| WhiteandBlack45 a întrebat:

Stau si ma intreb cateodata daca lumea e atat de rea avand o religie daca nu ar fi avut cum ar fi fost?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt peste 10000 de secte și religii în lume. Dar azi oamenii în general, nu țin cont de sfaturile biblice de aceea exista atât de multa răutate în lume. Ceea ce e încurajator e faptul ca în curând Dumnezeu va pune capăt acestor suferințe.

| RAY a răspuns:

Poate ar fi bine sa faci o calatorie intr-o tara nordica sau in china. vezi tu ca in china sau intr-o alta tara nordica se intampla ce se intampla in tarii religioase? fara religie omul ar gandi rational si liber nu ar mai fi mainupulat si nu sar mai arunca in aer omorand oamenii nevinovati

| vocea a răspuns:

Tot rea, religia este folosita ca si scuza sau motiv.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Prostului sa-i dai ceva in care sa creada:o religie, o echipa de fotbal sau o patrie.
Si dupa aceea nu te mai intelegi cu el.

| BlackRose03 a răspuns:

Razboaiele n-ar mai fi fost asa mari ca numar.De-a lungul timpului au fost mereu certuri si varsare de sange datorita religiilor diferite.Dar fara religie nu am mai avea speranta sau posibilitatea de a visa la lucruri marete, sau dreptate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Soluția creștină de a arăta că lumea este diabolică și urâtă, a făcut ca lumea să ajungă diabolică și urâtă" – Friedrich Nietzche

Religia in prezent este menita sa tina omul sub control.
Nu cred ca ar fi o diferenta prea mare fara religii pentru ca haos este oricum in lume. Crime si violuri sunt ceva la ordinea zilei deci se vede din punctul asta de vedere ca omul nu se mai teme de iadul etern cu care este amenintat de crestinism.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Salut. Păi nu toată lumea e rea mai sunt și persoane detreabă peste tot în lume, un om care se ocupă de religie cu adevărat ar trebui să trăiască permanent cu luciditate că pentru toate va da răspuns în fața lui Dumnezeu odată și odată, dacă oamenii nu ar fi avut o religie ar fi trăit toți cu logica că dacă nu vor trebui să dea răspuns nimănui și că nu există pedeapsă sau răsplată pot face tot ce vor (să ucidă, să fure etc.) Personal cred că dacă oamenii nu ar fi avut o religie ar fi fost mai răi. (persoanele care au o religie dar totuși sunt răi înseamnă că nu trăiesc cu adevărat după principale ei).

Răspuns utilizator avertizat