| Mădă0611 a întrebat:

Sondaj de furare a opinii publice,

Ma intereseaza raspunsurile adeptilor religiilor avraamice (iudaism, crestinism, islam):
Aveti animale de companie?
Le iubiti? Daca da, ca pe ce?
Credeti ca au suflet/sentimente?
Ce simtiti daca stiti ca n-au, si odata moarte, moarte sunt?
V-a atras atentia ceva din comportamentul lor?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu.Dar am avut.
Ca pe un animalut la care ii ofer afectiune si imi ofera afectiune.
Da normal ca au sentimente si suflet si cred ca mai multe si mai mere decat oameni.
Da faptul ca se tin de tine,vor sa fie continu in preajma ta, vor afectiune si iti ofera la randul lor, chiar daca esti cel mai rau om si il bati sau certi tot la tine vine si nu te lasa, te apara, te iubeste neconditonat.
Cainele meu simtea nevoia de afectiune mereu cand ma vedea ma lua in brate si cand il intrebam daca ma iubeste incepea sa moraie si sa mi se impinga in brate, cand il certam evita sa ma priveasca si se ascundea la mine in brate parca sa il iert

| SG1995 a răspuns:

1. Da!
2. Da, tin la animal ca la unul, nu pot da o afectiune umana unui mamifer mai simplu decat omul.
3. Suflet, da orice are suflet, deoarece acesta e energie pura, sentimente, nu acestea sunt procese psihice complexe, poate doar cimpanzeii si delfinii ar putea nutri ceva similar, in rest animalele au si ele emotii, dar mai slabe ca speciile mai complexe din punct de vedere psihic.
4. Cum am zis totul e spirit, acesta nu moare, doar se adapteaza, desi nu m-a coplesit cine stie ce durere cand mi-a murit cateaua batrana, desi mi-a parut rau.

5. Nu in mod special, dar asta pentru ca nu le-am observat indeajuns incat sa gasesc un comportament mai neobisnuit.

| xerxes1 a răspuns:

Multe dintre ele vor continua sa traiasca in stomacul nostru iar in Rai le mai mancam inca o data sau de mai multe ori ca lupul pe Scufita Rosie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am
Nu pot spune ca le iubesc in adevaratul sens al cuvantului.Tin la ele, am grija de ele, dar nu sunt chiar atat de atasata de ele.
Sigur ca da.
Ce mi-a atras atentia? Ca isi exprima in felul lor afectiunea pe care o au fata de mine.