| Michael11 a întrebat:

Sidney Collet a spuns: "Voltaire, binecunoscutul ateu francez care a murit in 1778, a spus ca in mai putin de 100 de ani, crestinismul va fi sters din existenta si transformat intr-o amintire. "

Sa se fi inselat Voltaire? Se pare ca Voltaire a devenit o amintire si nu crestinismul.

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

O fi zis el ca este ateu dar cand a auzit de cutremurul devastator de la Lisabona (parca) facea matanii mai abitir ca un popa. Istoria e cruda cu ce spunem si ce facem. Tare rau e sa fi pervers in faptele tale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voltaire avea pitici. Pe creier.

| Celcestietot a răspuns:

Păi el s-a înșelat, dar creștinismul probabil că va deveni "o amintire" în curând dpmdv. Dacă unui om îi vorbești de Iisus, deși el a adus vorba indirect (un exemplu), te face nebun sau mai știu eu în ce mod negativ te mai caracterizează, majoritatea oamenilor nu mai cred în Dumnezeu, deci ce șanse mai sunt pentru generația tânără creștină, sincer?

| Michael11 explică (pentru Celcestietot):

Isus Hristos a spus ca Biserica Lui nu va fi invinsa de portile locuintei mortilor.(Matei 16:18) Chiar daca in vremurile din urma se vor lepada multi de credinta, asta nu inseamna ca toti se vor lepada. Evangelia va fi raspandita pana la marginile pamantului. Azi, mai sunt putine limbi sau dialecte in care nu a fost tradusa Biblia sau NT. Dar se lucreaza la asta. Si acele popoare sau triburi vor avea Biblia sau NT in limba lor. Crestinismul nu va deveni o amintire. Sa fii sigur de asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Michael11):

Adevarat ca toti nu se vor lepada, dar majoritatea o face si o va mai face.

| Holiday a răspuns:

Vezi, asta e diferenta dintre un scriitor/filosof si un sociolog, economist, politolog.
Nu avea cum sa dispara ciuma numita crestinism atat de repede avand in vedere interesele uriase care sustin afacerea asta care vinde iluzii. In plus, Voltaire nu a apreciat la adevarata valoare prostia umana. Cum sa te astepti ca in 100 de ani o populatie 99, 99% analfabeta sa inteleaga faptul ca crestinismul e doar o fabrica de bani si nu are nici o legatura cu realitatea?! Nu vezi ca e complicat de eradicat molima asta si astazi cand majoritatea stiu sa citeasca, au posibilitatea sa se informeze, etc. Din pacate, traditiile, analfabetismul functional si nu in ultimul rand promovarea agresiva a afacerii, ii face inca pe multi sa adere la prostiile astea.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Crestinismul daca ar avea ceva cu realitate nu mai este creștinism. Creștinismul are legătură cu divinitatea, cu supranaturalul.
Domnul Isus înainte de crucificare s-a rugat Tatălui sa ii păzească pe cei care cred in El de lume, intru -cat ei nu mai fac parte din lume. Știa de ceea ce faceți voi cu urmașii Lui, creștinii de astăzi. Si fara puterea lui Dumnezeu nu am putea fi statornici in credință.

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Povesti.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Domnul Isus înainte de crucificare s-a rugat Tatălui sa ii păzească pe cei care cred in El de lume, intru -cat ei nu mai fac parte din lume. Știa de ceea ce faceți voi cu urmașii Lui, creștinii de astăzi."

Saracutii de voi, dupa ce ati imprastiat crestinismul prin foc si sabie, distrugand civilizatii intregi, ba chiar v-ati ucis cu spor intre voi pentru bani si putere, va plangeti ca sunteti luati la misto cu povestile si spiridusii vostri...

"Crestinismul daca ar avea ceva cu realitate nu mai este creștinism."

Aici ai dreptate. E schizofrenie pura.

"intru -cat"

E "intrucat", adica legat. Doar zic...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Ce ai spune daca realitatea ar confirma ca ateii sunt marcati de schizofrenie profunda, intreaba un specialist si iti va confirma boala de care esti "bantuit".

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Ce ai spune daca..."

