| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Stiti ce nu inteleg eu?Ateiistraight face.
Deci,sunteti niste oameni ce nu cred in Dumnezeu;asta inteleg.
Dar de ce incercati sa aduceti argumente ce "dovedesc" neexistenta Domnului?Aceste argumente fiind doar niste ipotezelaughing
Mai bine taceti din gura,care e treaba voastra cu crestinii?Daca voi credeti ca exista "omu'negru'"de exemplu,eu doar asi rade de voi(cum radeti voi de crestini)dar nu asi aduce argumente asupra neexistentei lui.
Ma-m uitat pe profilul vostru si aveti 700+raspunsuri nefolositoare si vreo 5-7 funde ce numai vreo 3 fac parte din categoria Religie,dar si aceste funde sunt date tot de atei.
Ma tot gandesc ce viata aveti.Traiti,iar la batranete veti innebuni gandindu-va ca nu veti ajunge nicaieri.Pe cand un crestin isi traieste viata frumos si la batranete va fi fericit gandindu-se ca va ajunge in sanul Domnului.
De ce faceti asta?Adica voi auziti pe unu"ba...nu exista Dumnezeu"si voi in gandul vostru"bine zice asta".Cred ca voi simtiti mereu o neliniste;aceasta neliniste fiind "lupta" sufletului cu rationamentul,sufletul vrand sa fie cu Domnul dar mintea nu il lasa.
Ganditi-va la asta.Voi nu simtiti nelinistea asta?Stiu ca voi fi bombardat de atei,ce cred ca au evoluat din primate,dar vreau sa va aduc numai pe calea cea buna;vorbe goale pentru unii dar asta e...

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Adevarat spui ca Ateii vor simti un gol in inima lor care il vor umplea cu ''gunoaie'' adica lucruri materiale,lucruri in care ei cred!,doar de ce le pot atinge!,dar nelinistea aia si golul acela poate fii umplut doar cu dragostea lui Dumnezeu! nu cu televizoare telefoane,sau haine scumpe,doar cu Dumnezeu! si stai linistit ca la batranete nu vor gandi ca nu vor ajunge nicaiei,multi oameni isi traiesc viata la maxim! dar la sfarsit trenul vietii se opreste,ei isi petrec toata viata in acest tren cu petreceri curve droguri etc...dar la sfarsitul acestei calatorii va trebuie sa coboare din tren! sa coboare in statie,si in statiea aia ii va astepta Satan! (asta e povestea pe care am auzit-o de la un batran)

Infine toti batrani presimt ceva ce noi nu simtim, ei deja la batranete inteleg ca mai exista ceva dupa moarte si din moartea aia ii asteapta ceva bun sau ceva rau,ateii sau majoritatea lor la batranete o sa creada in ceva deoarece deja presimt moartea,de asta multi se intorc la religie la batranete doarece presimt acel ''ceva'' ei bine acel ceva este Hristosul care ii cheama la el, sau in cazul celor ''rai''este durerea vesnica!

Infine sa lasam asta pe seama Domnului, noi nu avem nici un drept asupra lor, Pace tie big grin

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru OOOLEOOO):

Asa este.Dar problema e ca isi dau seama prea tarziu!
Este prea tarziu sa te intorci la credinta atunci cand esti batran sau pe moarte.
In fine, niciodata nu e prea tarziu dar in cazul asta este.
Dumnezeu sa ii ajute sa aleaga calea ce dreapta!
Mult noroc.big grin

| doctorandus a răspuns (pentru OOOLEOOO):

N-aveti de unde sa stiti ce vine dupa moarte, nici tu, nici ateii.

44 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Știți ce nu înțeleg eu? Creștinii.
Cum pot să creadă că au fost creați din pămân iar după caz din coasta unui tip ieșit din pământ care au fost trimiși pe pământ pentru că au mâncat un măr. Mă depășește. Mă depășește cum poate cineva să se numească creștin fără să fi citit Biblia, mă depășește faptul că nu văd crimele făcute de religie și în Biblie chiar de Dumnezeu iar dacă le văd brusc devine Dumnezeul evreilor, al lor e ăla din Noul Testament. Mă amuză cum ei aduc argumente gen „ Uită-te în jurul tău! Nu vezi că totul e prea perfect să nu fie făcut de Dumnezeu" și atunci mă uit și văd o cameră jegoasă cu o instalație verde pe pereți, poze cu formații, teneși murdari, vopsea de păr și un mp4 stricat și mă gândesc „Ah, nu-i prea perfect". Mă amuză că ei au impresia că ce numesc ei argumente sunt indiscutabile și orice altceva zici este clar greșit. Mă amuză că ei nu văd că mai există încă câteva religii importante care spun că zeul lor este unicul zeu existent și consideră asta indiscutabil...asemenea creștinilor și Dumnezeului lor.

