| Derkes a întrebat:

Stiti ca viata e o iluzie? Dupa maxim 90 de ani murim si gata viata, adios. De ce tot atata timiditate, rusine, frica fata de ceilalti. Ar trebui sa fim cu totii luptatori, cu zambetul pe buze de fiecare data, sa ne bucuram de viata asta incercand orice, cu limita bunului simt bineinteles. Sa ajutam oamenii saraci ca sa duca si ei o viata frumoasa, sa iti traiasca iluzia. Sa luptam de fiecare data pentru bine, sa incercam sa fim o varianta mai buna a noastra in fiecare zi. Ce tot atata ura, lupta pentru putere? Pentru ce? Nu toti suntem o apa si un pamant?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Viata nu este o iluzie ci UN TEST, o perioada de PROBA pentru ce va URMA. In functie de ALEGERILE noastre vom HOTARA pe ce drum vom merge la a doua REVENIRE a lui Isus Hrsistos, Dumnezeu Fiul. Nu, NU suntem toti o apa si un pamant, fiecare suntem fiinte INDIVIDUALE, definite de un CARACTER UNIC.

| doctorandus a răspuns:

Vezi tu, cand e seceta si recoltele au dat chix, ce faci, astepti sa mori tu si tribul tau sau jefuiesti si omori tribul vecin? Ce l-a impins pe Ghinghis Han sa omoare tot atatia cat a omorat Hitler? Schimbarea climatica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu chiar. O apă și un pământ vor deveni corpurile noastre după moarte. Altfel suntem diferiți complet unii de alții, nu există doi indivizi cu ADN identic, din cauza aceasta poți prinde un criminal.

| anonimg a răspuns:

Aceasta este si dorinta lui Dumnezeu: sa fim fericiti. Mai mult de atat, El doreste sa avem speranta si bucurie dincolo de limitele mormantului. Pentru ca asa cum L-a inviat pe Domnul Hrisots ne va invia si pe noi. Si vom trai vesnic; pentru totdeauna.
Dar noi suntem aceia care ne limitam viata numai la viata aceasta. Si facem asta atata timp cat nu credem in promisiunile lui Dumnezeu, in viata vesnica.

| Celcestietot a răspuns:

Cam asa este, este o iluzie. Depinde de persoane si ce a condus la bunatatea sau rautatea lor spirituala. Pe unii ii face fericiti rautatea, pe altii bunatatea. Asta este, trebuie sa ne gandim la proproa persoana sa ajunga bine in viata de apoi, si sa invatam pe altul ce stim de bine. Cam atat, nu cred ca mai este nimic de zis big grin.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doar in Biblie găsim sfaturi si modele după care sa ne ghidam in viață de zi cu zi.Majoritatea celor care se declara creștini nu au citit Biblia.Viață nu este o iluzie, este reala si vom da socoteala in fata lui Dumnezeu pentru tot ce am făcut cat am trăit in acest trup.

| NGheorghe a răspuns:

Poate ai vrut să zici că "viața concurențială" este o iluzie.

| AG777 a răspuns:

Cand iti dai seama ca Dumnezeu te-a inselat, desi ti-ai pus o baza si o incredere profunda in el, nu cred ca mai ai cum sa fii cu zambetul pe buze, dar in fine