| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Si ce ar folosi unui om sa castige toata lumea, daca si-ar pierde sufletul?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce trebuie sa castigi lumea daca nu ai credinta? de ce consideri ca un ateu e materialist? tu traiesti doar din aer? crestini nu sunt materialisti? am vazut pastori,preoti cu vile,masini scumpe, biserica crestina e cea mai bogata in fapt ar putea sa faca ca saracia sa dispara din lume, in scimb merg in africa sa le spuna sa nu se protejeze ca sa aiba mai multi adepti si sa le spuna ca e ok sa fi sclav, sarac sa asculti de stapan, ca conteaza viata de apoi

| RAY a răspuns:

Iulian Apostatul si hulitorul, care a proclamat paganismul in Imperiul Roman si a interzis crestinismul si-i omora pe crestini, a murit de sulita Sfantului Mucenic Mercurie, asa cum l-a vazut Sfantul Vasile cel Mare. A recunoscut blestematul de Iulian Apostatul: "M-ai invins, Galileene!"

apoi ati omorat voi pe alti in numele lui iisus

Nimeni nu poate sa lupte impotriva lui Dumnezeu, fara sa-si izbeasca piciorul in ţepuşă! Iar daca i se pare cuiva ca a castigat lumea, o va pierde impreuna cu sufletul sau!
Lumea asta are un singur stapan, si anume pe Creatorul sau: Dumnezeu.

lupta satana de mii de ani si e in fata lui ba chiar i-a dat dumnezeu pamantul si acordul sa faca ce are chef, cum naiba sa te lupti cu personaje imaginare, tu te lupti cu zeus? asa se lupta si un ateu cu dumnezeu

| SG1995 a răspuns:

Care suflet draga, si unde se afla "sufletu" asta?

| mentholinks a răspuns:

Nimeni nu-si pierde sufletul. Dumnezeu ar fi cel care il distruge fiindca nu vrea sa faca tot posibilul ca sa salveze oamenii.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru mentholinks):

Dumnezeu ne-a salvat prin moartea lui Iisus Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

La nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nimic nu-i foloseste bogatului si cuceritorului sa castige lumea, daca isi pierde sufletul!
Dusmanii lui Dumnezeu, care erau foarte bogati din furt si din jaf si care erau cuceritorii lumii, dar care prigoneau poporul ales, pe iudei intai si apoi pe crestini, au murit de morti napraznice si rusinoase. Citeam deunazi in Cartea a doua a Macabeilor despre un astfel de prigonitor al evreilor, Antioh, care a fost lovit cu boala de pantece si a murit in chinuri groaznice. Irod Agripa, care prigonea pe primii crestinii si pe Sfintii Apostoli, a murit mancat de viu de viermi. Imparatul pagan Iulian Apostatul si hulitorul, care a proclamat paganismul in Imperiul Roman si a interzis crestinismul si-i omora pe crestini, a murit de sulita Sfantului Mucenic Mercurie, asa cum l-a vazut Sfantul Vasile cel Mare. A recunoscut blestematul de Iulian Apostatul: "M-ai invins, Galileene!"
Nimeni nu poate sa lupte impotriva lui Dumnezeu, fara sa-si izbeasca piciorul in ţepuşă! Iar daca i se pare cuiva ca a castigat lumea, o va pierde impreuna cu sufletul sau!
Lumea asta are un singur stapan, si anume pe Creatorul sau: Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| HDeNiSaR a răspuns:

Am fost creati cu necesitati spirituale si indiferent de cate lucruri vom acumula daca Dumnezeu nu face parte din viata noastra nu ne vom putea bucura pe deplin de ele.

| LOVW a răspuns:

La nimic, la ce să îți folosescă, primești slavă de la oameni și ai sute de care pline cu bani, femei și multe păcate. Apoi vei arde în văpaia cu foc. Slavă Domnului că-i bun, milos, îndelung-răbădtor și îndurător, și e gata să ne ierte și să ne scoată din robi a păcatului.

| LOVW a răspuns:

La nimic, la ce să îți folosescă, primești slavă de la oameni și ai sute de care pline cu bani, femei și multe păcate. Apoi vei arde în văpaia cu foc. Slavă Domnului că-i bun, milos, îndelung-răbădtor și îndurător, și e gata să ne ierte și să ne scoată din robi a păcatului. Cine nu strânge cu Mine, risipește!

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Si ma rog nu ai vrea banii multi? de ce ai avea pacate daca ai avea multe femei? in vechiul testament poligamia este permisa, nu vad ce e rau in a avea mai multe femei, de ce sa stai cu una daca nu te intelegi cu ea? sa inteleg ca crestini se iubesc si nu divorteaza niciodata?

| LOVW a răspuns (pentru RAY):

În ziua de astăzi banii sunt tot ce vrea un om, m-am referit la acei oameni care ar face orice pentru bani, sunt dispuși să îsi lase familia și să-și sacrifice viața doar pentru bogăție. Nu e păcat să ai bani, depinde cum îi folosești. Goana după bani poate deveni lăcomie și închinare la idoli.
Cu privire la poligamie, Dumnezeu a lăsat o singură femeie și un singur bărbat, care au au făcut legământul căsătoriei.
De aceea va lăsa omul(unul) pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lupi de nevasta(una) sa şi se vor face un singur trup. (Genesa 2:24).
Poligamia nu aduce împlinire și fericire.
În plus, vorbeam de bărbații și femeile care desfrâneză.
La creștini, Isus este Domnul, are autoritate peste oricare dintre ei. În cuvântul Său, a spus că urăște despărțirea în căsătorie.
Nici măcar creștinului nu îi place idea divorțului. Iisus ne-a spus să ne iubim unii pe alții. Dacă soții nu se înțeleg, Domnul va înterveni, El nu ne va lăsa, pe nimeni.

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Deci tu te insori cu prima fata de care isi place apoi fie ca va certati toata ziua fie ca nu va intelegeti stati impreuna de dragul bibliei

| LOVW a răspuns (pentru RAY):

Studiu Biblic este foarte important, fiecare trebuie să-și știe rolul în familie. De asemenea, Dumnezeu dat poruncă ca oamenii credincioși să nu se căsătorească cu cei necredincioși( poate crede în Dumnezeu dar trăiește ca și cum El n-ar exista), fiindcă cel credincios cu siguranță se va lepăda de Hristos.
Soții trebuie să fie foarte atenți, ca Divolul să nu se amestece în căsătoria lor, cu certuri sau altele de genul acest.
Văd că Dumnezeu ne-a dat soluția, nu ne căsătorim cu cei necredincioși ca să nu fie niciun fel de neînțelegeri.
Poate pare destul de absurd, dar nu e așa. Un om care vrea să fie după placul lui Dumnezeu nu va avea obstacole de genul acesta.
Mă rog, aceste lucruri sunt normale dacă ai iubire pentru El, nu vreau să fiu din categoria celor care sunt numiți spălați pe creier să îndoctrinați. Înainte să îl accept pe Iisus și mie mi se păreau niște ciudățenii, dar acum este o pasiune pentru gândirea lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Una spuneti alta faceti, ma lasi cu vrajeli de astea