Probabil n-o să vă înțeleg niciodată...sincer, nici nu îmi doresc.

| DAVID_6313 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Esti depasita si nu intelegi.Si ce daca.
Cei mai multi de pe aici au impresia ca au inteles deja totul.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru FucktheSystem):

Gata,m-am hotaratlaughing
Va las pe calea voastra pana va veti da seama de asta.
Pace.

| FucktheSystem a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Cine a zis că ne dăm seama? Cred că tot la rug ne întoarcem laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Ateismul este doar o etapa in evolutia spirituala a individului.Sunt destul de enervanti cu argumentele lor sterile si cu insistenta cu care isi apara crezul. Aproape la fel de enervanti ca martorii lui Iehova, dar acestia din urma parca sunt totusi mai educati si mai informati. happy

| Paulla a răspuns:

1. Uită-te la tine înainte să zici de alţii.
2. Normal că am argumente, doar nu sunt cretină să port o discuţie fără argumente. Argumentu' meu de bază rămâne acela, cum că cel care afirmă trebuie să demonstreze. Cum e asta o ipoteză?
3. Viaţa mea e frumoasă, nu trebuie să respect nici o lege religioasă. Nu trebuie să am o moralitate strictă. Nu mă tem de moarte, iar dacă am vreo nelinişte, nu e în legătură cu religia.
4. Eu în general nu mă strofoc să schimb religia altora. O fac doar dacă mă provoacă sau dacă-mi place mie de persoană respectivă(şi uneori dacă mă plictisesc, da' aici intervine şi multă bătaie de joc). Pe de altă parte, multe persoane religioase fac propagandă a prost(inclusiv tu). Reciteşte punctul 1.
5. Ce relevanţă au răspunsurile câştigătoare? Tu răspunzi pe aici ca să aduni puncte? Okay, asta spune multe.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Paulla):

Nu fac asta pentru punctele alea cu care nu faci nimic. Fundele=cele mai utile raspunsuri;=>voi dati niste raspunsuri fara rost, de prost gust, aproasta...
Pur si simplu stiu ca simti un gol in tine.Pur si simplu.

Acum vei raspunde sigur cu o porcarie lipsita de sens dar ma rog...

| Paulla a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Faptul că n-ai comentat de cât la ce ai vrut denotă lipsă de argumente(nu că m-aş fi aşteptat la altceva). Fundele nu reprezintă cele mai utile răspunsuri, decât, să zicem, dacă răspunzi pe la Sănătate, da' nici acolo mereu. Nu-ţi mai explic de ce, că dacă nu te-ai prins din prima, n-ai să te prinzi deloc.
Nu simt nici un gol şi nici un zeu. Nu simt nimic. Dar tu eşti prea îndoctrinat ca să accepţi sau măcar ca să înţelegi o idee ca asta.
Cât despre ultima ta afirmaţie, chiar dacă aş lovi aiurea tastele, tot n-aş scrie nonsensuri ca ale tale.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Paulla):

Deja ai facut-o stimata domnisoaralaughing.
In fine,asta e treaba talaughing
Te framanta ceea ce am zis eu de aceea te ambalezi asa de tare.

Hai gata cu fotosinteza, la culcare toata lumea, e 21:21:-

| Paulla a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Cum ziceam, lipsă de argumente.
Nu mă ambalez duduie, că n-am de ce. Când râzi la propriile replici(mai ales când replicile tale sunt aşa de jalnice) şi când o dai prin cretinisme de genu' 'toată lumea la culcare' dai dovadă, pe lângă prostie, de frustrare.

| Woodenpints91 a răspuns:

De cele mai multe ori,când îi spui cuiva că eşti ateu, acesta te întreabă şi de ce nu crezi în dumnezeu şi încearcă şă-ţi explice că dumnezeu există. Ca să-i arăţi că nu are dreptate, îi aduci argumente.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Woodenpints91):

Cine a creat totul?
Voi:Big Bang-ul.Nu aveti argumente ale existentei acestuia deoarece nu ati fost acolo si nimeni nu a fost acolo decat Dumnezeu, acum 13, 7 miliarde de ani fratele meu.
Big Bang=Momentul Creatiei.

