| ShowTim3 a întrebat:

Stiati ca universul s-a putut crea fara interventia-a unei diviniati? Si ca Dumnezeu nu avea cum sa creeze universul deoarece inainte de aparitia universului nu exista timp, deci nu avea cand?
Si de ce universul este atat de vechi, iar in religia nu zice nimic despre ce a fost acum 80 milioane de ani? sau acum 10 miliarde?
Si chestia cu Biblia, Dumnezeul meu, daca acum ar veni unul la pro tv, si ar zice ca maine moare Boc, si moare, tot poporul are zice ca e Dumnezeu ala sa fim seriosi.
Va dat Dumnezeu biblia voua personal? Si inca ceva, daca ati fi Dumnezeu, chiar v-ar place sa se roage toata lumea la voi si sa va multumesca? in loc sa se distreze? pai pe mine m-ar lua isteria, am inteles ca ma respecti ca ma iubesti, dar da-o in masa de treaba vrea si Dumnezeu sa faca o baie fara sa fie deranjat.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dr.Werner von Braun a fost unul din cei mai mari savanti,in zborurile spatiale, dar el a fost un bun credincios in Dumnezeu.El a zis:,, Materialistii secolului al 19-lea si urmasii lor,marxistii,au incercat sa ne spuna ca,pe masura ce stiinta ne va da mai multe cunostinte despre creatie,noi vom putea trai fara credinta in Creator.Dar, cu fiecare raspuns nou din partea stiintei, noi am descoperit noi intrebari.Cu cat stim mai mult despre natura vietii, despre planul de baza pentru galaxii si interactiunile structurii atomice, cu atat avem mai multe motive de a ne minuna de maretia lucrarilor create ale lui Dumnezeu.Si dincolo de uimire,noi stim ca, omul are nevoie de credinta intocmai cum are nevoie de hrana, apa sau aer.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru SaintOcea):

Nu uita ca te pui cu un Dumnezeu atotputernic.In decursul istoriei multi au luptat impotriva Bisericii si implicit, a crestinilor, au ars Bibliile crezand ca asa vor reusi sa termine cu crestinismul.Dar ei au uitat ca se lupta cu un Dumnezeu adevarat si atotputernic.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru SaintOcea):

DA,pe multi ii poti cunoaste dupa cuvintele lor.,, Nebunul spune in inima lui:nu este Dumnezeu!,,

| francesca89 a răspuns (pentru EmaS):

Hai sa-ti spun ceva despre bunul credincios al tau:"Von Braun este unanim considerat „părintele" programului spațial al Statelor Unite, fiind de asemenea amintit ca liderul științific al echipei de specialiști din Germania Nazistă care a proiectat și realizat racheta V-2, care a ucis peste 7.000 de oameni în Marea Britanie în 1944 și 1945 (la care se adaugă un număr și mai mare de victime în anii de dezvoltare și testare în Germania a rachetei, la Peenemünde și în alte locuri)."wikipedia.
Halal credincios!

| EmaS a răspuns (pentru francesca89):

Un credincios adevarat nu comite crima.,, Afară sunt câinii, vrăjitorii, curvarii, ucigaşii, închinătorii la idoli şi oricine iubeşte minciuna şi trăieşte în minciună!,,

| francesca89 a răspuns (pentru EmaS):

Despre ce dracu vorbesti femeie?
Tu nu vezi ce a facut omul acela?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

,,...vrea si Dumnezeu sa faca o baie fara sa fie deranjat.''
Asta-i bunalaughing

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stiam si ca, daca invartesc robinetul cu capac rosu, curge apa calda si ca, daca pun un picior in fata celuilalt, reusesc sa merg pe jos.
Nu te enerva asa rau! Lasa ca vine Ema acum cu citate proaspete (vorba vine, ca le tot roteste), vine si Danutza cu o poliloghie indescifrabila si, sa vezi distractie!

| cristi202 a răspuns:

