| AvalohAlyn a întrebat:

Si daca totusi exista Dumnezeu? Si daca totusi exista karma? Si daca totusi exista viata de apoi?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

" Dacă cred că Dumnezeu există şi El nu există, nu am pierdut nimic. Dacă nu cred în Dumnezeu, şi El există, AM PIERDUT TOTUL ".

daca crezi in dumnezeul gresit sau in religia gresita ai pierdut totul,plus ca nu crezi in dumnezeu din cauza unui pariu,crezi pentru ca asta simti,daca iisus da de tine ca ai crezut din interes nu cred ca se va bucura, daca exista vreun dumnezeu va aprecia omul bun indiferent de credinta, religie

iar legat de intrebari se vrea a fi afirmati de fapt, se vreau confirmari, oameni slabi au nevoie de confirmari mereu

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni: căci ori îl va urî pe unul şi-l va iubi pe celălalt, ori îi va fi devotat unuia şi-l va dispreţui pe celălalt.
Trebuie sa ai credinta.
"Şi, fără credinţă, este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută."
"Caci asa vorbeste Domnul, Facatorul cerurilor, singurul Dumnezeu care a intocmit pamantul, l-a facut si l-a intarit, l-a facut nu ca sa fie pustiu, ci l-a intocmit ca sa fie locuit: "Eu sunt Domnul, si nu este altul!"

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdy mi ai spus asta de multi ori,ori ai amnezie,ori esti fanatic religios, omule fiecare are viata lui, de ce te bagi in viata mea? vezi asta urasc la uni ce va intereseaza voua de viata altora, lasa ma fiecare sa faca ce vrea, decat sa isi pierzi timpul aiurea mai bine ai fi voluntar sau ti ai ajuta aproapele

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Pai imi ajut aproapele laughing
"Dragostea vine dintr-o inima pura, dintr-o constiinta buna si dintr-o credinta sincera." (1 Timotei 1:5)
„Sa nu iubim cu vorba, nici cu limba, ci cu fapta si cu adevarul." (1 Ioan 3:18)
"Nimanui cu nimic nu fiti datori, decat cu iubirea unuia fata de altul." (Romani 13:8)

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Tu ai impresia ca citind aiureile tale voi deveni crestin? doar un redardat mintal ar deveni crestin citind aiureli de asta,un ateu nu devine crestin prin astfel de amenitari aiurite gen vei arde in iad pe veci, omule dovedeste ca exista dumnezeu,iisus, viata de apoi, satana, asta astept eu nu porcari si afirmati fara sens, l-ai vazut tu pe dumnezeu, satana? nu cred, ce stii tu, nu stii nimic, atatea stii cat stii despre zeus, omule dovada apoi vorbim nu aberati fara sens sau minciuni gen evolutia e gresita sau big bang asta nu dovedeste ca zeul tau exista

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Isi ajuti aproapele prin propaganda religioasa pe tou

| mark2018 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

La cat rahat ai mancat aici pe TPU cred ca nu nici nu te lasa sa intri in Rai, ca iti pute gura.

| Făgăraş a răspuns (pentru RAY):

Prin pariul lui Blaise Pascal eu m-am referit la a trai fara sens cand nu i-L ai pe Dumnezeu de calauza. Iar referitor la religia gresita, Ortodoxia cu siguranta nu este gresita, te asigur eu happy. Dar noi trebuie sa purtam alta discutie cu un asa zis ateu.

| RAY a răspuns (pentru Făgăraş):

Daca crezi in dumnezeu din cauza unui pariu nu prea ai credinta sincera in fine, eu nu am ce discuta, dovediti prin metoda stiintifica ca exista dummezeu, fara versete din biblie si amenitari cu iadul.

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dragostea vine de la Dumnezeu.

| Făgăraş a răspuns (pentru RAY):

Nu din cauza unui pariu, stai linistit, sau pentru ca cineva mi-a adus banii pierduti! E intreaga mea viata care poate da marturie...Referitor la demonstratia prin metode stiintifice ca Dumnezeu exista, eu nu am. Bine, ai putea observa atatia oameni care s-au vindecat de cancer prin credinta,... etc. Iar faza cu amenintarea cu iadul e o porcarie, sincer!

| RAY a răspuns (pentru Făgăraş):

Nu ma intere de cazurii imaginare cu pers suferind de cancer, dovada stiintifica ca exista dumnezeu, iisus, viata de apoi, iisus bye

| GabiDumitrescu a răspuns:

