.
* Evr 6:7; ** Luca 6:44;
12 Pământul a dat verdeaţă, iarbă cu sămânţă după soiul ei şi pomi care fac rod şi care îşi au sămânţa în ei, după soiul lor. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
13 Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a treia.
Soarele, luna şi stelele

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Mai pe romaneste 'La început*, Dumnezeu a făcut** cerurile şi pământul..Se intelege din start ca in prima zi le-a facut.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Si de unde stia Dumnezeu ca era noapte sau zi daca nu era inca creat soarele?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Si cum traia 'verdeata' fara soare?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Cerul
6 Dumnezeu a zis: „Să fie* o întindere între ape şi ea să despartă apele de ape."

7 Şi Dumnezeu a făcut întinderea, şi ea a despărţit* apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra** întinderii. Şi aşa a fost.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Deci.Unde a pus Dumnezeu pamantul?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Si apropo.La ce se refera Dumnezeu cand zice lumina? La stele?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu nu are nevoie de soare pentru a avea lumină. El Însuși este lumină.
Observăm dar că mai întâi a fost făcută lumina și mai târziu soarele. Doar ființele create au nevoie de soare pentru lumină; nu și Dumnezeu.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

"Dumnezeu a făcut** cerurile şi pământul..Se intelege din start ca in prima zi le-a facut."
În prima zi a fost făcut pământul și lumina. În a doua zi a fost făcut cerul.
Am mai zis și în alte părți, o zic și acum și o voi mai zice oridecâteori este nevoie: logica lui Dumnezeu este complet, total diferită de cea umană. Numai când vom ajunge să-L cunoaștem, doar atunci putem pricepe câtuși de puțin din felul Lui de a judeca lucrurile. Dar mai mult, atunci vom rămâne uimiți și copleșiți de dragostea Lui.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Ma lasi.Nu are nevoie de lumina? Dar pomii au, la fel si celelalte plante.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Lumina? La ce se refera prin lumina?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Creația are nevoie de lumină, hrană, etc. Dar Dumnezeu nu are nevoie de astfel de lucruri.
Vedem dar ca natura și toate viețuitoarele au fost făcute după ce a fost făcută lumina, pentru că ele au nevoie de lumină.

La ce se referă prin lumină? În cadrul natural, al creației, este vorba de lumina fizică. El spune:
"Iată, Eu sînt Domnul, Dumnezeul oricărei făpturi. Este ceva de mirat din partea Mea?" Ieremia 32:27

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

A zis a doua zi sa se faca verdeata si pomii.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Lasa ce e pe langa.'Sa fie limina'=?

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Ocolesti subiectul 'lumina', ca te-ai prins ce vreau sa zic, nu? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

In ieremia nu zice nimic despre lumina. Ieremia 32:27.Nu schimba subiectul.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Daca el era lumina de ce a descoperit ca e buna lumina dupa ce a creat-o? desigur in biblie nu scrie asa ceva

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Se contrazic singuri, man.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Geneza a fost adaugata mai tarziu nu de la bun inceput, biblia nu este asa cum este ia scrisa si erau multe scrieri, legende, evrei au ales ce au avut chef, cand au devenit monoteisti https://ateism-vs-teism.blogspot.com/2018/10/istoria-lui-dumnezeu.html
variantele fiind orale apoi scrise de uni care au scris ce au vrut

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

O minciuna are nevoie de multe minciuni pentru a exista, ei sunt constienti ca mint, credinta in dumnezeu este o minciuna, devi campion la minciuni la cum sa minti mai bine, sa inventezi minciuni, cum sa interpretezi versete

Daca admitem ca o fiinta infinita a controlat destinele persoanelor si popoarelor, istoria devine o farsa cât se poate de cruda si sângeroasa. Era dupa era, cei puternici i-au calcat în picioare pe cei slabi; cei vicleni si lipsiti de inima i-au facut sclavi pe cei simpli si inocenti, si nicaieri în toate analele omenirii, niciun zeu nu i-a ajutat pe cei oprimati.
Robert G. Ingersoll