Am sa iti raspund doar la o intrebare. Pe tine te-ar lua isteria, si e usor de inteles, daca te-ai ruga la Dumnezeu. Asta pentru ca nu sti ce e rugaciunea adevarata. Pt tine e doar niste cuvinte spuse si atit. Insa rugaciunea e mult mai mult decit atit. Daca faci din ea un exercitiu zilnic, incepi sa observi ceva pe percurs. Primul lucru: ca esti ascultat. Pt barbati poate nu e asa de important acest lucru, insa pentru o femeie e crucial ca atunci cind vorbeste sa se simta ascultata. Al doilea lucru: sesizezi ca nu esti singur, incepi sa simti prezenta lui Dumnezeu tot mai mult, si aceasta va creste in timp. Apoi, incepi sa te simti iubit de El. Si aceste ultime doua lucruri au de-a face cu o stare de bine, incit ai vrea sa le perpetuezi mereu atunci cind le atingi. Mai apoi, descoperi ca rugaciunea e de fapt un dialog, vorbesti si ti se raspunde. Si asta nu tine neaparat de cuvinte. E ca intre indragostiti - o privire poate fi de ajuns. Iar mai apoi, si aceasta e treapta cea mai de sus a rugaciunii, tu stai linistit si taci, si doar El vorbeste. Si atunci nimeni si nimic nu mai are valoare ca legatura ta cu Dumnezeu. Esti gata sa renunti la orice pentru El, pentru ca starea de bine, si implinirea sufleteasca nu au termeni de comparatie in aceasta lume. Insa pina sa ajungi acolo poate dura ani buni. Crede-ma, pentru multi sexul e cea mai "high" experienta a vietii, insa nu e asa. Pt cei ce au descoperit secretul rugaciunii (nu poti sa te rogi chiar oricum, si de aceea cei mai multi dintre credinciosi ramin la un stadiu inferior al rugaciunii), rugaciunea uneori inseamna mai mult decit sexul, pentru ca rugaciunea iti implineste cele mai profunde nevoi si dorinte ale sufletului - acea de a iubi si a fi iubit. Si in acest sens, distractia e nimic pe linga rugaciune. E ca si zdranganditul unor table vechi pe linga o muzica adevarata. Pacat insa ca cei mai multi nu au descoperit adevarata muzica a sufletului si alearga dupa zdranganeli. Si inca ceva. Nu am vorbit despre raspunsurile Lui. Cind vezi in viata de zi cu zi, in imprejurarile ei ca te asculta si iti da ce ai nevoie sau ce iti doresti, realizezi cu cine ai de-a face, si sti ca nu te rogi pe degeaba - rugaciunea tine de intreaga ta viata si o influenteaza.

Apache
| Apache a răspuns:

Curiosity-discovery channel...

| ShowTim3 explică:

hee heeIntrebarea a fost pusa ca sa vad cati "crestini " ma vor injura, mda sincer au fost mai putini decat m-am asteptat, doar unul a picathee hee

| ahileintaiul a răspuns:

Scrierile din Biblie reflecta doar bruma de cunostinte ale poporului evreu din antichitate. Cu privire la natura ei divina ar trebui sa stie toata lumea ca biblia asa cum o cunoastem astazi dateaza din anul 325, cand la Niceea s-au analizat niste texte crestine si s-a hotarat care trebuie pastrate si care nu de catre niste "invatati" (mult mai inculti de fapt decat grecii antici). Au renuntat atunci la cateva evanghelii (de ex. Evanghelia lui Petru). Practic a avut loc o cenzura. Deci biblia e la fel de umana ca si coranul sau alte scrieri "sfinte".
Tot atunci au cazut cu totii de acord ca Iisus e fiul lui dumnezeu si nu doar un profet. Ca fapt divers in primele secole existau crestini care il considerau pe Ioan Botezatorul ca fiind Mesia

| ndc a răspuns:

Nu stim nimic sigur despre cum a aparut universul, asa ca hai sa nu mai facem presupuneri si sa le etichetam ca adevarate - asta face religia, nu stiinta.

| SonataArctica a răspuns:

Mi-a placut ultima partelaughing)
Da... buna intrebare...
Dar stii,nici eu nici cutare si nici nimeni nu stie care-i adevarul cu viata asta-a dreaqu de viatadevil
Oricum, cauta si tu o carte pe net despre chestii din astea...
Cati ani ai, chiar?
Cand aveam vreo 13 ani,eram si eu obsedata de chestii din astea.
M-am mai linistit acum, pentru ca stiu ca nimeni nu va afla ever, so de ce sa ma zbat eu?
Nu stiu-dumnezeu vrea ca noi sa fim credinciosi-nu sa ne rugam toata ziua-adica asta e teroria mea-pentru ca daca te rogi toata ziua-atunci esti leneslaughing) adica incalci o porunca.
Eu zic ca trebuie doar sa crezi...si in bine, dar si in rau!
Pt ca nu stii never ce exista si ce nuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma doare sufletul de tine sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma asa e da; ia du-te-n mata si lasa religia pentru cei care au tangenta macar cu ea,stii ca un caine moare de drum lung si prostul de grija altora? sau ca nu e treaba magarului de unde beau oile apa? daca ai o problema se va rezolva intre tine si Dumnezeu.da cu ceilalti ce problema ai? vezi-ti de prostia ta,si lasa oamenii intr-ale lor. daca vrei ajutor sau sfat, cere-l. daca nu, nu fi prost si te baga in seama.fii baiat destept si demonstreaza asta.nu contrariul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai greseala mea ca te-am bagat in seama.am spus candva ca ar trebui sa fiti lasati sa vorbiti singuri. ceilalti au inteles.si bintre atei.numa unul a ramas.cel mai idiot.