| Inferno a întrebat:

Si inca o dovada si poate cea mai mare dovade ce ne arata ca teoria evolutionista e adevarat.
Daca teoria evolutionista nu e adevarata, atunci cum explicati descoperirea acelor verigi de legatura?

21 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Ma teoria evolutiei nu poate fi contestata chiar daca are ea lacunele ei, dar nu vad ce relevanta are evolutia cu existenta unui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MortemAeternum):

evolutia e dovada ca natura nu are nevoie de un creator si poate evolua si singura, dumnezeu a fost creat ca sa explice natura acum cum teoria evolutiei explica natura acel personaj dispare

| MortemAeternum a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nici o relevanta asta, inca nu stim cum a aparut energia primordiala, iar foarte multi oameni de stiinta sustin o energie eterna, ceea ce mie mi se pare dea dreptul idiot. Evolutia nu are relevanta daca Dumnezeu exista sau nu, deoarece daca ar exista Dumnezeu, poti spune ca el a ales sa creeze universul prin aceasta cale evolutiva.

| Inferno explică (pentru MortemAeternum):

"...nu vad ce relevanta are evolutia cu existenta unui Dumnezeu."
M-am legat eu de Dumnezeu.
am vazut ca multi crestini spun ca nu e adevarata si din cauza asta postez intrebarile.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

????.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Chiar speri ca vreun creştin o să se ridice şi o să fie de acord cu tine, să te aplaude?

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim4565):

Si imi dati si o pagina inapoi sa vedeti ce spun si alti oameni de stiinta
e chiar interesant ce scrie acolo
cred ca o sa va placa

| Shaoran a răspuns:

As pune pariu ca nu ai habar de teoria evolutionista in general.
Verigi de legatura? Baiatu' s-a gasit un singur schelete "complet" si s-a dovedit ca era al unui om cocosat saracu'. In rest, majoritatea s-au format pe baza vre unui dinte sau mai stiu eu ce. Macar cerceteaza putin si nu lua totul ca atare. Gandeste pentru tine, nu ce-ti zice netul.
Uite un raspuns biologic: http://www.scribd.com/doc/67448981/Adam-Eva-si-Noe-fata-in-fata-cu-genetica pentru multe lucruri. Dar desigur, din lene si rea-vointa nu o sa citesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Pai, este cercetare... Oricine cunoaste putina genetica o sa inteleaga, nu sunt niste aberatii stiintifice. Cromozomi si ereditate, ce poate fi mai simplu? Si serios acum, nu s-au gasit "verigi de legatura" care chiar sa arate ceva, intre maimute si oameni. Si in plus, exista uriasii (care in teoria evolutionismului nu au ce cauta, iar in biblie isi au raspuns)

| sabin89 a răspuns:

Inferno, vad ca le stii pe toate. Hai raspunde si la asta: Cum s-a trecut de la amfibieni la reptile? Care e originea oului cu coaja? Considera urmatoarele:
Creaturile anterioare reptilelor depuneau in apa oua moi, gelatinoase, iar fecundarea lor era externa. Reptilele, animale de uscat, isi depun ouale pe sol. Embrionii care se dezvolta in interiorul oualor trebuie sa fie incontinuu intr-un mediu acvatic, lichid. Solutia a fost deci oul cu coaja, dar faptul acesta necesita si el o schimbare considerabila in modul de fecundare. Aceasta trebuia sa fie de aici inainte interna si sa aiba loc inainte ca oul sa fie inchis in coaja sa. Pentru asta era nevoie de noi organe sexuale, de o noua forma de copulatie si de noi instincte.
Observi ce prapastie adanca se afla intre amfibieni si reptile? Ei, zi sa te-aud!

| Inferno explică (pentru sabin89):

Da observ. Si ai dreptate. Evolutionismul nu poate explica tot. Sunt multe alte lucruri care nu pot fi explicate. Dar nu supor crestinii care neaga atatia ani de stiinta cu biblia. Poate ca sunt si lucruri care nu pot fi demonstrate INCA, dar sunt si multe dovezi in favoarea evolutionismului.

| fulgerul a răspuns:

Darwin,era mai frumos ca tine! S-a culcat cu o maimuta din laborator si a iesit ceva bun,perfect! Acum,ca tu nu te identifici cu noi, nu e vina lui Darwin, nici a noastra! Ce vina avem noi ca te-ai nascut prost si urat? Intreba vecinul!

| Inferno explică (pentru fulgerul):

"Darwin,era mai frumos ca tine!"
Sa inteleg ca Darwin a intrecu frumusetea divina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ajungi nici unde cu crestini, sunt ignoranti, degeaba au mers la scoala eu leas da foc la diplome cica teoria evolutiei nu e reala asta ce ore de biologie au facut? fundatia bilogiei moderne se baseaza pe teoria asta, microbi pentru ei nu evolueaza atunci ei de ce au boli? de ce apar boli noi mereu? ce fizica au facut, de chimie numai vb sa-mi explice cum e posibil ca duumnezeu cum stie ce fiecare atom din miliardele de grupuri care unite formeaza masa pe care o vedem in jurul nostru, sa vezi ca note iau astia la bac anul asta dupa mine 90 la suta din asa zisi studenti au luat diplome cu banii ani trecuti

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum sa inteleg ca te referi la mine...sa stii ca eu`s la profilul uman,deci n-am nicio treaba cu materiile spuse de tine la BAC si daca sunt la profilu respectiv normal ca nu`s curios sa studiez biologie, chimia si fizica, dar mna asa esti tu te grabesti repede cu presupuneriile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

In scoala generala tot ai facut materiile alea, acum ce materi faci?

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce crezi ca se cere mai mult la uman:istorie (aicea stiu ca o sa ma ataci cu o replica stiintifica),romana, engleza, franceza si geografie astea sunt cele mai importante.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Nu te atac cu nimic, crede in ce vrei pana la urma vei vedea ca nu exista lumea de dincolo eu macar nu ma amagesc in iluzi si sperante deserte, http://www.TPU.ro/timp-liber/care-este-diferenta-intre-profil-real-si-uman/ fain profilu pe mine mar tenta cel real in fine bafta

| SasaSasa2000 a răspuns:

Dati-mi și mi-a o dovadă care sa ateste faptul că teoria Big-bangului este adevărată și care sa poată fi "testată" azi.