| AG777 a întrebat:

Sincer nu inteleg de ce trebuie sa ascultam de un Dumnezeu care se pregateste rapid sa-si pedepseasca adeptii doar pentru ca uneori acestia sunt suparati pe el sau gresesc?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Satana face totul cu voia lui dumnezeu, vezi iov, cum adica satanel face ce vrea, asta e o blasfemie sectancta, satanel nu face nimic, daca ar face insati dumnezeu ar fi lipsit de putere asupra lui

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Care dumnezeu, iahve asta are un singur popor de care nici de el nu i-a pasat, iisus pai el a promis viata de apoi si atat, suferinta cica este o binecavantare divina, crestinismul are in centrul ei suferinta, crucificarea lui iisus, toti iti cara crucea, desi suferinta este cheia spre paradis

| Celcestietot a răspuns:

Te ajut eu cu răspunsul, dar la ce te referi, la un pasaj / capitol / verset sau la viața personală?

| AG777 explică (pentru Celcestietot):

La viata personala, cu toate ca si in Blibie e mentionat

| Celcestietot a răspuns (pentru AG777):

Dorești a îmi spune una din acestea, fie din Biblie sau din viața personală? Dacă nu îmi spui, nu este nicio problemăwinking.

| Panamax a răspuns:

Asculti de niste reguli inventate de oameni. Unele sunt ok altele mai putin.

| Mircea08 a răspuns:

Nici eu nu inteleg de ce parintii isi pedepsesc copiii cand gresesc.
Trebuie retinut faptul ca Dumnezeu ii trag de urechi doar pe cei care ii slujesc Lui, iar acestia stiu asta si nu se supara. Ceea ce patesc ceilalti este plata primita de la diavol pentru ca i-a slujit. Evident ca sunt multi care slujesc la doi stapani dar nu primesc plata decat de la diavol deoarece Dumnezeu le-a spus sa nu slujeasca la doi stapani, prin urmare Dumnezeu nu rasplateste pe cei care nu asculta

| Irinel15123532 a răspuns:

Psalmul 37:23-24
Domnul întărește pașii omului când Îi place calea lui; dacă se întâmplă să cadă, nu este doborât de tot, căci Domnul îl apucă de mână.

Iosua 1:9
Nu ţi-am dat Eu oare porunca aceasta? : ''Întăreşte-te şi îmbărbătează-te! Nu te înspăimânta şi nu te îngrozi, căci Domnul, Dumnezeul tău, este cu tine în tot ce vei face."

Isaia 41:13 ''Căci Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, care te iau de mâna dreaptă şi-ţi zic: Nu te teme de nimic, Eu îţi vin în ajutor!''

Psalmul 27
Un psalm al lui David
Domnul este lumina şi mântuirea mea.
De cine să mă tem?
Domnul este sprijinitorul vieţii mele.
De cine să-mi fie frică?

Iar Domnul nostru Iisus Hristos spune ''In lume veti avea necazuri, incercari, greutati, dar indrazniti, Eu am biruit lumea, iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele. ''

Psalmul 103 ''Nu ne face dupa pacatele noastre, nu ne pedepseste dupa faradelegile noastre, ci cat sunt de sus cerurile fata de pamant, tot asa departeaza si El faradelegile noastre de la noi, cum se indura un Tata de copiii lui, tot asa se indura si Domnul''

Nu il cunosti pe Dumnezeu, El este un tata iubitor.
Sa spunem ca tu ai fi tata, si ai un copil, il inveti sa mearga, te bucuri de fiecare aps al sau, si deodata, poc, cade, vei striga atunci la copil ''nenorocitule, handicapat ce esti, tu ai cazut acum, m-ai facut de ras aici pe trotuarul asta'' ii tragi si 2 palmi sa se invete minte sa mai cada. Asta vei face? Nu, cu siguranta ca nu vei proceda asa, si noi, care stim sa fim buni, limitati, nu procedam asa, cum crezi tu ca tatal infinit in dragoste, intelepciune, mila, indurare, bunatate, va proceda asa? Nu. Dumnezeu este foarte atent cu noi ''ne tine de mana si ne sopteste, haide fiule, intr-o zi vei putea sa merge pe picioarele tale, cand vei cadea, te voi ridica, voi fi mereu langa tine, nu te voi parasi niciodata, sunt tatal tau si te iubesc nespus de mult'' Uite si versetele :
Ieremia 31:3
Domnul mi Se arată de departe: „Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!

