| anonomam a întrebat:

Stiti ca in cartile alea de la biserica sunt scrise multe versuri...ei bine undeva..cred ca deasupra lor sunt scrise niste semne..am incercat sa le caut pe net si am vazut ca te ajuta sa canti asa ca as vrea si eu sa sa le invat si sa le cant. Unde pot sa fac asta ca pe net nu prea inteleg

2 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Acelea sunt cântări psaltice. Muzica psaltică este scrisă astfel: se scrie o notă muzicală, apoi se pun semne care arată urcarea sau coborârea cu un ton sau un semiton, prelungirea sau scurtarea unui sunet.
Caută pe Google: manuale de paralaghie.