| RAY a întrebat:

Sfantul Apostol Pavel ce anume a scris?

un rezumat

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Este cam greu sa faci un rezumat, asa ca o sa incerc sa prezint ideile principale din fiecare epistola paulina.
Romani: Prezinta credinta crestina in mod organizat. Mai exact se vorbeste despre starea de pacat a fiecarui om, iertarea prin credinta si ramanerea in starea de har. Se mai vorbeste, de asemenea, si de subiecte precum faptul ca oamenii sunt acum sub Har, nu sub Lege.
1 Corinteni: Prezinta problemele bisericii din Corint, dar care trebuie sa fie invatatura pentru bisericile de azi. Problemele abordate au legatura cu dezbinarile, casatoria, inchinarea, judecatile dintre frati, darurile Duhului Sfant, Impartasirea.
2 Corinteni: Aceasta carte contine putine aspecte doctrinare, mai mult se vorbeste despre Pavel (vorbeste despre apostolii falsi, motivul pentru care nu i-a vizitat pe cei din Corint). El abordeaza si alte teme, precum daruirea completa a vietii pentru Hristos.
Galateni: Biserica din Galatia cuprindea multi evrei convertiti la crestinism. El le scrie primilor crestini sa nu se intoarca din nou la Lege.
Efeseni: Pavel explica in prima parte cum toti crestinii formeaza un trup, Biserica, Isus Hristos fiind capul Bisericii. A doua parte cuprinde sfaturi pentru viata traita ca madular al trupului.
Filipeni: Pavel indeamna pe crestini sa ramana credinciosi indiferent de situatia in care se afla, sa duca pana la capat lupta in care sunt. Se folosesc mult cuvintele legate de bucurie, Pavel indemnandu-i pe crestini sa se bucure.
Coloseni: Pavel vorbeste despre dumnezeirea lui Isus Hristos, probabil in aceasta biserica fiind oameni care negau acest lucru. Pavel mai vorbeste si despre viata de familie, viata sociala a crestinului.
1 Tesaloniceni: Oamenii din biserica din tesalonic erau sfinti. Pavel, ii indeamna totusi sa traiasca sfant (deci sfintirea este continua, nu doar o data). El le mai spune si ca cei morti in Hristos vor invia cand El va reveni.
2 Tesaloniceni: Pavel le spune ca se lauda cu statornicia si credinta celor din tesalonic. El vorbeste si despre ce se va intampla la venirea Domnului. Satana va incerca prin semne si minuni sa piarda credinta unora.
1 Timotei: Pavel scrie aceasta scrisoare pentru Timotei, care pastorea o biserica. Astfel, el abordeaza teme care tin de pastorirea unei biserici si de oameni care vor ca pe viitor sa faca acest lucru.
2 Timotei: Pavel il avertizeaza pe Timotei si pe crestini in general ca vor fi vremuri in care va fi persecutie pentru crestini. El ii roaga pe crestini sa ramana credinciosi.
Tit: Asemanator cartilor 1, 2 Timotei - Pavel scrie aceasta scrisoare tot pentru un om ce pastorea o biserica (in Creta). El ii da indicatii despre cum sa conduca acea comunitate, indicatiile le da explicit pe categorii (batrani, tineri, femei, barbati).
Filimon: Pavel vorbeste despre sclavie. El spune ca sclavul sa fie considerat ca un frate.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Desi pavel nu vb de nastere? miracole? minuni? inviere? cam ciudat si de ce nu a scris el o evanghelie daca el a scris primul despre iisus?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Curios e sa stim biserica aia ce religie insemna? adica ce religie era atunci? sau erau un grup si atat?

8 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pai in toate epistolele lui vorbeste doar despre harul lui Dumnezeu oferit celor ce cred in Isus. Cam penibil sa scrii atat de multe scrisori si sa nu spui nimic concret. El nici macar nu l-a cunoscut pe Isus ci doar a avut o vedenie care putea foarte bine sa fie de la diavol sau halucinatie de aceea tot sustinea el credinta in detrimentul faptelor si dreptatii.

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Mai penibil e să le citești și să nu înțelegi ce ai citit. Deși mă cam îndoiesc că le-ai citit.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Hai spune tu ce a spus pavel despre iisus, pavel are importanta, este cea mai veche scriere, mai veche ca evangelile

| mentholinks a răspuns (pentru AC4S4):

Tu nu vezi ca nu esti in stare sa-i raspunzi omului la intrebare ci cauti harta cu mine? Mai vezi-ti de treaba ta.