Evrei 13:5 : Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi''

Ieremia 1 : 4 Cuvântul Domnului mi-a vorbit astfel:
„Mai înainte ca să te fi întocmit în pântecele mamei tale te cunoşteam şi mai înainte ca să fi ieşit tu din pântecele ei, Eu te pusesem deoparte.''

Recomand urmatearea predica : https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4&t=907s

| Theo94 a răspuns:

Tot ce tine de religie (povestiri, miracole, reguli, etc) este inventat de om.

| Helper07 a răspuns:

Deseori aceste pedepse sunt incercari prin care Dumnezeu vrea sa ne testeze credinta. Daca nu, sunt consecinte ale greselilor noastre, nu pedepse. Si chiar daca sunt pedepse, Dumnezeu este drept si vrednic sa le dea. Nu compara pe Dumnezeu cu un om, pentru ca un om face rau aproapelui fara motiv, iar Dumnezeu are mereu un motiv/scop pentru care permite lucrurile mai putin placute din viata noastra. O Fiinta care ne-a iubit atat de mult incat a murit pentru noi, nu ne-ar face sa trecem prin astfel de lucruri decat spre binele nostru.

| AG777 explică (pentru Helper07):

Dumnezeul tau uneori da pedepse sau ii face pe oameni sa sufere ca apoi tot el sa le ofere rezolvarea asta pentru gloria sa, un Dumnezeu adevarat nu stinge amarul tot cu amar, ci cu iubire si blandete, dar Dumnezeul crestin e absurd

| Romeo44 a răspuns (pentru AG777):

Macar este cineva care gandeste in conversatia asta. Felicitari!

| Romeo44 a răspuns (pentru Helper07):

Este absolut interesant cum oamenii sunt condamnati si ei sunt cei care fac greseli,dar acest dumnezeu are dreptul de a isi bate joc de oameni,prin "pedepsele date" si acei oameni sa il tot iubeasca. Spui ca dumnezeu are motiv/scop/dreptul de a judeca si a face ce vrea, o entitate care ar fi supranaturata(si care nu exista), dar oamenii sunt nevrednici si fac rau fara motiv. Este interesant cum va puneti credinta in ceva ce nu exista, insa nu incercam sa schimbam societatea si ura dintre oameni. Oamenii sunt lacomi si egoisti. Nu crezi ca ar fi mai bine sa rezolvam lacomia si egoismul, decat sa ne rugam la ceva ce nu exista, "ca poate rezolva el"? NIMIC NU SE REZOLVA/FACE SINGUR, DACA NU PUI MANA SA IL FACI TU, NU VEI REUSI NICIODATA!

| Helper07 a răspuns (pentru Romeo44):

O parte din ce spui e adevarat, nu vei reusi nimic daca nu faci nimic, insa in tot ceea ce faci pune-l pe Domnul pe primul loc iar acel lucru va iesi desavarsit. Dumnezeu exista si nu cred asta doar pentru ca au existat miracole, nu stiu cum sa-ti expli dar parca mereu am stiut ca exista, simt cand imi lipseste, simt cand vrea sa-mi spuna ceva, si parca niciun lucru care-mi se intampla nu e la intamplare. Un om spus odata: " Daca n-ar exista Dumnezeu si ai crede in El, n-ai pierde nimic, dar daca ar exista Dumnezeu n-ai crede in El, ai pierde totul".

| Helper07 a răspuns (pentru AG777):

A da vina pe Dumnezeu pentru relele din lume e ca si cum ai da vina pe soare ca e frig afara.

| AG777 explică (pentru Helper07):

CuriosulusoiruC2 Si ce facem atunci cand el amageste si produce rau unor oameni pentru a-si atinge scopurile

| AG777 explică (pentru Helper07):

Aha si cum sa explica ca nu reusesc sa-mi fac anumite proiecte tinand cont ca l-am rugat sa ma ajute, cu alternative la resursele care nu ii convin si nici pana acum nu le-am descoperit, ia zi?

| Helper07 a răspuns (pentru AG777):

Pentru ca nu crezi cu adevarat ca poate face asta. Isus a spus ca daca am avea credinta cat un bob de mustar, am zice unui munte sa se mute din loc si s-ar muta

| Helper07 a răspuns (pentru AG777):

