| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca exista catacombe ortodoxe in zilele noastre? Sau calugari cu har, liberi de lume prin paduri si munti? Unde?

25 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Stii ce inseamna „har"? Dupa ce afli sensul biblic al cuvantului „har" o sa incetezi sa il folosesti in contextul asta. Sunt revoltat sa zic asa de felul cum merg lucrurile, sunt tot felul de cuvinte religioase neuzuale si li se da tot felul de intelesuri cu timpul.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce inseamna,, har'', dupa intelesul tau?

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De ce ma intrebi „dupa intelesul tau"? Te astepti sa iti dau doar o parere personala, o informatie subiectiva? Nu stiu cu cata atentie ai citit ce am scris mai sus, nu e vorba de parerea mea in asta.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru VelaJohnny):

De ce ai spus ca daca ar sti ce este harul in sensul biblic, atunci n-ar folosi cuvantul dat in acest context?

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pentru ca cuvantul grecesc tradus prin „har" in majoritatea Bibliilor se poate traduce prin „bunatate nemeritată".

| Mclaren12 a răspuns:

Nu exista calugari cu har. "Har" poate avea oricine care are habar de ce-i aia spiritualitate si care a practicat-o suficient de mult.
Deci calugari "cu har", adica care practica spiritualitatea, o fi prin Tibet, Japonia, China, India etc. dar ma indoiesc ca ar fi crestini pentru ca religia crestina condamna asta.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Har au toti preotii(calugari sau nu), deoarece toti il primesc. Exista pustnici, care ar putea sa te ajute cu anumite probleme daca ai nevoie. Daca sunt liberi prin paduri noi nu avem de unde sti unde sunt. Cel mai bine este sa ai un preot duhovnic care sa te ajute si nu cineva vazator cu duhul (daca asta ai avut in vedere), caci problemele nu se rezolva brusc, ci necesita timp si dezvoltare duhovniceasca.

| Mclaren12 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ai dreptate, popii au harul de a face bani pe spinarea indoctrinatilor care iau in serios toate basmele. Daca tot credeti in biblie, ma intreb de ce nu credeti si in Harap Alb.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Mclaren12):

Preotii nu cer bani, ci ii primesc ca jertfe pentru biserica. Nu stiu cat rost are ceea ce spun, dar unii se pot sminti daca preotul nu ia bani, incepand sa spuna fel de fel, gen: asa suma nici nu primeste; sa fi fost o suma mai mare o primea; ii e greata sa ia bani de la noi; etc, etc.

| Mclaren12 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Lasa vrajeala. Tin minte ca povestea tata cand era la impartasit si-i zicea popa sa puna banii jos sau popa de la bunica-mea care a primit banii pentru un praznic si-i flutura in scarba in presenta oamenilor. Sau tin minte ca am vazut o stire in care un popa i-a cerut 1.000 de lei unei familii sarace ca nu si-au platit contributiile la biserica.
http://greatnews.ro/......ca-lipita/

Nu intelegi ca biserica este o afacere? Asa a fost din evul mediu si asa este si in prezent. In evul mediu Europa era mancata de saracie si biserica catolica detinea averi imense si la fel este si in prezent. In timp ce romanul munceste ca un sclav ca sa aiba ce manca, preabogatul Daniel are salariu de peste 10.000 de lei pe luna doar pentru ca perpetueaza spalarea pe creier a poporului roman.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu te pot impune sa crezi ceva, dar daca un preot face ceva nu inseamna ca toti fac la fel si stirile de pe net nu le putem dovedi. De ce nimeni nu cauta oare fapte bune facute de preoti/parohii/episcopii?

| Mclaren12 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Asa-i ca nu ai descbis link-ul respectiv? Este o imagine cat se poate de clara cu chitanta respectiva care a fost emisa de episcopia Salajului, cu toate datele care se pot gasi pe o chitanta. Ce alta dovada iti trebuie?

Si ce-i drept sunt preoti care fac si bine lumii, ingrijesc copii, ajuta saraci si altele, dar este inadmisibil faptul ca BOR este una dintre cele mai bogate organizatii din Romania care isi plimba popii prin Mercedes-uri in timp ce majoritatea romanilor se strofoca sa traiasca de pe o zi pe alta. Voi niciodata nu va ganditi la asta, voi va ganditi doar la cum sa va supuneti mai bine dogmelor crestine ca sa va salveze zeul evreilor sufletele si nu prea luati in seama realitatea sau istoria.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Mclaren12):

Am deschis link-ul si am vazut, dar nu putem sti daca aceea este intr-adevar o chitanta nefalsificata.

| Mclaren12 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Falsificata? Este o chitanta cat se poate de reala. Ce argumente ai avea ca esre falsa?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Mclaren12):

