| unprietenaproape a întrebat:

Sluga isi iubeste Stapanul iar El o bate. De ce? CA II E CREDINCIOASA
Sa nu mi stergeti intrebarea

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din dragoste.

| danay72 a răspuns:

Daca te referi la Dumnezeu si noi, Dumnezeu niciodată nu ne bate. Nici nu ne incearca. E bun si drept. 1ioan4:8,iacov1:13

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Și în Leviticul 10:1-2 cum a fost?

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru BeliveTheTruth):

Mă credeam că musulmanii sunt cei mai spălați pe creier dintre toți dar tu ești expert deja laughing
Cică să se omoare laughing
Ești pe lângă biblie. Nadab și Abihu încercau să-i aducă jertfă lui Yehova și se pare că lui nu i-a plăcut focul adus. Ești chiar atat de spălat pe creier și îndoctrinat încât să nu vezi ce scrie fix în fața ta?

"de unde sa stii tu cu ce se mananca crestinismul, tu crezi ca crestinismul nu se lupta mereu cu Diavolul?"
Unde vezi tu asta mă? laughing
Fă un bine omenirii și lovește-te cu o piatră în cap că poate te trezești la realitate. Ce spălat pe creier frustrat laughing

| unprietenaproape explică (pentru danay72):

Pe Avraam cum la incercat? El e drept deci ne bate fiindca suntem pacatosi

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru unprietenaproape):

Pe Avraam l-a încercat în sensul că a vrut să vadă cât îl iubește, dar Nu l-a lăsat să își omoare fiul. Deci nu l-a bătut. La Dumnezeu nu exista răutate asa se arată în Iov34:10-12. Apoi, Biblia spune clar, nu eu, ca Dumnezeu nu încearcă pe nimeni. Iacov1:13. Azi răutatea nu e cauzată de Dumnezeu. 1 ioan5:19.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu au respectat legi pe care le cunoșteau și au făcut intenționat un păcat. Ei știau ce trebuia facut si nu au vrut să respecte.O persoana rea,care bate,nu iti spune ce sa respecți și ce nu, te bate pur si simplu. Dumnezeu nu face acest lucru. Întotdeauna slujitorii au știut ce trebuie facut, deși fiind Creatorul nostru, putea sa nu ne dea nici o explicatie, dar ne explica totul. Acest lucru arata ca e un Tată iubitor.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Numai aberatii stiti sa inventati. Din 2 crestini, niciunul nu a dat o interpretare cat de cat relevanta a versetului si au inventat abureli doar ca sa-si justifice ei credinta oarba in zeul evreiesc. Versetul este destul de clar si concis. Nadab si Abihu i-au adus drept jertfa lui Yehova un foc "strain" si Yehova i-a carbonizat pe amandoi. Si indoctrinatul de mai zis a intrebat ca ce este in neregula ca Yehova i-a carbonizat. Imagineaza-ti ce era de planeta asta daca zeul evreiesc chiar exista. Probabil ca ar decima oameni asa cum decima si in biblie. N-ar fi fost de ajuns ca evreii ne controleaza ca pe oi si majoritatea spalata pe creier nu constientizeaza asta, trebuia sa mai avem si frica zeului evreiesc, cel putin noi astia care nu suntem crestini ca voi deja sunteti terorizati de zeul evreilor.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Se pare ca tu esti terorizat. Eu nu am frica morbidă de Iehova. Iehova nu le-a cerut nici o jertfa sa ii aduca, au făcut de capul lor.Azi lumea e condusa de Satan, de aceea e atat de multa teroare, nu de Iehova. 1Ioan5:19. Nici un slujitor de al sau nu a fost terorizat de Iehova. Ei au fost terorizat când au ales să facă ceea ce făceau popoarele din jur. Iehova, nici nu era de acord ca ei să își ardă fii in foc. Un Dumnezeu crud ar fi cerut acest lucru, dar nu Iehova. El era dezgustat de atitudinea lor. Ieremia7:31.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

