| FaraNumePls a întrebat:

Sinuciderea e un păcat? Din cate stiu eu, sinuciderea este un păcat dar... dacă chiar trebuie sa o faci? Cine stie în ce te-ai băgat. Sau poate ti-a murit tot neamul intr-un accident si nu mai suporți toate lucrurile astea. Asa mai este păcat?
PS: nu intreb pentru mine laughing familia mea n-are nimic rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Sinuciderea nu este doar un pacat. Este chiar o autostrada spre iad. In legatura cu faptul ca "trebuie" sa te sinucizi iti spun ca nu exista nicio situatie care sa necesite asta. Principalul motiv pentru care oamenii se sinucid este incapabilitatea de a vedea însemnatate in suferinta. Dincolo de orice suferinta viata are o insemnatate fundamentala pe care tu hotarasti daca si cum s-o urmezi. Insemnatatea sau sensul vietii sunt date de o serie de factori cum ar fi cel natural adica cresterea de copii si protectia familiei. Bineinteles ca poti sa-ti alegi orice sens in orice moment si TREBUIE pentru ca sansa pe care o ai la existenta este una singura. Cei care recurg la sinucidere au o intelegere saraca in ceea ce priveste viata, moartea sau suferinta. Moartea nu e doar un somn care iti ia suferinta, ci e oprirea existentei si constintei tale. Sinuciderea e pacat in mare parte deoarece deicizile care te-au dus in situatia de a te sinucide sunt chiar ele pacate. Un om care iubeste banii probabil se va sinucide daca ii pierde pe toti, un om care isi maximizeaza placerea peobabil se va sinucide cand va avea parte de suferinta, fiind prea obisnuit cu placerea. Daca te gandesti totul are o cauzalitate si o logica. Dar cum ramane cu oamenii inocenti? Pai biologia ne ajuta aici si ne spune ca nicio fiinta sanatoasa nu isi va pune capat zilelor deoarece instinctul de autoconservare nu ii va permite. Intotdeauna va fi un dezechilibru sau o forta exterioara care va duce la sinucidere. Speranta si curajul nu sunt degeaba cele mai mari virtuti. Prin speranta si curaj vei face fata oricarei suferinte si vei demonstra ca iti meriti existenta. Nu am venit pe lume sa traim in puf si sa fim iubiti de toata lumea. Cine se asteapta la asta are sanse mari sa se sinucida pentru ca nu intelege ce e viata de faptwinking

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DA, sinuciderea este un pacat si chiar unul de neiertat dar nu prea a spus cineva de ce.
In momentul in care te siucizi faci o crima si incalci legea lui Dumnezeu care spune sa nu ucizi. De ce este de neiertat, fiindca te omori pe tine iar dupa infaptuirea PACATULUI nu mai poti sa-ti ceri iertare pentru pacatul comis. Nu poti sa-ti ceri iertare in avans pentru un pacat neanfaptuit iar dupa infaptuire nu mai poti caci esti MORT.

| RAY a răspuns:

Este pacat sa faci asta ca ai doar o singura viata asta fiind si ultima care o vei trai

| milan9 a răspuns:

Nu este tocmai un subiect cu care sa glumesti, cu atat mai putin sa te tavalesti pe jos... sad
Aceste cazuri nu sunt doar drame ci si pacate care pecetluiesc in eternitate NELINISTEA si TULBURAREA unui suflet care pleaca dincolo. Este un pacat teribil pentru care nu se mai poate face act de cainta. Presupune o compromitere a mantuirii...

În general, manifestările de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un fel de crimă deci un păcat, un mare păcat. De cine e vorba?

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

Nu exista circumstante care sa faca sinuciderea permisibila din punct de vedere crestin. E foarte simplu.

| alin131 a răspuns:

Dumnezeu ne-a daruit acest dar (viata) ca sa o traim. Trebuie sa traiesti zi de zi, sa te rogi si cand iti este mai greu sa nu uiti ca Dumnezeu te binecuvanteaza cu fiecare bataie de inima.

Am fost in pragul sinuciderii si m-a salvat Dumnezeu, El vrea sa ne primeasca pe toti in Rai si noi pentru aceasta trebuie sa ne traim viata cu frica de Dumnezeu si sa facem bine, mult mult bine.

Deci, gandurile negre sa dispara iute si sa se bucure de viata acel om, sa traiasca si sa il bucure pe Dumnezeu in fiecare zi.

Rugaciunea e foarte importanta, este hrana sufletului, asa cum omul nu uita sa manance, trebuie sa se si roage.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Sinuciderea e un păcat ce nu prea poate fi acceptat.
Cel mai probabil, este acceptată dacă e ultima soluție pentru a salva pe cineva nevinovat.

| Iosuat a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Ca și exemplu când ai putea-o face pentru a salva pe cineva este?

| LOVW a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Y6UAXNWCSe8
Normal că e păcat, Dumnezeu ne-a dat viața iar noi sau alți nu avem dreptul de a o lua. Isus a fost dus în ispită de Diavol pentru a Se omorî dar nu a cedat acestei ispite și nu a păcătuit niciodată.

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Isus a fost dus în ispită de Diavol pentru a Se omorî dar nu a cedat acestei ispite și nu a păcătuit niciodată?

| LOVW a răspuns (pentru RAY):

Isus n-a păcătuit, deși El a fost ispitit să se arunce nu a făcut-o. El nu a practicat fărădelegea în viața Sa, dar la cruce a luat asupra Lui tote păcatele omenirii.A fost ispitit în toate ca şi noi, dar fără păcat Sper că m-am exprimat bine!

| mentholinks a răspuns (pentru LOVW):

Isus s-a sinucis pentru pacatele noastre. Cel putin asa sustine.

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Satana nu i-a spus lui iisus sa se sinucida nu interpreta biblia.