| DanionM a întrebat:

Simultan cu focul, coexistă şi cenuşa lipsită de,,scânteie". Dacă,, spiritele sunt focuri, iar trupurile sunt cenuşa lor", de ce atunci mulţi oameni răscolesc toată viaţa doar prin cenuşă?

Răspuns Câştigător
| Mikhtarian a răspuns:

Pentru ca incearca sa ajunga la "scanteie"pentru a se ridica ca pasarea Phoenix, dar ..ca si in realitate, omul mereu cade in genunchi simtind din plin suferinta, caci calea e cainta.

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cine ti-a bagat prostia asta in cap ca spiritele (mai crestinesc : sufletele ) ar fi focuri?
Ele nu sunt focuri dar nici altceva cum am putea s-o denumim...
Ele sunt ca si aerul, stim ca este dar nu-l vedem. Asa si sufletele oamenilor, exista in oameni ca o suflare...

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Presupun ca eel vorbea metaforic.