Lasa sa nu fie falsificata, dar aceste cazuri pe care mi le spui cu chitantele sunt foarte rare si eu nu pot sa inteleg despre ce este vorba de fapt, deoarece tot ce stiu este o stire citita de pe net.

| Mclaren12 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Biserica cere bani, despre asta este vorba. Cazul asta cu chitanta poate o fi izolat, dar cerutul banilor de catre biserica se practica in toata tara.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Mclaren12):

Da bani cine voieste, nimeni nu e obligat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

„bani cine voieste" - minciuna. Preotul pe langa cultus, salariul de la stat, donatii si afaceri cu lumanari si altele, mai cere plata pentru serviciile pe care e obligat sa le faca precum inmormantari, nunti, boteze, sfinteli etc. Nu ca sunt de partea lui McLaren dar adevarul e adevar.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Esti tendentios. Eu insumi pot confirma ca la varsta pe care o am, mergand in fiecare sarbatoare la Biserica, in zeci de aprohii, NICIODATA, dar absolut niciodata vreun preot nu mi-a cerut ceva... Esti malitios, si asta in timp ce voua asa zisilor "martori" vi se aminteste mereu ca "va vede Iehova" daca nu cotizati cu zeciuiala, sau... donatia cum ii spuneti voi.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Zeciuiala e una, donatia e alta. La noi poti fi membru fara sa platesti o taxa ca apartii acestui cult. Ori minti si la chestia asta, ori traiesti intr-o lume de legenda. Toti oamenii platesc binecuvantarile, cununiile religioase, inmormantarile, botezurile si poate si alte servicii.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Afirmatii false tipice unei unei grupari pur calomniatoare: "Toti oamenii platesc binecuvantarile"- in intreaga mea viata de crestin ortodox nu am platit vreo "binecuvantare". happy

Spuneam ca in 30 de ani de mers in fiecare sarbatoare nu mi s-a cerut niciodata NIMIC. Faptul ca am dat eu, asta este cu totul altceva. Tot la fel este decizia ta sa cumperi sau nu lumanari... happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

„nu am platit vreo "binecuvantare"." - inseamna ca nu stii ce sunt alea. Binecuvantare e atunci cand iti sfinteste masina, casa, etc, sau cand iti spune numele in biserica la rugaciune. In fine, toti stim adevarul, nu ma face prost si neinformat ca din ortodoxie am plecat, familia mea era ortodoxa, si majoritatea carora te adresezi indirect prin raspunsurile tale publice de aici stiu cum sta treaba

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ai plecat din ortodoxie intr-o secta in care ai dat in ultimul an ATAT CAT NU AI DAT IN TOATA VIATA TA ca ortodox. Iar daca nu ai facut-o o sa aiba grija sistemul gruparii sa o faci, stai linistit.

Repet ultima data pana la a-mi da seama ca nu are rost dialogul nostru. Daca am dat a fost pentru ca am dorit. Fara sa mi se ceara. 30 de ani. Si zeci de parohii in care am fost pana acum. Ca i-am obisnuit noi sa le dam "DUPA" este altceva... Dar nu de cerut "INAINTE". Spune-mi tu exact o parohie unde se intampla invers si iti spun ca ar putea dat afara...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Urasc doua lucruri enorm de mult, si ma enervez la culme cand am de a face cu ele, aroganta si ipocrizia, si tu le manifesti din plin, mai ales acum cu minciunile tale. Ma dezgusti, Milan. Ne-am certat de multe ori pana acum, dar sentimentul asta nu l-am avut niciodata fata de tine. E ultima oara cand iti mai scriu. Rusine fata de mine, nu multumesc, rareori daca ai manifestat-o, si atunci am pus la indoiala autenticitatea ei, dar sa iti fie de Dumnezeul acela sfant caruia pretinzi ca ii slujesti. Inchei cu materialul asta video.

https://www.youtube.com/watch?v=Ziawxkmol1I

Vezi ca sunt destule pe internet. Nu zic ca toti fac asa, dar majoritatea preotilor.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Exact ce spuneam. sad Nu am spus ca va fi dat afara, ci doar ca ar putea fi.... Dar ar fi fost daca ar fi depins de mine. Tocmai faptul ca a ajuns la stiri este o dovada a exceptiei celor se arata a fi cozi de topor si neaveniti in misiunea preotiei crestine. Se pot numara acesti neaveniti aparuti intr-un an la televizor si se poate observa ca reprezinta un procent unitar sau chiar subunitar in comparatie cu ceilalti 13000 din aceasta tara.

Nu te obosi sa-mi raspunzi, partial pentru ca ai promis, si doi la mana, nu ma voi osteni eu sa mai raspund celor care se prefac a suferi in mod permanent de spontane crize de "generalita" acuta, celor care se forteaza permanent sa expuna generalizari agresive.