| anonim_4396 a întrebat:

Stiati ca nu prin fapte suntem mantuiti? ci doar prin credinta in isus?

32 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Credința fără fapte este moartă. Iacov2:26

| Kaℓi a răspuns:

Dezvolta.

| milan9 a răspuns:

Stiai ca esti in eroare, dar total absolut in eroare? sad

NIMENI nu este mantuit prin "click-uri", prin ridicare de mana, prin "da" sau "nu", printr-o simpla imbaiere. Asta afirma cu nerusinare unele secte pentru a atrage si a ingrosa numarul celor platitori de zeciula ce renunta la mantuire parasind singura Biserica pe care a intemeiat-o Hristos.

Adevarul este ca avem PERMANENT nevoie de HAR, de iertare, de FAPTE, intr-un cuvant, de o lucrare continuă in privinta mântuirii:

- "Drept aceea, iubiţii mei, (...) cu frică şi cu cutremur LUCRAŢI MÂNTUIREA voastră;" Filipeni 2, 12

- "FACEŢI, dar, roade vrednice de pocăinţă şi nu începeţi a zice în voi înşivă: Avem tată pe Avraam, căci vă spun că Dumnezeu poate şi din pietrele acestea să ridice fii lui Avraam." Luca3, 8
Tot la fel, NU DOAR numele de crestin sau botezul, NU DOAR apartenenţa la Biserica lui Hristos te mântuieşte, ci o viaţă "activă"- primire de har şi fapte bune - plus credinţă)

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Atunci de ce a spus isus, ''vor fi multi care imi vor zice in ziua aceea, doamne doamne, nu am proorocit noi in numele tau? nu am facut noi minuni in numele tau, nu am facut noi FAPTE BUNE in numele tau? si ii voi privi in ochi si le voi spune, niciodata nu v-am cunoscut, departativa de la mine voi toti care faceti faradelegea'' ce inseamna asta atunci? si celalalt exemplu, ''un fariseu si un vames se rugau astfel, fariseul zicea ''doamne iti multumesc ca nu sunt ca pacatotii sau ca curvarii sau ca vamesul acesta, eu postesc, dau zeciuiala, fac FAPTE BUNE'' si vamesul ''nu indraznea nici ochii sa si ridice spre cer, doar se batea cu pumnul in piept si zicea Dumnezeule ai mila de mine pacatosul'' si isus a zis, eu va spun ca vamesul sa pogorat acasa socotit neprihanit si iertat si acceptat, iar fariseul care se baza DOAR pe fapte nu va fi acceptat, dragii mei prieteni, nu spun ca faptele nu folosesc, ele sunt extraordinar de bune pentru rasplata viitoare, dar nu faptele va aduc mantuirea si viata vesnica.

| milan9 a răspuns:

Şi ca dovadă:…
Iacov 2, 17: Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăşi.
Iacov 2, 26: Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel şi credinţa fără de fapte, moartă este.
Iacov 2, 14: Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască?

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Bravo, ma, Milan! In sfarsit sunt si eu mandru de tine si ma incanta raspunsurile tale. Ai facut o treaba bun la intrebarea asta! Lasa filozofiile si da-i funda, Ioane!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Conditiile mantuirii:
Credinta, fapte bune si HARUL divin (primit prin Sfintele Taine)... happy

| Holiday a răspuns:

Mantuirea e doar un concept mistico-religios care nu se poate "obtine", pentru ca nu exista asa ceva. Pe de alta parte, credulii sunt indemnati sa faca diverse lucruri in interesul gruparilor religioase din care fac parte promitandu-li-se ca daca le fac vor obtine chestia asta.
Pe scurt, mantuirea e doar o prosteala.

| DeyCj a răspuns:

Greşit.Se ştie că omul sfințește locul, iar singurul mod de a face asta e prin fapte.Degeaba te rogi toată ziua că dacă nu pui mâna să faci tu pentru tine, nimic nu se face. happy.
Beserica asta şi vrea, energia psihică a tutuor, prin asta alimentându-şi mizeriile şi doxele de doi bani.

| mentholinks a răspuns:

Daca nu poti sa faci minuni inseamna ca nu crezi cu adevarat deci nu esti mantuit. Asa a spus Isus.

| xerxes1 a răspuns:

Ai repetat o mare minciuna.

| VelaJohnny a răspuns:

Stiai ca nu ai prea citit Biblia?

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Din pacate tu esti cel care nu a citit, ''caci prin credinta ati fost mantuiti NU PRIN FAPTE ca sa nu se laude nimeni''

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce scoti versete din context? Efesni 2:8, 9 mai adauga cateva detalii. Ai auzit un verset spus de cineva, si crezi ca ai inteles intreaga Biblie? Daca faptele nu conteaza, de ce sunt atatea legi date in Biblie? Aiurea? Cum am zis, scos din context, ideile par sa iti dea dreptate. Uite ce dezvaluie Biblia

Iacov 2:14 „La ce foloseşte, fraţii mei, dacă cineva spune că are credinţă, dar nu are fapte? Oare îl poate salva o astfel de credinţă?"