Ce rost are sa ne batem capul cu "ce ar fi daca ar fi" din moment ce elucubratiile voastre nu au o cat de mica baza in realitate.
Apropo de specialisti...mai intai intreaba unul ce inseamna schizofrenie, si apoi revino sa-ti ceri scuze pentru tampeniile debitate. Sau nu reveni, tot aia e.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Eu am vrut sa fiu civilizat cand am spus:" ce ai spune daca", realitatea ar fi aia in care te-ai duce (v-ati) duce la control pana la scuzele de rigoare pe care ar trebui sa le ceri urgent dupa atatea insulte in dreptul unei majoritati evidente.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Cu sau fără religie oamenii tot ar fi găsit un motiv pentru care să-și ascundă intențiile diabolice.
Chiar dacă 99, 9% din creștinism este condus de diavolul, pentru restul nu putem să-i băgăm pe toți în aceeași oală, pentru că această judecată nu este una corectă.
Fiecare confesiune creștină diferă de la una la alta. Și chiar dacă ar exista mii și zeci de mii de confesiuni creștine, numai una singură este de la Dumnezeu. Celelalte sunt de la diavolul, pentru că nu se închină lui Dumnezeu în totalitate așa cum cere El.
Cele mai multe s-au format pe gustul oamenilor, să fie plăcute oamenilor și nu lui Dumnezeu.
Analfabetismul funcțional în religia creștină este acela în care oamenii se închină unui Dumnezeu necunoscut (Faptele apostolilor.17:23), care se găsește doar în picturi și icoane, dar nu și în viața închinătorilor Lui.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Și chiar dacă ar exista mii și zeci de mii de confesiuni creștine, numai una singură este de la Dumnezeu. Celelalte sunt de la diavolul... "

Daca ar fi cum spui tu, crestinismul inseamna ca a aparut acum 100, 200, sau 500 de ani, cand a aparut secta aia de care spui tu. Dar lasand asta la o parte, indiferent la care secta te referi, povestea care sta la baza formarii ei e tot Biblia, si cum asta e doar o poveste, cu personaje fictive, nu poate exista ceva "de la " vreun personaj de genul asta. De fapt toate, mici sau mari, sunt doar niste afaceri bazate pe credulitatea oamenilor.

"Analfabetismul funcțional în religia creștină este acela în care oamenii se închină unui Dumnezeu necunoscut..."

Analfabetismul functional inseamna altceva.

| Panamax a răspuns:

Tot el a spus parca ca trebuie sa fii foarte inteligent pentru a convinge un prost ca este prost.
Dar ce faci cand prostii reprezinta 90% din populatie?

| Michael11 explică (pentru Panamax):

Sa inteleg ca cei 90% din populatie care sunt prosti, sunt crestinii? Cei 10% care sunt inteligenti sunteti voi? Trebuie sa fii foarte inteligent, daca ai ajuns la concluzia asta. Esti un geniu al romanilor. Ar trebui sa ti se faca statuie iar dupa ce mori ar trebui sa fii imbalsamat si pus intr-un mausoleu, asa cum l-au pus rusii pe Lenin.

| Panamax a răspuns (pentru Michael11):

Intelegi cat poti.Toate la timpul lor.
Esti doar o alta oaie ascultatoare din turma crestina.
De Voltaire inca se vorbeste,dar despre miliardele de oi crestine care au crezut orbeste povestea spiridusului si care au murit, ce se mai aude?

| Michael11 explică (pentru Panamax):

Voltaire a fost un filozof si scriitor care a devenit celebru pentru ca a scris si pentru ca multe din afirmatiile pe care le-a facut sunt socante. Poti sa devii celebru si daca scrii prostii (daca faci previziuni false), facand astfel oamenii sa rada.

| Digikey a răspuns:

Crestinismul a pierdut mult din puterea pe care o avea odata.
Si o sa mai piarda.

| Dorotheea21 a răspuns:

Tot Voltaire a spus; 'Daca Dumnezeu nu exista ar trebui sa il inventam'.

| Panamax a răspuns (pentru Dorotheea21):

Asta au si facut umanoizii.Au inventat zei dupa chipul si asemanarea lor.Doar ca nu s-au limitat doar la atat.Le-au inventat zeilor si apucaturi umane. Zeul evreu de exemplu era tafnos, gelos, iute la manie etc.