Asculta, pana nu-ti vei despietri inima ca sa intelegi ce vreau sa spun, tot ca-ti voi spune e in zadar pentru ca tu nu vrei sa afli mai multe despre Dumnezeu ci doar sa-mi dovedesti ca ma insel si ca n-ar trebui sa-L urmez. Eu am acceptat faptul ca Dumnezeu exista si are mereu dreptate insa stiu ca exista si Satana care vrea sadeparteze pe oameni de la credinta, asa ca orice-ar nu renunt asa usor la El pentru ca stiu ca "acum vedem ca intr-o oglinda in chip intunecos / acum cunoastem in parte dar cand vom fi cu El vom cunoaste deplin"

| AG777 explică (pentru Helper07):

CuriosulusoiruC2 Stiu suficient cat sa-mi fie scarba de Dumnezeul tau, il detest, imi e antipatic, nu cred ca fumul iese fara foc, asa ca stai linistit. Si eu accept ca Dumnezeu exista, dar nu cred tot timpul ca are dreptate sau pana acum nu si-a explicat sau dovedit dreptatea in anumite cazuri, diavolul cu d mic daca esti crestin, da vrea sa indeparteze oamenii de la credinta, insa stii ce e mai grav, ca Dumnezeu nu cred ca ii pasa prea mult de asta, pentru ca daca i-ar pasa, ar lasa fitele si aerele pe care si le da zilnic si ar lupta mai mult sa-si tina oamenii aproape. iar despre pretentii ar trebui s-o ia mai usor, ori uita, ori nu vrea sa constientizeze ca are contact mai mult cu oameni simpli, nu cu sfinti.

| Helper07 a răspuns (pentru AG777):

Vorbesti fara sa cunosti. Oare nu Diavolul e acela care-ti pune aceste lucruri in cap? oare nu el vrea ca oameni sa fie impotriva lui Dumnezeu? Daca accepti ca Dumnezeu exista atunci accepta ca orice gand impotriva Lui vine de la dusmanul Sau. Si chiar daca nu intelegi si esti orbit de crezul tau, tine minte ca Satana este de multe, multe ori mai destept ca tine iar Dumnezeu... nici nu se poate spune cat de intelept este in comparatie cu tine, asa ca accepta ca esti inferior ca grad de inteligenta si numai judeca ce nu cunosti.

| AG777 explică (pentru Helper07):

CuriosulusoiruC2 Inferiori ca inteligenta suntem cu totii, daca chiar zici ca in toate e implicat diavolul, Dumnezeu ce face pentru a repara acele lucruri, oare nu e si el de acord ca acele chestii sa se intample?

| Helper07 a răspuns (pentru AG777):

Dumnezeu e vrednic sa ne judece caci cunoaste si intelege totul dar cine te crezi tu sa-L judeci pe Dumnezeu? Lumea aceasta e in mainile Diavolului din cauza omului iar Dumnezeu a dat pe singurul Sau Fiu sa moara pentru pacatele noastre ca sa putem fi salvati. A da vina pe Dumnezeu pentru raul din lume e ca si cum ai da vina pe soare ca e frig afara.

| Helper07 a răspuns (pentru AG777):

Dumnezeu vrea mult sa ne ajute dar noi suntem cei care nu vrem sa fim ajutati. Iubim pacatul mai mult decat pe Dumnezeu iar Dumnezeu nu ne poate forta sa-L iubim, de aceea nu ne poate ajuta mereu. Daca Dumnezeu ar face ca niciun rau sa nu mai fie in lume, nu I-am fi recunoscatori ci ne-am vedea fiecare de drumul lui ca niste oi ratacitoare. Acest lucru nu i-ar aduce pe oameni la El, caci omul cand se simte bine se gandeste la el si nu-i pasa de Dumnezeu dar cum vine necazul, Il cauta cu disperare. Deci omul, adesea Il cauta pe Dumnezeu doar cand are nevoie si acesta nu e un lucru bun, dar daca Dumnezeu n-ar mai permite niciun rau in lume, omul ar uita de Dumnezeu iar asta e si mai rau. Dar asta nu e singurul motiv, pacatul are totdeauna o consecinta. Iarna se face frig pentru ca Pamantul se departeaza de Soare, tot asa, si noi ne departam de sursa noastra de iubire si bunatate si de aceea nu putem beneficia de acestea.