"Se pare ca tu esti terorizat"
De cine? De zeul evreilor? laughing

Ba ai frica, poate nu chiar morbida, dar ca orice crestin te temi de zeul evreilor ca altfel nu mai erai crestin ca ti-ai fi dat seama pe urma ca nu exista. Crestinii sunt crestini din frica si pentru ca sunt indoctrinati de la nastele. Le e frica sa nu-i inghita iadul daca nu se supun dogmelor crestine.
Si versetul ala din 1Ioan5:19 se refera la evrei. Esti evreu cumva? De fapt toata biblia este dedicata evreilor si voi crestini indoctrinati aveti iluzia ca vi se adreseaza voua. Evreii "stiu" ca sunt din "dumnezeu" pentru ca "dumnezeu" adica Yehova (in realitate nu-i niciun dumnezeu Yehova asta) este zeul lor. "Popoarele din jur" sunt popoarele pagane si ce treaba are Yehova cu popoarele pagane?

"Azi lumea e condusa de Satan"
Vedeti de ce sunteti ignoranti si indoctrinati si habar n-aveti ce se intampla in lume? Azi lumea este condusa de evrei, Satan n-are nicio legatura cu oligarhia evreiasca care conduce acum lumea. Evreii au inventat crestinismul si s-au folosit de el ca sa va spele pe creier si sa va faca ignoranti in timp ce ei aduna averi si putere si s-au folosit de media pe care tot ei o conduc ca sa va faca paraleli cu realitatea. Satan este un Zeu pagan si Zeii pagani au fost Zeii lumii pagane pana a fost inventat crestinismul si a distrus aproape tot, l-a furat pe Satan de la pagani si l-a corupt ca sa va faca pe voi, indoctrinatii care cred orice bazaconie din biblie sau din gura popii, sa credeti ca este malefic. Nu exista dovezi pentru asa ceva. Cireasa de pe tort o constituie faptul ca pana si in biblie unde Satan a fost corupt, Yehova a omorat milioane de oameni in timp ce Satan n-a omorat niciunul.

Catholic Encyclopedia:
"In the same way the Greeks and Romans may have worshipped their divinities, fondly believing them to be good. But the Christian Scriptures declare that all the gods of the Gentiles are demons."

Asta arata scurt si la obiect modul cum sunteti spalati pe creier. Zeii pagani ai gentililor (ne-evreilor) au fost transformati in creaturi malefice in bibla iudeo-crestina. Termenul "demon/daemon" a capatat o conotatie negativa exact odata cu inventarea crestinismului si paganii au fost torturati de inchizitorii crestini sa creada ca Zeii pagani chiar sunt malefici si asta vi se baga si voua in cap de la nastere. Este evident ca evreii conduc lumea acum si vor sa-si instaureze statul global comunist, numai un crestin indoctrinat putea sa afirme ca lumea este condusa de Satan. Apropo, Satan n-are nicio legatura cu diavolul crestin. Daca l-au furat si corupt asta nu inseamna ca diavolul este Zeul pagan, este doar o inventie menita sa bage spaima in voi ca sa va supuneti dogmelor crestine.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Eu am ales să îl slujesc pe Iehova, nu am fost îndoctrinata de la nastere. Aceasta alegere am făcut-o la maturitate.Cat despre frica, nu ai decat sa crezi ce vrei, oricum mie nimeni nu imi poate lua bucuria, împlinirea și satisfacția pe care o am pentru ca il slujesc pe Iehova și pentru ca am o viață plină de sens.

| xerxes1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Dupa ce Jehova i-a carbonizat pe cei doi fii ai lui Aaron, Moise a iesit afara si le-a zis rudelor sa nu tipe si sa nu-si sfasie hainele ca nu cumva mania zeului sa se abata si asupra lor.
Jehova facea urat la nervi.
Dupa ce s-a calmat dupa cateva zile Jehova s-a dus la Aaron si i-a explicat ca daca mai intra cineva in cortul lui sa nu miroasa a bautura ca o sa moara.Era foarte sensibil la mirosuri.De aceea ii punea sa se spele si sa-si schimbe hainele cand intrau in cortul intalnirii.
Dusurile cu apa calda inca nu fusesera inventate.Aia doi erau beti. Vrajeala cu foc strain.
Crestini chiar nu citesc Biblia.

6. Moise a zis lui Aaron, lui Eleazar si lui Itamar, fiii lui Aaron: "Sa nu va descoperiti capetele si sa nu va rupeti hainele, ca nu cumva sa muriti si sa Se manie Domnul impotriva intregii adunari. Lasati pe fratii vostri, pe toata casa lui Israel, sa planga arderea care a venit de la Domnul.

