| IMPERO a întrebat:

Stiti ca?
Rabinii evrei si chiar si unii teologi crestini spun ca Biblia, la origine, nu vorbea despre "pacatul original" si chiar se intreaba, de unde a scos Apostolul Pavel, aceasta idee? Deci, daca omul nu este vinovat de aceasta poveste, atunci Isus ar fi murit degeaba. Numai ca Evanghielia lui Petru povesteste ca au fost vazute doua persoane care au intrat in mormantul lui Isus si au iesit in trei, dintre care una mergea greu, sprijinidu-se de celelalte doua. Din cauza ca Biblia contine atat de multe falsitati demonstrate clar, nu avem nici un motiv sa credem ca un om mort mai poate invia. Problema cea mai mare a crestinilor este ca Pavel a spus clar ca daca Isus nu a inviat, atunci credinta lor este zadarnica. Dar, pentru ca intodeauna este si o veste buna, vestea cea buna este ca nici ei nu o sa afle niciodata ca s-au inselat, asa cum nu o sa afle nici cei ce nu au crezut aceste povesti

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Lucrurile sunt simple. Toti zeii nu au fost văzuți de nimeni niciodată, sunt niște invenții primitive și de aceea orice poveste legata de ei e o fantezie. Din moment ce zeul x nu exista, Iisus nu mai e fiul zeului x și s-a terminat povestea.
Credința în zeul x e credința în niște oameni. Credința e cu adevărat în zeul x doar atunci când zeul x comunica cu tine, nu când citești povesti și crezi în oameni.
Zeul x nu are nevoie de credință. De credință are nevoie omul mincinos ca sa te înșele. Un om ca sa fie înșelat trebuie sa nu știe adevărul, deci sa nu aibă știință și sa creadă minciuna spusa de mincinos, adică sa aibă credință. Prin credință se ajunge la minciuna, iar prin știință se ajunge la adevăr.
Zeul x e o aberație. Un personaj atotputernic și infinit nu are nici un folos de la om. Nu are nevoie de credință, de ritualuri primitive și puerile, nu îl interesează ce mănâncă, cum se înmulțește, ce povesti mai citește sau ce face omul. Pentru un asemenea personaj omul nu are nici o valoare, deci zeul x nu poate sa aibă pentru om iubire, sentimente, sa ajute omul, sa îl pedepsească sau sa îl răsplătească. Un asemenea personaj cum e zeul x nici nu are de ce sa facă omul care pentru el nu valorează nimic. In concluzie avem în fata niște povesti fanteziste, puerile și primitive.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pavel n-a scris despre pacat originar. Dogma pacatului originar a aparut la cateva secole dupa ce cartile Bibliei fusesera scrise.

| IMPERO explică (pentru doctorandus):

Pavel catre Romani 5:12 De aceea, după cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume şi prin păcat a intrat moartea, şi astfel moartea a trecut asupra tuturor, din pricină că toţi au păcătuit…

| doctorandus a răspuns (pentru IMPERO):

Mda, poate fi interpretat si astfel, dar nu e o interpretare necesara.

Toti au pacatuit:

- din cauza pacatului originar?
- din cauza ca omul nu este o fiinta creata perfecta?

E ambiguu.

| CostinAlamariu a răspuns:

E complet incoerent ce ai zis