| AvalohAlyn a întrebat:

Spiritualitatea este diferita fata de religie? In ce sens? Ce le difera?

Răspuns Câştigător
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Uite aici un link cu o explicație care sper să te lămurească mult mai bine decât aș face-o eu: http://fiimplinit.ro/diferenta-dintre-religie-si-spiritualitate/
Baftă!

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Religia îți impune niște principii, dogme în care să crezi iar spiritualitatea îți dă o aparentă libertate. Adică poți fi un om spiritual în mai multe sensuri, putând să îți urmărești chiar și propriile principii, nu pe cele strict religioase.

| milan9 a răspuns:

Exista mii de religii. Deci, despre ce religie vorbesti? In cazul Bisericii, specificul ei intrinsec este reprezentat de legea morala in stransa legatura cu care putem vorbi de SPIRITUALITATE. Vorbim deci despre o legatura de interdependenta.

| DubbleD a răspuns:

Spiritualitatea este cuprinsa de orice religie (spiritualitate= in legatura cu /legat de spirit)
Vechii greci considerau spiritualitatea in legatura cu filosofia.
Unele popoare o considera in legatura cu natura iar yoga occidentală o pune in legatura cu relaxarea/regasirea/cunoasterea sinelui.
Dupa abordare poate sau nu sa existe legatura intre religie si spiritualitate.