Voi credeti într-o carte cu animale vorbitoare, magi, vrajitoare, demoni, bete care se transforma în serpi, mâncare care cade din cer, oameni care merg pe apa si toate felurile de povesti magice, absurde si primitive, si spuneti ca noi suntem cei care au nevoie de ajutor?
Dan Barker

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Daca zicea ca luma sunt stelele, ii intorceam eu raspunsul imediat.Ii ziceam 'soarele nu e o stea, o stea pitica, fata de cele mai mari stele.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Daca zicea ca luma sunt stelele, ii intorceam eu raspunsul imediat.Ii ziceam 'soarele nu e o stea?' O stea pitica, fata de cele mai mari stele.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ocolesc subiectul. Nu stiu ce vrei sa spui; poate vrei sa spui ca se contrazice Biblia? Crede-ma ca niciodata nu iau apararea Bibliei. Ea insasi se poate apara. Ce stiu, asta spun: ca lumina a fost facuta mai inainte de a fi facut soarele. Asa este scris, asa iti spun. Alte explicatii le gasim aici: https://mybible.ro/vdc/geneza/1
Daca Biblia nu ofera nici o explicatie de ce Dumnezeu a facut lumina mai inaintea soarelui, atunci nici eu nu pot sa inventez ceva de la mine.
Nu avem raspunsuri la toate "de ce"-urile noastre. Credinta crestinului nu se bazeaza pe ce poate face Dumnezeu, ci pe ceea ce este El.
Altfel spus, nu pricepem de ce Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, si cum a reusit sa faca asta, si sa-i mai de-a si viata pe deasupra!
Credinta crestinului nu se bazeaza niciodata pe puterile supranaturale ale divinitatii, ci pe dragostea Sa, si in faptele acestei dragoste, lucruri care le vom intelege daca vom privi cu ochii mintii si ai inimii la Golgota.
Asadar, in privinta luminii nu am nici un raspuns. Dar lucrul acesta nu este o piedica pentru mine in drumul catre ceruri.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Stiind ca soarele e o stea pitica fata de cele mai mari.Aici se deduce ca pamantul nu a fost facut inaintea stelelor.Mai sunt si stele mai batrane decat cele mai mari stele.Mi se pare ca piticile albe sunt cele mai batrane.Ca sa vezi ca totul e o aberatie.A fost gasita cea mai batrana stea https://www.romaniatv.net/......69851.html

| NGheorghe a răspuns:

"la început D-zeu a creat spațiul și materia"
As zice că astea se creaza inevitabil împreună... spațiul înconjoară materia dar este o diferența între " materie" si "spațiul neocupat de materie". Abia după ce ai un punct de referință poți sa știi că te deplasezi in spațiu in ce direcții te deplasezi happy.
in acest vers "pământul" este tradus din ebr. haares; pe om (haadam) îl crează din "lut" sau din "praful pământului", dar aici "pământul este tradus din ebr "haadamah"
https://bibliaparalela.com/interlinear/genesis/2-7.htm

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Unde scrie ca e vorba de materie? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Asta e adaugat de tine.

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Lasa cuvintele.Un cuvand cu un cuvant poate insemna altceva decat un singur cuvant.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

De exemplu.'I like you si 'Like me' rolling on the floor

| NGheorghe a răspuns (pentru Octavian199):

... in versiunea ebraică. La tine nu apare linkul?
https://bibliaparalela.com/interlinear/genesis/2-7.htm
(emoticoanele alea te ajută să îți dai seama că tu râzi de prostia ta, Nu are rost să areți că pricepi ceva din (o traducere a ) bibliei câtă vreme habar nu ai ce înțeleg cei ce au și scris-o)

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Prostia mea? Ia sa te vad desteptule.La ce refera zeul evreu cand a zis ' sa faca lumina'?

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Ia sa imi aduci tu versiunea ebraica.

