| SG1995 a întrebat:

Stiati ca anumite scrieri gnostice pretind ca Iisus a fost un mag? De asemenea acest lucru este scris pe un artefact vechi in forma de cupa de lut care se presupune ca i-ar fi apartinut lui Iisus. Ce credeti despre aceasta ipoteza?

3 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Eu nu am incredere in scrierile gnostice, in evanghelii se precizeaza ca Iisus nu a propovaduit nimic pe ascuns, asa cum pretind acestia.
Pavel avertizeaza in epistolele sale sa s-au ridicat multi invatatori mincionosi, banuiesc ca se referea inclusiv la gnostici.

Controverse au existat dintodeauna, unii oameni cautau mai degraba senzationalul, de asta au aparut tot felul de teorii alternative.
Chiar daca scria pe un artefact ca Iisus era un mag, asta nu poate reflecta neaparat adevarul, daca in prezent cineva ar gasi o carte de pe timpul lui Ceausescu cu realizarile marete ale socialismului, asta nu inseamna ca lucrurile erau asa cum sunt prezentate in carte.

Dumnezeu nu o sa ne ceara niciodata sa stim lucrurile ascunse, ci sa punem in aplicare lucrurile cunoscute si accesibile oricui.

| Mclaren12 a răspuns:

Lui Cristos din biblie ii sunt atribuite puteri oculte dar Cristos din biblie nu a existat niciodata. Vindecarea bolnavilor, de exemplu, este rezultatul practicilor spirituale oculte iar fenomenul asta nu-l caracterizeaza pe Cristos dat fiind faptul ca mai toate conceptele care pot fi numite "spirituale" din crestinism au fost furate si corupte din paganismul antic. Evreii care l-au inventat pe Cristos i-au atribuit aceste trasaturi pagane si a avut efect al naibii de puternic avand in vedere ca crestinul de rand care nu stie o boaba de biblie (si sunt destul de multi) chiar crede ca Cristos era ceva semi-zeu cu puteri date de taica-su ala omniprezent si omnipotent dar care nu este nicaieri.

| Cristian0015 a răspuns:

Da, atunci cand a venit Hristos pe pamant, oamenii nu stiau ce este, ori prooroc, ori mag ori...