| anonim_4396 a întrebat:

"Stiinta omului" nu va putea invinge niciodata religia corecta sau buna sau adevarata sau reala sau credinta in Dumnezeu pentru ca "stiinta omului" nu va putea anula niciodata imbatranirea si moartea omului si viata lui scurta iar omul in interiorul lui aspira spre viata vesnica spre nemurire ( supravietuire ) spre tinerete fara batranete si viata fara moarte. "Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El a pus în inima lor şi veşnicia, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit." - Eclesiast 3:11. 'Dumnezeu este dragoste.' - 1 Ioan 4:8. "Cunoştinţa ( stiinta ) însă semeţeşte, iar iubirea zideşte." - 1 Corinteni 8:1. "Dragostea nu cade niciodată... Stiinţa se va sfârşi." - 1 Corinteni 13:8. Corect?

10 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Stiinta omului, este, desi infloritoare, inceata si insuficienta.
"stiinta omului' nu a descoperit "CUM SA SINTETIZEZE VIATA'. Si toate creatiile acestei stiinte IMITA (este MIMETICA), CREATIA SUPREMA DIVINA!
Viata fara de moarte mi se pare o stupizenie, pentru miliardari handicapati si puerili!
Moartea este o forma a Vietii si Viata este o Moarte, in felul ei.Degeaba cititi versete, daca nu le si pricepeti!

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Stiinta omului, este, desi infloritoare, inceata si insuficienta.
"stiinta omului' nu a descoperit "CUM SA SINTETIZEZE VIATA'. Si toate creatiile acestei stiinte IMITA (este MIMETICA), CREATIA SUPREMA DIVINA!
Viata fara de moarte mi se pare o stupizenie, pentru miliardari handicapati si puerili!
Moartea este o forma a Vietii si Viata este o Moarte, in felul ei.Degeaba cititi versete, daca nu le si pricepeti!" - sunt de acord cu ce ai scris aici cu exceptia ca "viata este o moarte" pe care cred ca trebuie sa o explici. Iar partea cu "moartea este o forma a vietii" o inteleg in felul urmator: Duhul Sfant este o forma de energie prin care se transmite atat viata cat si poate cauza moartea cuiva. Insa Dumnezeu este izvorul vietii in sensul ca El poate da viata pentru ca in El este viata. Dumnezeu si Duhul Sfant sunt doua parti distincte care conlucreaza. Pentru miliardari viata vesnica este o "prostie" adica ei nu dau importanta la notiunea de "viata vesnica" si vad viata prin prisma banilor, si daca un om rau ar trai vesnic ar face si mai mult rau. Diavolul a trait si inca traieste mult timp dar dupa el nu va mai fi permis sa existe un alt Diavol.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! Viata este o devenire a mortii!
Nu corectez, doar explicitez!
In fiece clipa a vietii, prin pacatele noastre (mortale, imposibil de evitat), anticipam moartea!
Prin VIATA, ne slefuim CALEA spre MOARTE!
Asta nu e neaparat RAU! Caci asta este Legea Firii!
Diavolul este Nerealizarile noastre! E normal sa aiba Viata vesnica! Ca sa supervizeze Binele, care nu poate exista in afara Raului!

| oprescudorin11 a răspuns:

Sa nu uit! Viata nu poate fi creata de om, dar Moartea este priceperea lui de neantrecut!(ma refer la moartea fizica! -nici macar aici nu se pricep -DECI!).

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Sa nu uit! Viata nu poate fi creata de om, dar Moartea este priceperea lui de neantrecut!(ma refer la moartea fizica! -nici macar aici nu se pricep -DECI!)." - sunt de acord. Si de la mine aveti nota 10 pentru acest raspuns. Si va multumesc pentru evaluari. Aveti nota 10 si de la mine pentru parti si din celelalte raspunsuri de la Dumneavoastra pe care le-am citat aici si pe care le consider folositoare si inteligente si demne de notat. Orice propozitie si fraza care mi se pare demna de luat in considerare o trec in citate. happy

| fuzzer a răspuns:

Iar in Ioan 17:3 se arata ce inseamna viata vesnica si cum putem avea aceasta speranta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiinta omului nu poate satisface nevoia sau necesitatea omului de nemurire si de dragoste. Doar Dumnezeu poate satisface nevoia sau necesitatea omului de nemurire si de dragoste. happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca traiai acum 200 de ani inainte de stiinta, parintii tai erau morti acum. pentru ca fara medicina moderna, media de viata era 35 de ani. iar acum duce media de viata de la 75 la 85 de ani. de filmul Robocop ai auzit? in cartea aia scrisa de retardati de acum 2000 de ani, scria ca Pamantul e plat. vezi www.BibliaPentruSceptici.ro

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Da! Numai ca 99% din cei peste 30 de ani sunt stafii retardate!
Stiinta nu reflecta viata, ci conserva retardati (ca tine sau altii...nu stiu).
In vremea romanilor, procentul de supravietuire era de X! Calculeaza! Durata medie de viata era de 25 de ani! Supravietuiau doar VALORILE!
Acum : uita-te pe strada!
Ce vezi? VAI! Vai Vai! Batrani cu bastoane! Asta VREM?
Nesatui de pensii!
Asta crezi ca e TRENDUL celBUN?
Parintii mei sunt morti dupa 80 de ani!
De 'viata'.
Medicina moderna?
Industrie nesimtita!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu stiu daca statistica reflecta realitatea!
Bunica mea, taranca din ARGES, a murit la 100 de ani, fara interventii medicale!
Si nu este unica! Voiastia destepti, numarati numai ce va convine!
Nu cred in statistica voastra 'parata!".
Si in vremea romanilor, erau tarani, sanatosi care treceau de sute de ani, ca in BIBLIE!
Incep sa cred ca 'stiinta' a redus perioada naturala de viata!
O pot demonstra!
Dar las-o cum a cazut! Ca industria voastra distructiva sa va umple de glorioe desarta si bani pana nu mai puteti, in nesimtirea si inconstienta voastra!