| RAY a răspuns (pentru AG777):

Satana face totul cu voia lui dumnezeu, vezi iov, cum adica satanel face ce vrea, asta e o blasfemie sectancta, satanel nu face nimic, daca ar face insati dumnezeu ar fi lipsit de putere asupra lui

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Păi nu e nimeni obligat să asculte,de aceea avem "liberul arbitru". Referitor la necazuri, încercări, "pedepse", etc, au cauze diverse, precum și scopuri diferite. Dumnezeu nu forțează pe nimeni, doar ajută când se roagă omul, sau când se roagă altcineva pentru acea persoană.

| Romeo44 a răspuns:

Religia e discutabila. Ceea ce conteaza este credinta ta. Nu iti spun sa crezi in dumnezeu si sa te duci la biserica de cel putin 3 ori pe saptamana. Eu consider ca religia a fost, este si va fi o unealta pentru a manipula oamenii. Despre crestinism se spune ca a pornit din imperiul roman de est, unde imparatul Constantin a creat aceasta religie pentru a opri o revolta. Eu unul nu cred in dumnezeu si in "justitia" sa, mai ales cand ii "testeaza" pe credinciosi prin tot felul de torturi, pentru a vedea daca ii sunt credinciosi sau nu...O prostie totala. Cauta povestea lui Iov(pariul dintre dumnezeu si diavolul) si apoi gandeste-te de ce i-a facut dumnezeu asta lui iov? straight face Eu cred ca exista ceva bun si rau in fiecare dintre noi, dar nu are o forma si nici nu este dumnezeu...altii cred in aceste religii, dar nu trebuie sa ii urasti/batjocoresti/jignesti/etc. fiecare om are decizia sa de facut. Bafta happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Romeo44):

Creștinismul s-a răspândit de la Iisus în tot imperiul, apoi în toată lumea etc. Numai teorii ale conspirației ai in cap. În primul rând religia nu manipulează oamenii, că altfel ar însemna, ca toți creștinii să fim soldați universali. Proasta ta informare te face sa nu crezi în Dumnezeu, încăpățânarea ta și interpretarea ta personală, și dezinteresul in a Îl căuta personal prin diferite metode. De asta ești ateu, din lipsa înțelegerii.

| Romeo44 a răspuns (pentru Celcestietot):

laughing))) Sunt foarte dezinformat daca am spus mai sus "despre crestinism se spune". "se spune" nu inseamna ca este 100% cert. Iar in legatura cu crestinismul si credinta ta fata de dumnezeu, poti crede in ce vrei, e decizia ta. Dar sa fii sigura ca nu imi vor schimba pararea doar pentru ca imi spui tu sau alte milioane de oameni.
Imi place ca nu ai spus nimic despre povestea lui iov, pe care am mentionat-o mai sus. Prefer sa gandesc rational decat sa merg dupa cum dicteaza societatea. Daca acest dumnezeu de care spui este cu adevarat cine pretinzi tu, ar trebui sa ajute oamenii, nu sa ii puna sa treaca prin tot felul de orori. Psihologic este demonstrat ca nu poti schimba un om, asa ca nu are rost sa incerc sa iti explic si sa te rog sa gandesti rational. Daca ar exista acest dumnezeu, de ce trecem prin atatea orori. Te rog nu spune ca aceste orori ne imbarbateaza si ne ajuta in viata noastra. Gandeste TU pentru tine, nu mai reproduce vorbele/frazele altora. O seara buna!

| Celcestietot a răspuns (pentru Romeo44):

Nu sunt fată. Răspunsurile le găsești în Biblie. Nu are rost să îmi pierd timpul cu un om încăpățânat, și aș putea să vorbesc despre Iov toată viața, dar cum am spus mai sus...

| sadrian46 a răspuns (pentru Romeo44):

Ba nu. Este demonstrat că poți schimba un om psihologic.
În varianta dură se numește spălarea creierului, în varianta soft, îmbrobodire.

| Romeo44 a răspuns (pentru sadrian46):

Din pacate nu poti schimba un om. Reusesti sa ii schimbi cateva idei, dar baza caracterului sau ramane aceeasi, oricat de mult ar incerca altii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Romeo44):

