| Octavian199 a întrebat:

Stiind ca barbatul are 24 de coaste, dar cate are femeia? Se zice ca femeia are 25, ca Dumnezeu i-a luat o coasta lui Adam si i-a pus-o Evei, nu?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci de aia parcheaza asa greu femeile, cu o coasta in plus mai complicat sa te intorci la volan

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

Zeul evreu a fost cam misogin rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia are numai 23 de coaste pentru ca doua i le-a rupt barbatul. Cine stie, poate si Eva si-a luat-o pe coaja de la Adam.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Voi aberati cu aceste intrebari sau chiar sunteti imbecili?

Coastele sunt oase-perechi, de obicei arcuite și unite cu coloana vertebrală, împreună cu care formează baza scheletului axial. Sunt proprii animalelor vertebrate (incl. omului). Coastele se împart în două categorii, după animalele la care apar:

inferioare: caracteristice pentru majoritatea peștilor, amfibiilor apode, reptilelor, păsărilor și mamiferelor, la care delimitează lateral cavitatea corpului, protejând organele interne;
superioare: caracteristoce amfibiilor caudate și unor specii de pești – sunt situate în membrana orizontală ce desparte musculatura dorsală de cea ventrală și servesc drept sprijin mușchilor.
Coastele adevărate (unite direct cu sternul) și cele false (articulate indirect cu sternul printr-un cartilaj comun) sunt caracteristice păsărilor și mamiferelor. Omul (Homo sapiens) posedă 12 perechi de coaste, dintre care 7 adevărate, 3 false și 2 nearticulate cu sternul (flotante).