8. Domnul a vorbit lui Aaron si a zis:

9. "Tu si fiii tai impreuna cu tine sa nu beti vin, nici bautura ametitoare, cand veti intra in Cortul intalnirii, ca sa nu muriti: aceasta va fi o lege vesnica printre urmasii vostri

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Daca te-ai nascut intr-o familie de crestini evident ca ai fost indoctrinata de la nastere, ce importanta are ca era o familie de ortodocsi sau de martori ai lui Yehova sau de orice alta secta crestina? Zici ca religia crestina da sens vietii tale? Este exact aceeasi iluzie pe care o au toti crestinii. Sa te supui unor dogme evreiesti ca sa ajungi intr-un loc inventat de evrei asta nu inseamna ca viata ta are sens.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Iluzie e ceva ireal. Viata mea e reala si tot ce trăiesc e real, iar aceasta de când sunt o Martora a lui Iehova.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Pai tocmai asta-i si ideea, va faceti iluzii care n-au nicio legatura cu realitatea.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Faptul că am o viață frumoasa, prieteni adevărați, familie fericita nu e o iluzie. E un lucru real.Iar aceste lucruri le am datorita aplicării a ceea ce spune Iehova în Biblie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Păi sunt mulți oameni care nu-s creștini și nu cred în bazaconii creștine și au probabil o viață cel puțin la fel de frumoasă pe cât zici tu că ai. La ei care este faza? Tot zeul evreilor le-a dat o viață frumoasă chiar dacă ei știu că zeul evreilor este o invenție? În cazul ăsta de ce nu le ia Yehova frumusețile vieții? Dacă ar fi fost precum în biblie îi măcelărea Yehova instantaneu la primul păcat.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ai zis bine, probabil au o astfel de viata. Noi am fost creați cu necesități spirituale. Daca nu ni le satisfacem, nu suntem pe deplin fericiți. Avem un gol, lipsește ceva. Matei5:3.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Exact. Dar creștinismul n-are nimic spiritual. Creștinismul nu ajută sufletul cu nimic.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Pe Avraam (Dumnezeu) l-a încercat..."

" Dumnezeu nu încearcă pe nimeni..."

No comment.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Noi am fost creați cu necesități spirituale."

Sub masca asta a "spiritualitatii" de fapt se ascunde o crasa ignoranta. Cum orice tantalau se crede destept, asa si voi va credeti spirituali, dar de fapt toate rahaturile astea cu spiridusi nu sunt devat niste semne ale unor creiere amortite, blocate in delasare si ignoranta.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Este diferenta intre crestinismul autentic și crestinatatea de azi. Eu ma refer la crestinismul autentic, menționat în Scripturi, nu la tradiții, obiceiuri ținute azi care nu au nici o treaba cu Biblia. La religia adevarata mentionata in Biblie, la ea ma refer.Pentru ca ai dreptate, crestinatatea de azi, în loc să se gândească la spiritualitatea enoriașilor, se gândește doar la interesele ei.Prin crestinatatea ma refer la ansamblul religiilor care fac acest lucru.

| mentholinks a răspuns:

Eu cred ca tu vezi distorsionat realitatea.

| oprescudorin11 a răspuns:

Esti sigur ca 'sluga isi iubeste stapanul'?
Vezi 'la serva padrona' de Pergolesi...

| xerxes1 a răspuns:

Cand sluga e proasta asa se intampla.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru BeliveTheTruth):

De ce mananci rahat neintrebat?

| Mclaren12 a răspuns:

Deci tu te pretinzi sluga lui Yehova?
laughing
Cum să fii sluga cuiva care nu există?

| Mclaren12 a răspuns:

O să mă prefac că nu știu și permite-mi să te întreb și eu ceva: Ce dovezi ai că există zeul evreilor? Dacă îmi dau un răspuns concludent o să mă prefac să nu te consider atât de spălat pe creier. Văd că ești creștinul tipic frustrat care recurge la insulte când cineva îi judecă dogmele.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru BeliveTheTruth):

