| Octavian199 a întrebat:

Sectantii si crestinii, de unde stiti ca religia voastra e adevarata?

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Si daca ai sti de unde stim cu ce te-ar ajuta pe tine?

| RAY a răspuns:

Sectancti sunt fanatici dogmatici, credinta lor este sa aduca evul mediu inapoi, asta e scopul lor

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Isi impart zeul lor prin pliante.De rasul curcilor.Asia si din anul 0 pana acum.De parca daca nu credeau in zeul lor, pateau ceva ei rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A mea e adevărată, pentru că n-am.
Sectele și cretinii, sunt aceeași religie, numai popii diferă.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Nici una dintre religii si secte nu e adevarata.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Cum, nu, toate sunt adevărate în capul celui ce crede, la biserica lor și în cartea de pe raft.

| T0T a răspuns:

Ei nu știu, ei cred. E trist că unii cred că știu ceva ce de fapt nu știu, dar a crede că știi nu înseamnă neapărat că știi. Toți am fost induși în eroare, la un moment dat, de niște informații false pe care le consideram cu tărie, reale. Dacă poți să îți identifici greșelile nu ai cum să fii atât de pripit încât ceva nedemonstrabil să fie pentru tine un adevăr absolut.

| RaulAlmășan a răspuns:

Pai dacă a citi măcar Putin înainte să scrii, ai sti ca sunt preziceri din biblie care sunt împlinite.
Si asta face ca Biblia sa fie o carte vie.
Si întrebare pentru tine.
Stintifc vorbind.
De unde stii tu ca savantii au dreptate când spun ca Dumnezeu nu există.
Tu te crezi rational?
unii savanti spun că a fost o moleculă mai mica decât un atom, iti dai seama?
Si molecula a explodat si in urma exploziei s-a format tot universul.
laughing))
E logic, nu?

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Ce profetie s-a implinit? rolling on the floor

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Citeste!
In cartea lui Daniel, capitolul 2, Dumnezeu il anunta intr-un vis pe imparatul Babilonului ca, incepand cu timpul domniei sale si pana la sfarsitul veacurilor, in lume vor exista doar patru imperii mondiale. Istoria a dovedit ca ceea ce a prevestit Domnul este ceea ce s-a petrecut in fapt. Cele patru imperii au fost Imperiul Babilonian (605-538 i.Hr.), Imperiul Medo-Persan (538-331 i.Hr.), Imperiul Grecesc (331-168 i.Hr.) si Imperiul Roman (168-476 d.Hr.).

Apoi i-a fost dezvaluit ca Imperiul Roman va fi divizat in zece teritorii si ca in timpul existentei acestor teritorii va veni sfarsitul. Istoria a dovedit exactitatea cuvantului lui Dumnezeu. Pentru ca, in anul 476 DC, Imperiul Romana fost divizat in zece natiuni din care s-a nascut Europa Actuala. Apoi, Dumnezeu a mai dezvaluit trasaturile unice ale fiecarui imperiu in parte, cum ar fi modul in care vor creste si vor decadea, ca si principalele caracteristici ale fiecarei guvernari. Vezi Daniel 7 si 8. S-au oferit detalii suficiente astfel incat un inocent student al istoriei, interesat de studiul Bibliei, nu poate decat sa accepte ca exista un Dumnezeu in Ceruri care conduce lumea.
Acum spune, mai e Biblia o minciună?
Si spune acum, Biblia minte?
Dumnezeu e un fals?
Tine cont ca Cartea lui Daniel din Biblie e mai veche de cât faptel

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

De ce sa nu citesc 'Moby Dick', 'Colt alb', 'Dracula', etc?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Frate eu ti.am dat dovada ca Biblia nu e o simplă carte.
Toate prezicerile se adeveresc cu exactitate.
Acum observ cat esti de idiot.
Desi ti.am dat un fapt care nu poate fi contrazis, tu faci misto.
Tu stii ca există, dar nu vrei sa îl accepti.
Asa ca nu mai scrie la religie dacă nu esti dispus sa ajungi la un numitor comun.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Ce dovada, man? Stii ce aia dovada?

| VictorJulien a răspuns:

Pentru ca asa le-a spus parintii, popii si profesorii credinciosi doar pe hartie, pentru ca societatea noastra se naste cu prostia asta de idee ca cica Romania este o tara crestina, bullshit si nesimtire maxima iesita din gura parazitilor profitori si a celor indoctrinati in minciuna asta de religie a iubirii