| anonim_4396 a întrebat:

Simtiti vreo bucurie ca a inviat Iisus?

26 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Si mai ziceti ca nu sunteti paraleli cu lumea reala cand gasiti motive de bucurie in povesti cu evrei de acum 2000 de ani.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Pai si ce ai tu cu bucuria lor? De ce te intereseaza bucuria altora si nu a ta? Tu ce bucurie ai? Nu conteaza in ce crezi, toti trebuie sa avem o bucurie in viata.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

N-o zi de parca e vina mea ca am ceva cu bucuria crestinilor. Bucuria voastra este doar o iluzie. Mii de oameni au murit in cele mai oribile chinuri pentru ca programul vostru de manipulare sa se poata dezvolta si prospera. Ca sa nu mai zic de cati oameni au murit din cauza Vaticanului. Nu exista nimic la crestinism care sa te faca sa fii cu adevarat fericit pentru ca n-a fost creat decat ca sa transforme oamenii in sclavi.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu ai de unde sa cunosti asta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ba da. Se numeste istorie. In scoli elevii sunt spalati pe creier si nu li se preda adevarata istorie. Daca tu o respingi din cauza bazaconiilor tale crestine bazate pe nimic asta nu inseamna ca nu am eu de unde sa stiu asta. Totusi cum de poti zice asta cand tu crezi in basme evreiesti care nu s-au intamplat in realitate? Tu de unde stii ca a fost asa?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Care adevarata istorie? laughing Lucrurile astea sunt doar in capul tau.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Visezi bossulica. Tu traiesti in lumea ta unde basmele crestine devin realitate istorica si realitatea istorica se transforma in basme. Totusi nu mi-ai raspuns la intrebarea de mai sus. N-ar trebui sa-ti fie greu de vreme ce pretinzi ca esti atat de sigur pe basmele in care crezi.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, sar intr-un picior de fericire. Uraaa

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Simt o bucurie ca a inviat natura, nu bastardul de Isus care nici macar nu a existat.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Teffan):

Natura e creatia lui Dumnezeu. Hristos a inviat!

| Teffan a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Dumnezeul tau este dumnezeul desertului din Asia.de acolo vine el.
Asta sa o crezi tu.
Ce au facut crestinii cand te-au crestinat pe tine(stramosii tai),a fost sa taie padurile europene si sa instaureze un materialism nenoricit care nu a dus la niciun fel de iubire pentru natura,ba mai mult,la o nepasare totala. Uite in paganism si acolo vei vedea oameni dedicati pentru Natura,spre deosebire de voi care va ganditi la moarte si la viata de dincolo tot timpul.
Sunteti niste falsi iubitori de natura,daca macar ati iubi-o.
Voi, crestinii, nu faceti decat sa distrugeti tot ce au cladit stramosii nostri, cu mizeria asta imputita de religie desertica, cult al mortii.

| Teffan a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Sunteti tradatori de rasa, de cultura, de neam, de traditie.

Răspuns utilizator avertizat
| alin131 a răspuns:

Hristos A Inviat!

Da, simt.

Acum mai bine de 2000 de ani, Iisus Hristos s-a rastignit pentru noi si pentru a noastra mantuire, pentru ca sangele Lui sa ne spele pacatele si sa ne primeasca in Rai pe toti.

Ca sa ajungem in Rai noi trebuie sa respectam cele 10 porunci, sa ne rugam cel putin o ora dimineata si o ora seara, sa nu ne atasam de aceasta lume si de lucrurile materiale (daca ramai fara un obiect sa nu plangi chiar de ti-l fura, ci sa te rogi pentru cel care ti l-a furat sa il ocroteasca Dumnezeu si sa il tina sanatos). Sa il iubim pe Hristos si sa ne rugam pentru dusmani sa ii ierte Dumnezeu si sa ii tina sanatosi si sa ii ocroteasca de tot ce este rau si sa ii primeasca in Rai.