"iar Isus fiind bun si intalegator oricum el stia raspunsul chiar si intrebarilor lor"
Mare exemplu ai dat si tu, o poveste din biblie. Tu esti paralel cu biblia dar dai "morale" din biblie. laughing
Zici ca n-am argumente? Pentru spalati pe creier ca tine, intr-adevar nu exista argumente convingatoare, sau poate ca nu exista deloc pentru ca spalatii pe creier ca tine se iau ca oile dupa dogmele crestine si ignora realitatea. Mereu am considerat ca niciodata nu te poti pune cu credinta oarba a crestinului pentru ca ea nu necesita sa fie justificata ca doar de asta este credinta oarba. Eu unul daca as avea de ales, probabil as alege sa n-am argumente decat sa inventez aberatii. Cica "voiau sa omoare cu foc". Cat poti fi de spalat pe creier sa scornesti asemenea aberatii ca sa le aperi dogmele evreilor?

"Tu nici macar nu intalegi ce scrie in acel capitol"
Probabil ar trebui sa cred bazaconiile tale sau cum? laughing
Nici tu habar n-ai ce scrie. Inventezi argumente stupide pentru versete evidente.

"realitate daca ai fii in fata mea nu cred ca ai avea curajul sa deschizi gura"
Ce "smecheri" mai suntem noi in spatele tastaturii, inca putin si-mi citezi versuri din manele ca sa-ti explici halul de indoctrinare crestina.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru BeliveTheTruth):

"nu stii cine zice ala e"
Nu știam că discut cu un puștan care bagă acum bazaconii pe care și le spun copiii de 7-8 ani când se insultă între ei.

"cauta si vezi ce insemna foc strain"
Am căutat, sunt bazaconii creștine, și culmea că n-au nicio legătură cu bazaconiile pe care le-ai scornit tu laughing
Basmele astea biblice n-au nicio legătură cu cultura, "incultule".

"daca asculti muzica de mahala e problema ta eu unul prefer stilul clasic"
Hmm, clar ești un puștan care aruncă cu insulte când n-are argumente. Deja am derapat serios de la subiect. Eu unul nu prea ascult muzică deloc, ce ai zis tu mai sus ai zis-o fix dintr-un exces de frustrare.

"Daca chiar insisti putem sa ne intalnim in realitate sa vedem daca mai zici ceva"
Sincer chiar am lucruri mai importante de făcut decât să mă iau la harță cu creștini frustrați care nu știu să poarte o conversație. Te deranjează că îi fac pe creștini spălați pe creier? Păi dovedește că nu sunt spălați pe creier. Cum poți tu să mă faci pe mine să cred că voi credeți în fapte reale și nu în dogme bazate pe nimic? Cum poți tu să mă faci să cred că zeul vostru există și este "iubitor" și "bun" când avem în vedere atrocitățile făcute de creștinism în istoria sa de 2000 de ani? Dacă religia creștină ar fi bazată pe fapte concrete evident că n-aș mai avea niciun motiv să numesc pe nimeni îndoctrinat sau spălat pe creier. Dar nu este, miturile majore din biblie sunt furate de la păgâni. ăsta este un fapt, plus istoria fictivă a evreilor din biblie.

| drutzix a răspuns:

Intrebarea e filosofica si e pusa gresit sau e religioasa?
Pentru ca daca e religioasa ma apuca apatia si nu mai raspu

| unprietenaproape explică:

Nu va mai certati si raspundeti mi si mie la intrebare

| Mclaren12 a răspuns (pentru unprietenaproape):

Pai eu ti-am raspuns. Cum te poti considera sclavul zeului evreiesc daca el nu exista? Oamenii care au scris NT, istoria plina de atrocitati a institutiillor crestine, impactul crestinismului in istorie etc, toate dovedesc ca aceasta religie a fost creata pentru a spala pe creier si manipula. Logic ca niciun crestin n-o sa accepte asa usor asta de vreme ce sunt indoctrinati cu forta de la nastere sa creada orbeste in dogmele crestine.
Totusi am vazut ca ai scris ca Yehova este drept, nu trai in iluzii, nu exista dreptate in crestinism.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Dumnezeu e dragoste happy

| Golyat18 a răspuns:

Ticlazau tau! Ca amu iti dau report! Te-a bate dumnez-0 ma nu ta rusine? Beta-s pensia!