Foarte bine daca exista. La fel ca in cazul opus. Totusi ar fi o idee sa nu le amesteci. Indiferent de faptul ca exista sau nu, care ar fi motivul sa nu faci ce poti mai bine in existenta asta?

| DeyCj a răspuns:

Aia ar fi foarte tare să existe dumnezeu.
Karmă există, dovezi sunt numai ochi să avem să le vedem.
Viață de apoi există. Testat și dovedit.

| Cannibal a răspuns:

Nu te obligă nimeni să crezi sau să nu crezi.
Studiază religiile lumii și dacă te simți atras spiritual de una dintre ele urmeaz-o fiindcă n-ai nimic de pierdut dacă nu simți că aparții unei religii n-are importanță.

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a înviat!

Întrebările tale, care pentru fiecare om sunt o provocare continuă, pot fi rezumate în pariul lui Blaise Pascal: " Dacă cred că Dumnezeu există şi El nu există, nu am pierdut nimic. Dacă nu cred în Dumnezeu, şi El există, AM PIERDUT TOTUL ".
Astăzi am pierdut lângă casă 100 de lei, şi un copil al unei vecine a venit şi mi-a adus banii! E o dovadă că Dumnezeu îmi poartă de grijă, sau o coincidenţă?
Eu am simţit puterea şi grija lui Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu cand ii ceream ajutorul lui Dumnezeu sa-mi regasesc un lucru din casa / afara, l-am si primit dupa un scurt timp. Ti-e ti s-a intamplat asta vreodata? Mie mi s-a intamplat de sute de ori si nu cred ca este o coincidenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru Făgăraş):

"Dumnezeu îmi poartă de grijă, sau o coincidenţă?"

La intrebarea ta se poate raspunde aplicand o logica de bun simt. Dar care se pare ca iti lipseste.

Exista sute de copii credinciosi care au parte de nenorociri cumplite (boli grave, infometare, etc) si pe de care Dumnezeu se pare ca a uitat. Numeni nu ii ajuta si mor pe capete.

Iar tu vrei sa imi spui ca Dumnezeu are grija de tine sa nu pierzi 100 de lei?

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Da. Dumnezeu in loc sa ajute sute de copii credinciosi care mor in chinuri sta sa iti gaseasca tie lucrurile pierdute prin casa.
Clar nu e doar o coincidenta. Aha. Esti foarte destept.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Inferno):

Nu ii cunoastem planurile lui Dumnezeu cu noi, nu ai credinta. "Cine este credincios în cele mai mici lucruri, este credincios şi în cele mari..." Luca, 16:10.
8. Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre şi căile Mele ca ale voastre, zice Domnul. 9. Şi cât de departe sunt cerurile de la pământ, aşa de departe sunt căile Mele de căile voastre şi cugetele Mele de cugetele voastre.
4 Spuneţi celor slabi de inimă: "Fiţi tari, şi nu vă temeţi! Iată Dumnezeul vostru, răzbunarea va veni, răsplătirea lui Dumnezeu; El însuşi va veni şi vă va mântui." 4 Ziceti celor slabi la inima si la cuget: "Intariti-va si nu va temeti. Iata Dumnezeul nostru! Cu judecata rasplateste si va rasplati; El va veni si ne va mantui".
5 Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor; 5 Atunci se vor deschide ochii celor orbi si urechile celor surzi vor auzi.
6 atunci şchiopul va sări ca un cerb, şi limba mutului va cânta de bucurie; căci în pustiu vor ţâşni ape, şi în pustietate, pâraie;
„Caci necazul nostru de acum, usor si trecator, ne aduce noua, mai presus de orice masura, slava vesnica covarsitoare, spune Apostolul Pavel,... fìindca cele ce se vad sunt trecatoare, iar cele ce nu se vad sunt vesnice" (II Cor. 4, 17-18).
„Dar cel ce va rabda pana la sfarsit, acela se va mantui" (Mt. 24, 13).

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Inferno):

„omul se naste pentru a suferi; dupa cum scanteile se nasc pentru a merge in sus" (Iov 5, 7).

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Nu ii cunoastem planurile lui Dumnezeu cu noi"

Irelevant. Cunoastem ca exista oameni foarte religiosii pe care Dumnezeu nu ii ajuta si care au parte de cele mai mari nedreptati.
Prin urmare ideea ca Dumnezeu te-ar ajuta pe tine sa iti gasesti sosetele prin casa e absurda chiar si dintr-o perspectiva religioasa.