| mentholinks a întrebat:

Solomon, cel mai intelept om din Biblie, spunea ca totul este desertaciune si goana dupa vant dar in acelasi timp spunea ca frica de Domnul este inceputul intelepciunii. Putem trage de aici concluzia ca frica de Domnul te baga in depresie?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nah, mai mult ca te agata si mai tare se dogma, ca singurul tau scop e dogma si preaslavirea dogmei.

| minrest a răspuns:

Solomon spune in pasajul la care referi ca totul este desertaciune, mi se pare ca spune undeva ca si urmarirea intelepciunii este desertaciune (nu sunt sigur), DAR daca TOTUSI vrei sa obtii intelepciunea, atunci primul pas este frica de Domnul, care ar insemna cred sa nu iti fie frica de ceilati zei, religii, ideologii, adica absenta idolatriei. Pana la urma, oricum nu ai ce face mai bun, de ce sa nu urmaresti intelepciunea. De ce sa facem totul pentru o rasplata? Nu putem sa facem un lucru pentru ca este drept, sau pentru ca este placut, sau pentru ca cere multa inteligenta?

| Irinel15123532 a răspuns:

Reciteste cu atentie versetele, vei intelege ca frica de Domnul este inceputul incelepciunii, dar atunci cand il iubesti pe Dumnezeu ai atins intelepciunea, pentru ca in dragoste nu este frica. Dar a-ti fi teama, frica de Domnul, in Biblie inseamna a arata un mare respect fata de Domnul si cuvantul Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact invers - frica de Domnul te scoate din depresie.
Asta pentru că trăirea după standardele Lui ne face niște oameni fericiți. Sufletelor noastre le este dor de Dumnezeu, de sfințenie, de starea de la început din care au decăzut...și cu cât se apropie de ceea ce au pierdut odată, cu atât își recapătă bucuria de la început.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când a spus că "totul e deşertăciune şi goană după vânt" cred că s-a referit mai mult ca sigur la lucrurile materiale ale acestei lumi trecătoare.
Înţelepciunea este o calitate morală şi nu are nimic de-a face cu materialismul.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu cred.