Iacov 2:17-24 „Tot aşa, şi credinţa, dacă nu are fapte, este moartă în ea însăşi. Dar cineva va zice: „Tu ai credinţă, iar eu am fapte. Arată-mi credinţa ta fără fapte, iar eu îţi voi arăta credinţa mea prin faptele mele!" Tu crezi că există un singur Dumnezeu şi bine faci. Dar şi demonii cred şi se cutremură. Vrei să ştii tu, om neştiutor, că credinţa fără fapte este neroditoare? N-a fost Avraam, tatăl nostru, declarat drept prin fapte după ce l-a oferit pe Isaac, fiul său, pe altar? Vezi că credinţa lui lucra împreună cu faptele lui şi că prin faptele lui credinţa a ajuns perfectă şi că s-a împlinit cuvântul Scripturii care spune: „Avraam a crezut în Iehova, iar lucrul acesta i s-a socotit ca dreptate" şi a ajuns să fie numit „prietenul lui Iehova".
 Vedeţi că un om va fi declarat drept prin fapte, nu doar prin credinţă. "

Evrei 5:8, 9 Deşi era Fiu, a învăţat ascultarea din lucrurile pe care le-a suferit 9 şi, după ce a fost făcut perfect, a primit ca responsabilitate salvarea veşnică a tuturor celor care ascultă de el"

Nu mai aduc exemple care arata ca neascultarea duce la pacat, si pacatul la moarte. Daca zici ca nu trebuie sa fim oameni buni, drepti, etc. ci trebuie sa avem doar credinta, oricine poate fi salvat. Si cei ce injura de Dumnezeu pot avea credinta.
Daca tot zici de credinta, imi poti da definitia ei?

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Din pacate voi ati scos versetele din context, sa va pun o intrebare, daca omul prin fapte se putea mantui singur, si prin credinta in dumnezeu, cum aveau cei din vechiul testament, pentru ce a mai murit hristos?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi mai bat capul cu incapatanatii. Iti convine sa duci o viata depravata, dar sa zici „am credinta" si gata, sa fi salvat. Du-o daca vrei. Eu o sa ma stradui sa am si fapte. Vedem fiecare cine merita viata vesnica, cel mare in gura sau cel mare in fapte.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

„cum aveau cei din vechiul testament, pentru ce a mai murit hristos?" - Pavel si Ioan explica pentru cei ce citesc Biblia ca scopul Legii Mozaice era sa scoata in evidenta imperfectiunea umana, legea lui Cristos in schimb avand efect contrar.

Faătele 13:38, 39 „Să ştiţi deci, fraţilor, că prin Acesta vă este vestită iertarea păcatelor şi că oricine crede este declarat nevinovat prin Acesta de toate lucrurile de care nu puteaţi fi declaraţi nevinovaţi prin legea lui Moise."

Romani 5:20 Iar Legea a venit ca adăugire ca să se înmulţească greşeala." - din nou, Legea Moizaica.

Romani 7:7 „Ce vom spune deci? Este Legea păcat? Nicidecum! De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea. De exemplu, n-aş fi cunoscut pofta dacă Legea n-ar fi zis: „Să nu pofteşti". "

Romani 7:12 „Deci Legea este sfântă şi porunca este sfântă, dreaptă şi bună."

1 Corinteni 9:21 „Pentru cei ce sunt fără lege m-am făcut ca şi cum aş fi fără lege — deşi, faţă de Dumnezeu, eu nu sunt fără lege, ci sunt sub legea lui Cristos —, ca să-i câştig pe cei fără lege."

Galateni 3:19 „Atunci de ce este Legea? Ea a fost adăugată ca să scoată în evidenţă fărădelegile, până când avea să vină sămânţa căreia i se făcuse promisiunea. Ea a fost transmisă prin îngeri, prin mâna unui mediator. "

Mai vrei versete?

Facui niste cercetari in Biblie, am mai gasit un verset care pare sa iti dea dreptate. Romani 3:27 „Unde este deci motivul de laudă? Este înlăturat. Prin care lege? Prin cea a lucrărilor? Nu, ci prin legea credinţei". Daca privesti si contextul, vei vedea ca e vorba de legea lui Moise. Dar no, hai sa interpretam ca nu e vorba de nici o lege, ce zici?