Referitor la partea cu Iov, Dumnezeu i-a dat voie Diavolului sa îl încerce pe Iov prin aproape toate mijloacele. Diavolul i-a ucis fii și fiicele, animalele, i-a îndepărtat pe prietenii lui, etc iar la sfârșit Dumnezeu i-a dat voie Diavolului sa se atingă și de trupul lui Iov.Cu toate acestea Iov nu s-a lepădat asa cum i-a propus soția sa și astfel Dumnezeu i-a arătat Diavolului ce om credincios e Iov. A da, după toate aceste încercări Dumnezeu i-a dat lui Iov alți fii și fiice, animale, slujitori, etc.Concluzia? Dumnezeu l-a lăsat pe Diavol sa ii distrugă familia, animalele, sa ii îndepărteze prietenii, doar pentru a-i arăta ce credincios e Iov. Nu inteleg de ce l-ai băgat pe Iov in răspunsul tău. Referitor la partea cu "ororile" de pe Pământ, oamenii și le fac cu mâna lor, războaie, foamete ( care există datoria nepăsării celorlalți fata da altii) și altele.

| Romeo44 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sper sa fii fericit cu credinta ta, insa eu nu o sa mi-o schimb. Daca chiar ar exista un dumnezeu, cum afirmi tu, nu ar mai exista crime,foamete,etc. Daca vrei sa te ghidezi dupa niste carti scrise de cine stie cine,este alegerea ta, dar eu nu o sa fiu niciodata de acord cu multe porcarii de acolo. Un simplu exemplu legat de stupiditatea gandirii pe care vrei sa o umezi este asta: de ce un copil nou nascut trebuie sa sufere? "Pacatele parintilor sai" l-au facut asa... straight face De ce sa pedepsesti un copil nou nascut, nevinovat, pentru "pacatele parintilor sai"? Sunt trei vieti diferite, dar dumnezeul tau este prea retardat sa inteleaga asta straight face
Ramai la credinta ta si perpetuaza prostia, te rog happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Romeo44):

Dacă tot o luăm cu jignirile... Din cauza prostiei tale, nu înțelegi tu ce scrie in Biblie. Ce este scris acolo a fost dovedit, acesta este Dumnezeu, noi suntem mai răi ca oameni de 10000000000 de ori ca El, deci să nu mai comentezi, dacă ești prea incompetent, prea ilogic etc. Prostia este foarte mare la atei, tu ești un exemplu pentru ei. GJ laughing laughing laughing!

| sadrian46 a răspuns (pentru Romeo44):

Da. Și baza caracterului pe care o invoci cum o definești.
S-a născut cu ea? Nu.
Deci e dobândită?
Cum e dobândită?
Iar apoi dacă e dobândită ce o face să fie așa bătută în cuie să nu o poată schimba nimic și nimeni?

| Romeo44 a răspuns (pentru sadrian46):

Interesant. Presupun ca stii ce inseamna ADN-ul si ca noi preluam caracteristici de la parintii nostri, dar si afinitatea spre personalitatea lor. Aceasta baza a caracterului se formeaza de cand te nasti si se intareste in primii ani de viata, in acei ani in care incepi sa inveti/sa intrebi/sa gandesti. In decursul vietii ti se modifica comportamentul, gandirea, dar baza va ramane neschimbata, deoarece baza este identitatea individului. Ti se poate schimba o opinie, o idee, dar nu te poti schimba complet, la fel cum nu te poti robotiza complet, oricat de mult ai incerca sa iti opresti instinctele si sentimentele.
Contra argument pentru tot comentariul tau: Uita-te in istorie, mai specific la Hitler. De ce nu au putut sa se "adapteze" si sa "taca/schimbe " oamenii pentru a face ce voia el? straight face
Fiecare om are identitatea sa, aceasta baza de care vorbesc si nu se va schimba oricat de mult vor incerca altii.

| AG777 explică (pentru Celcestietot):

Prietene, ce scrie in Blibie e una si ce traiesti tu pe pielea ta e alta, nu cu multa vreme am fost si eu un fanatic religios pana cand am realizat ca religia si Dumnezeul crestin au fost o dezamagire hai sa nu zic totala, dar enorma. Eu prefer sa nu ma mai supun nici unui zeu si Dumnezeului tau, vreau sa fiu liber fata de religie, asa e cel mai bine

| Celcestietot a răspuns (pentru AG777):

Eu ti-am spus doar, nu am avut niciun interes sa te mint.