Sa ne iubim aproapele ca pe noi insine, sa ajutam mult in limita in care putem (daca ai si poti sa oferi ofera, daca cineva are nevoie de ajutor si poti ajuta ajuta).

Nu te imbogatesti daca in loc sa arunci la ghena de gunoi o haina veche in stare buna o dai unei persoane care are nevoie de ea. Daca ai facut mancare si este mai multa decat poti manca, in loc sa se strice du o farfurie cat mai este buna unui om care poate nu a mancat azi.

Fi sincer si nu minti, ofera zambete si nu tristete, fi tu insuti si ceilalti te vor iubi asa cum esti, daca incerci sa fi altcineva vor iubi doar o masca a ta.

Ajuta, iubeste, iarta, fi tu, ia decizii bune, pozitive, intelepte in orice. Nu supara pe nimeni, aplaneaza conflicte, mergi cu capul sus pentru ca Dumnezeu e alaturi de tine si te iubeste oriunde ai fi si orice ai face si cand pui mana pe piept simte fiecare bataie de inima si da-ti seama ca in fiecare clipa Dumnezeu te binecuvanteaza cu urmatoarea, iar cand va fi clipa sa te ia de aici catre cele vesnice Iisus Hristos te asteapta cu bratele deschise in Rai.

Doar trebuie sa fi demn sa ajungi acolo si nu este greu, pentru ca Dumnezeu e cu tine.

Iisus Hristos te iubeste.

| anonimg a răspuns (pentru alin131):

Chiar daca m-a amuzat modul tău de a spune, meriti niste evaluări pozitive.

Iar ca să raspund si eu la întrebare, dacă Domnul Hristos nu ar fi înviat, niciunul din noi nu am mai fi existat astăzi.
Da, trebuie să recunoaștem că fiecare din noi a trecut prin situații în care nu ar fi vrut să existe, si am spus că mai bine nu ne-am fi născut dacă am fi stiut ca viața ne-ar fi trecut prin astfel de momente. Si fiecare experiență este unică, ce nu poate fi comparată cu o alta. Dar tocmai pentru ca în astfel de experiențe să avem speranță si nădejde a murit si a înviat Domnul Hristos. Ba mai mult, odată cu învierea Sa avem speranța că în curând toate experiențele negative vor dispărea pentru totdeauna. Si indiferent de felul cum am trecut prin acestea, cerul continuă să ne iubească necondiționat. Să nu ne bucurăm pentru lucrul acesta?

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici macar nu a fost rastignit. In miturile pagane (din care a fost corupt mitul lui Cristos), "rastignirea" era o alegorie spirituala legata de zeificare (imortalitate) si nu era vorba de o cruce, ci de un copac sau ceva similar (drept, fara brate). De aici vine probabil si notiunea de arborele vietii. Pana si in mitul lui Cristos a existat o greseala de traducere si nu era vorba de rastignirea pe o cruce.

Citez:
"The word stauros comes from the Ancient Greek histemi: ‘straighten up’, the same root from which come the German Stern, or the English ‘stand’. In classical Greek, until the early 4th century BC, stauros meant an upright stake, pole, or which might be used in impaling. In the literature of that time it never means two pieces of timber placed across one another at any angle, but always one piece alone."

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cam asta este. Nu-i vorba de presupuneri sau datul cu parerea. Trebuie doar sa cercetezi cu mintea deschisa.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corectie, religiile avraamaice sunt inventate sa controleze masele.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Demonstreaza. Vaticanul este cea mai bogata institutie din lume. De islamism nu stiu care-i treaba dar banuiesc ca si mai marii islamului au averi uriase. De celelalte religii ce poti zice? Cum face hinduismul avere de pe urma adeptilor? Sau budismul? Religiile astea (pagane) au un scop spiritual care din cauza jîdanilor s-a cam pierdut cu timpul. Scopul lor nu a fost nici pe departe sa faca bani de pe urma spalatilor pe creier cum se face in cazul crestinismului.