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Unde se gasi cunascatorul de ebraica rolling on the floor

| NGheorghe a răspuns (pentru Octavian199):

"Ia sa imi aduci tu versiunea ebraica." Ai văzut? și orbi și cu pretentii. Asta este a treia oară când îți trimit linkul:
https://bibliaparalela.com/interlinear/genesis/2-7.htm
De vreme ce habar nu ai ca ți-am trimis un link înseamnă ca, de două ori, nu ai citit răspunsul meu complet. Chiar nu știu de ce te repezești să răspunzi înainte sa citești răspunsul meu complet.
"Unde se gasi cunascatorul de ebraică"?
...pe google.
"la ce SE refera zeul evreu cand a zis ' sa SE faca lumina'?
Poate ai vrut sa ma intrebi: oare ce înțeleg evrei din versetul: "D-zeu a zis : "să se facă lumină!""
Că doar nu ai impresia ca eu stau la discuții cu unul care știe, sau lasă impresia ca stie, ceea ce gândește D-zeu? Fi sobru, sau cel puțin du-te si te spală pe față, ca să îți revii la realitate.

Mare este gradina aceea!

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Si ia tradu-mi tu. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Si pro inteleg ca nu exista zei

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Pe 'goagle'? Nici pana acum nu ai aflat ca nu traduce bine? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Care gradin, cocosel? Unde se afla?

| NGheorghe a răspuns (pentru Octavian199):

"Pe 'goagle'? Nici pana acum nu ai aflat ca nu traduce bine? rolling on the floor"
pe google i-am aflat pe cei care se ocupă de acest subiect si își spun părerile, nu știu cum se face ca tu te prefaci ca tu vezi exact imposibilul ...ca sa îți dea ție bine! hahaha google translate!
Pe https://bibliaparalela.com/interlinear/
poți sa observi ca se folosește cuvinte diferite deși in bibliile traduse tu vei citi doar "pământ", chestie prin care tu poți sa vezi ca cei ce au scris acea carte pot si chiar înțeleg altceva in comparație cu un străin.
Pe tine nu te deranjeaza sa areți cât de repede poți fi dus de nas cu aberații strumfate si apoi te scremi in toate direcțiile ca să îți salvezi "viziunea asimilată" si pe tine, prin ridicarea de pretentii, așa ca fi sigur că:
-nimeni nu îți va traduce ceva din biblie, la comanda ta — doar ca sa vezi că ceva nu este pe placul tău
-pe mine ma doare fix in cot ce înțelegi tu la un alt subiect.

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Ia sa traduci si mie o fraza mai mare rolling on the floor

| raMLesS a răspuns (pentru Octavian199):

Ia-te la tranta cu el laughing rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Ia cauta, sunset beach si dai pe romana ca traducere.Sau alt serial rolling on the floor

| NGheorghe a răspuns (pentru Octavian199):

Nu mă mai deranja cu asta!
google.ro ...este un site de căutare si ce sa vezi? acolo mai găsești "traducători" si experți in traducere, mai găsești si texte pe care le poți compara si singur (dacă ai un minim de cunoștințe de gramatică).
Tu confunzi intenționat "google" cu "google translate"... exact ca sa ai ceva de spus!

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Ia traduce-mi tu o fraza corect.

| NGheorghe a răspuns (pentru Octavian199):

Folosind dicționarele Octavian199-Român si Român-Octavian199, "Ia traduce-mi tu o fraza corect" devine: "Tradu-mi o frază corect!"

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Ete na.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Universul a inceput acum 13, 7 bilioane ani. Dumnezeu n-a creat nimic, este doar o poveste imprumutata de la evrei. Consulta datele NASA, ale telescopului Hubble, cantitatea de CMS, radiatii si microunde cosmice si dupa mai vorbim.
Sunt savanti care studiaza o viata intreaga fizica cuantica, atomica si gravitatea, iar tu vorbesti prostii despre zei care au creat lumea!

| Octavian199 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Si evreii au luat-o de mai departe.