| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Sfintii sunt protectori ai misterului, sau doar o parte din el?

13 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Protectori nu. Dar existenta lor poate da la iveala unele mistere. Spre exemplu, Constantin Oprisan, unul din martirii de la Pitesti si Jilava, apare un om care a suferit pentru crezul lui. Insa studiind caracterele care l-au torturat la Pitesti putem descoperi multe.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cu siguranta nu.

| milan9 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Cu siguranta nu... ce anume? Că fiecare înțelege ce vrea de aici... Și atunci ce sunt?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru milan9):

Sfintii sunt prieteni si casnici ai lui Dumnezeu si sunt protectori ai fapturii Creatorului nu ai misterului

| TheStory a răspuns:

Sfinti nu pastreaza un mister, ei sunt un mister. Nici nu mai stii care sunt sfinti si care nu. In ziua de astazi si Stefan cel Mare este sfant, oare merita sa te rogi la el?

| Ben00 a răspuns:

Cum putem sa dam cu parerea daca nu am citit vietile nici macar a 5% dintre sfinti? Si au fost atat de multi in ultimele doua veacuri.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Ben00):

Ma intereseaza vietile lor? Eu vorbesc la modul general.

| Ben00 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pai daca nu te intereseaza sfintii, de fapt ce te intereseaza?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Ben00):

Ceea ce incearca sa protejeze.

| Ben00 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu prea cred; daca te interesa doar misterul, aveai o gramada de fenomene PSI, filme si romane SF la greu. Sfintii duc cu ei doar adevarul unei jertfe su nu chestiuni misterioase. Ai exemplul Sfinte Parascheva, a trait in saracie, s-a imbolnavit si a murit cam la varsta de 26 ani. Ai exemplul Sf Ioan Valahul : a fost luat de turci cand avea vreo 15-16 ani, tarat pe timp iarna pana la Istambul si spanzurat pentru ca nu a trecut la mahomedani.

| para001 a răspuns:

Intreaba-l pe Cheloo de la PARAZITII
+
asculta asta http://www.youtube.com/watch?v=F7cWR4bryDg

| BeyondTheDarkSun explică (pentru para001):

Buna melodie.

| para001 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Totusi da si o funda