| anonim_4396 a întrebat:

Sfântul Duh e o persoană sau un fenomen?
În Noul Testament lui Ioan Botezătorul îi este revelat de Dumnezeu că Îl va cunoaște / afla pe Mântuitor când Duhul cel Sfânt se va manifesta sub forma unui porumbel care se va așeza pe Mântuitor!
Nu mai știu exact textual dacă va trece pe deasupra Lui, sau se va așeza pe El sub formă de porumbel!
În altă parte a Noului Teatament însuși Mântuitorul Iisus Hristos le spune ucenicilor că le va trimite un Mângâietor, după ce va pleca acolo unde ei nu pot veni!
În capitolul Faptele Apostolilor, în ziua Cincizecimii dacă nu mă înșel, au așteptat toți înăuntrul unei locuințe, când dintr-o dată niște limbi de foc au atins capetele lor!
Altă întâmplare tot în Faptele Apostolilor a fost, când toți apostolii au început să vorbească în alte limbi nemaiauzite până acum de locuitori!

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Este o persoana.

| Endita4689 a răspuns:

Sfânta Treime înseamnă că Dumnezeu este unul, dar este întreit în trei persoane: Tatăl, Fiul de Sfântul Duh.
Deci Sfântul Duh este o persoana.