Ceea ce nu realizezi e faptul ca e nevoie de o credinta autentica pentru a fi salvat, nu de una ipocrita, de care zici tu. Te-am intrebat, ce inseamna credinta, de tot zici ca e necesara, sa nu-mi spui ca nu stii ca te faci de ras.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Desigur, iti voi explica. in vechiul testament se taiau tapi, vaci, berbeci, ca o prefigurare a mortii lui hristos, tot vechiul testament arata spre hristos, el a fost jertfit pentru noi, in biblie scrie ''NU EXISTA IERTARE FARA VARSARE DE SANGE'' asta inseamna ca numai hristos poate plati datoria pacatului meu si al tau, si a fost platita, noi prin acceptarea jertfei lui, prin credinta in el si in jertfa lui facuta la cruce, noi acceptam darul cel mai de pret, iertarea lui dumnezeu, ''daca marturisesti cu gura ta pe hristos ca domn, si crezi ca dumnezeu la inviat din morti vei fi mantuit'' in momentul in care tu iti pui increderea in hristos, numele tau este scrie in cartea vietii, duhul sfant vine sa locuiasca in tine, vei fi pecetluit ca fiul al lui dumnezeu, vei avea puterea sa te impotrivesti pacatului, satanei, prin puterea lui hristos.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci ramai la ideea ta, ca nu trebuie sa te straduiesti sa ai fapte. Problema ta. Ne miram ca exista atatea religii, din moment ce ascultam doar partile din Biblie care ne convin, ce nu ne place, gen cele aratate mai sus, nici nu le observam. Sa inteleg ca raspunsul tau de mai sus ar trebui sa imi explice mie ce e credinta? Nu-s multumit de el. Vezi in Evrei 11:1. Nu garantez ca traducerea pe care o folosesti te va ajuta prea mult sa intelegi.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Nu, nu asta am vrut sa spun, faptele sunt extraordinar de importante, scrie si in biblie ''sa faceti faptele bune la care ati fost chemati'' dar nu faptele te duc in cer, daca am fi putut fi mantuiti prin faptele noastre, hristos nu ar mai fi venit sa moara, cei care credem in isus nu vom fi judecati ca sa mergem in iad, cei care cred in isus, le va fi judecata LUCRAREA adica faptele, spune pavel ''eu alerg pentru o cununa care nu se va ofili'' adica eu lucrez fapte bune pentru dumnezeu, si mai spune ''la judecata, lucrarea fiecaruia va fi data prin foc'' adica i se vor judeca faptele si va primi o rasplata in functie de faptele bune, daca are fapte rele, isi va pierde rasplata.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Man, ce zici tu in raspunsul asta e total diferit de ce zici in intrebare.

| Mclaren12 a răspuns:

Si dovezile unde sunt? De asta sunteti considerati niste indoctrinati usor de manipulat, pentru ca doar credeti in niste povesti lipsite de fundament istoric.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Dar isus a existat, inainte anii se numarau invers, de la isus anii se numara crescator, acela a fost anul 1

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu esti informat.
Monahul Dionisie cel mic din ordinul bisericii a modificat calendarul la 500de ani dupa moartea asa zisului Iisus.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Isus cel biblic nu are fundament istoric. Eu bag mana in foc ca daca a existat vreun om asociat cu Isus Cristos, n-a avut nici cea mai mica legatura cu personajul biblic care a fost inventat din mituri pagane sau cu crestinismul in general. Apropo, clasificarea i.Hr si d.Hr a aparut abia prin secolul 11 daca tin bine minte si a fost introdusa de un papă. Chiar sa presupunem ca Isus a existat, nu se stie exact cand s-a nascut, unii spun ca s-a nascut prin anii 4-5, nicidecum in anul 1.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Biblia ne invata:,, Credinta fara fapte este moarta"Si Satan si demonii cred in Isus, dar nu vor fi salvați.Este important, să fim umili si sa ne lăsăm invatati de Dumnezeu, prin studierea si înțelegerea Bibliei.Doar Dumnezeu vrea salvarea noastra si sfințenia. 1Tesaloniceni 4:3; Dumnezeu care ne-a creat, ne invata ce ne este de folos Isaia48:17-19.De aceea este important sa ne in credem pe deplin in Cuvântul Său care este adevarul ce ne conduce catre adevarata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poți să faci fapte rele și să fi cu Dumnezeu în același timp. Nu poți sluji la 2 stăpâni deodată.winking

| Andersen2k18 a răspuns:

Si faptele dar si credința fac parte din planul mantuirii.Iar a treia condiție este harul, care este de la Dumnezeu.Caci Pavel spune in Efeseni 2-8 ''Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu''

| Negoita_Alexia_2000 a răspuns (pentru Andersen2k18):

Exact! Asta este, cred, cel mai corect raspuns la ce a zis el. Pentru mantuire avem nevoie si de credinta, dar si de fapte bune. Am impresia ca religia catolica sustine faptul ca pentru mantuire ai nevoie doar de credinta (din cate spunea proful la scoala)

| Negoita_Alexia_2000 a răspuns (pentru Negoita_Alexia_2000):

Pocăiții, nu catoloicii*

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Stii cine mai crede in Dumnezeu, Satana, si totusi e Satana. Iti recomand sa fi atent de unde te informezi.

| Ancamitumihaela a răspuns:

Manturirea nu este prin fapte ci prin credinta in Isus si prin har am fost mantuiti. biblia spune,,
Efeseni 2:8-10 VDC
Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni. Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.