| anonim_4396 a întrebat:

Smerenia este egală cu stima de sine scăzută? Dacă vrei să fi smerit, vei avea neapărat o stimă de sine scăzută?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu. In cuvintele lui C. S. Lewis: a fi smerit nu inseamna sa te gandesti la tine mai prejos, inseamna sa te gandesti la tine mai ptin (timp)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se referă la asta, ci a accepta rolul pe care îl ai în lume și să accepți vulnerbalitatea ta în fața tentației păcatului.

| CostinAlamariu a răspuns:

In niciun caz.
Ba chiar smerenia iti da o mare stima de sine deoarece atunci cand esti constient de starea ta de pacat si esti complet lipsit de mandrie esti mult mai sigur pe tine si mult mai autentic deci automat ai o stima de sine sanatoasa.

Smerenia inseamna sa fii 100% constient de toate pacatele tale, de starea ta pacatoasa, sa ai o tendinta de a scuza pacatele altora fara sa-i judeci, dar in schimb sa ai in vedere proprile pacate.

Stima de sine scazuta provine din mandrie fiindca tu in mandria ta te crezi cineva, te crezi mare si tare si important si cand realitatea se loveste de fanteziile tale despre tine insuti atunci te intristezi si iti scade automat stima de sine fiindca iti dai seama ca nu esti cine crezi tu ca esti.

| Nilsson a răspuns:

Consider că smerenia înseamnă o autoevaluare corectă a valorii personale, cineva mândru are tendința de a-și supraevalua meritele.
Deși suntem cu toții păcătoși, rămânem copiii lui Dumnezeu și asta nu trebuie să ne ia toată stima de sine.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, aceste 2 lucruri expuse de tine nu sunt sinonime.
Sunt oameni respectabili, cu o pozitie sociala inalta si o avere semnificativa care sunt smeriti, a fi smerit nu inseamna a avea o parere proasta despre tine sau a fi demn de mila.

Recomand cu caldura urmatorul videoclip care explica foarte detaliat acest lucru, aici se afla toata seria de videocipuri pe aceasta tema dar poti asculta 15 minute daca doresti si vei intelege elementar sau poti aprofunda. Domnul sa te binecuvanteze, Hristos te iubeste.

https://www.youtube.com/watch?v=t9lvm5Oqfxs&ab_channel=SiempreJesus

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Mulțumesc mult.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare drag! Ma bucur ca ti-am putut fi de folos, Domnul sa te binecuvanteze.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Doamne ajută!

| AndrElle a răspuns:

Nu este adevărat. Smerenia înseamnă cu credință că poți sta cu capul plecat.

| Whateverrr a răspuns:

Nu, n are nicio legătură happy