| alexalx1234 a întrebat:

Sexul după căsătorie este păcat dacă îl faci din plăcere?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sexul a fost lasat pentru PLACERE si pentru procreere.

| ania a răspuns:

Nu crea Dumnezeu organele noastre sexule în așa fel încît să fie posibilă plăcerea dacă nu intenționa ca sexul să aducă plăcere.

| RAY a răspuns:

Ce casatorie? Daca e iubire si aveti aprobarea părinților e binecuvantare, unde se casatoreau aia in desert

| RAY a răspuns:

Ania nu era iahve chiar asa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Biserica condamnă orice fel de act sexual daca nu e in poziția misionarului doar cu scopul de a procrea

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Care Biserica?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spre nevoile vieții natura te îndeamnă cu voluptate și plăcere. La fel te îneamnă să eviți boala și moartea cu frică. Astfel, nu este păcat. Dar este păcat dacă iroseși energia sexuală în desfrânare.

Răspuns utilizator avertizat
| GdX a răspuns:

Pai nu din placere se face sexul? Se face din altceva?

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu a creat sexul doar intre un sot si sotia lui, orice act sexual indiferent de ce fel, in afara casatoriei este pacat si pedepsit de Dumnezeu.
Ideea ca ''Dumnezeu a lasat sexul doar pentru inmultire, nu pentru placere'' este total eronata, Dumnezeu spune in biblie in 1 Corinteni 7:5 ''Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi''
Dumnezeu a creat sexul in cadrul casatoriei pentru ca ambii soti sa se bucure de aceasta apropiere, nu doar pentru inmultirea speciei umane, ci pentru a atinge un nivel de apropiere mai profund intre un sot si sotia lui, in actul sexual nu este implicat doar trupul, cercetarile arata ca exista o foarte puternica implicare psihica si emotionala, este mai mult decat se vede in realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, atât timp cât nu folosești contracepția.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, deoarece chiar dacă îl faci pentru procreere sau doar din simplă plăcere, îl faci când deja te-ai căsătorit și ești cununat religios, în uniune cu soțul/soția. Sexul e păcat d.p.d.v biblic doar în fara căcătoriei.

| Denyx16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi nu intelegeti ca sexul e pacat, dragostea nu e pacat, sunt doua lucruri diferite pe ce 91% din voi le confundati

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sexul de plăcere este aprobat doar în cadrul căsătoriei, însă în afara căsătoriei este un păcat ce cântărește destul de greu chiar dacă este făcut din același motiv, plăcere. De ce?