E egalitate deci...

| Woodenpints91 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Cine a creat totul?

Mi se rupe de cine a creat totul, de big bang şi de dumnezeul tau.
Deci.nu-mi pasă. Însă, să-i slujeşti unui zeu ca să-ţi fie bine după ce mori mi se pare o chestie retardată.

| trolololo a răspuns:

Ceea ce nu înțeleg e de ce credeți, adică de ce, exact motivul? Biblie, frica de moarte, iad sau cum ca niciodată nu am înțeles.
Oricum toate religiile sunt aiurea, fără sens și logica.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru trolololo):

De ce credem? Simplu.IL simtim in noi pe Dumnezeu.Iar tu simti un gol. Uita-te la ceea ce a scris OOOLEOOO si vei vedea.

| trolololo a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Eu sunt OK. Totul e OK fără nici un gol sau alte probleme.

| FantasyAngel a răspuns:

Eu nu sunt ateu dar nu am nimic cu ateii pentru ca esti liber sa crezi in ce vrei. Dar asa ca si chestie... macar ateii vin cu niste argumente si niste explicatii prin care justifica conceptiile lor dar crestinii nu prea stiu sa vina cu niste explicatii logice bazate pe biblie sau pe logica. Daca tu ai avea niste explicatii logice despre religia ta poate i-ai convinge sa nu mai fie atei pentru ca ar avea de ce sa creada in Dumnezeu dar de obicei crestinii le zic "vaii cum sa nu crezi in Dumnezeu esti nebun satanist etc" dar nu poarta o discutie logica cu ei

| JeSa a răspuns:

Pai cum sa intelegi, daca ATEU nu s-a nascut nimeni.

Emitem, emitem ipoteze si judecati pentru ca asta ne e permis si e de bun augur decat sa trancanesc ca stiu si detin adevarul suprem / absolut. (spre exemplu)

Eu zic ca viata e o mare enigma pentru toti si ca sa ajungi la o concluzie concreta iti trebuie toata viata sa analizezi, meditezi, cugeti... tocmai ca asta si face asa-zisul Creator: ne chinuie intr-una cu astfel de dileme, posturi.

| Dumnezău a răspuns (pentru JeSa):

Fals,toti,dar absolut toti, ne nastem atei.Ca preotul face la 40 de zile de la nasterea noastra,scubadiving in cadelnita cu noi,asta e o alta treaba, si doar incepand cu acel moment suntem crestini, chiar si acea "convertire" savarsindu-se fara acordul nostru.

| DAVID_6313 a răspuns (pentru Dumnezău):

Corect.Cu totii ne nastem atei si ignoranti.
Doar ca unii prefera sa ramana asa. laughing

| Dumnezău a răspuns (pentru DAVID_6313):

De curiozitate,ce orientare religioasa ai, Davide? Ignoranti este bine sa ramanem, doar in privinta a 1/20 din lucrurile ce ne inconjoara,sunt chestii in care este mai bine sa nu te bagi,fie ca astfel,ai sfida niste legi morale/naturale/de orice alt fel,fie ca acea chestie nu are nevoie de inca un element,pentru ca e suficient de buna/idioata asa,si produce, dupa caz, profesionalism sau crampe musculare de la atat ras.Nu e rau sa fii ateu, desi ateismul are si el niste gauri groaznic de mari, ce au nevoie de timp ca sa se completeze.Dar parca nu-mi surade nici sa creada cineva in Dumnezeul ce ni-l arunca pe masa Biblia.

| DAVID_6313 a răspuns (pentru Dumnezău):

Din punctul meu de vedere religia este ca un mijloc de transport in comun. Unul mai rapid altul mai lent,unul mai galagios altul mai putin,mai aglomerat sau mai liber,unul are canapele unde te poti aseza si are si muzica,in alte autobuze se face sex,in altul trebuie sa dai bani la sofer de cate ori se uita la tine, etc, etc.Al meu inca nu a venit.

| Dumnezău a răspuns (pentru DAVID_6313):

Interesanta comparatie.Eu zic,de ceva timp,ca religia poate fi un mijloc de transport ca in filmul acela cu Sandra Bullock si Keanu Reeves,Speed ii zice.S-ar putea sa-l stii. Daca nu controlam mijlocul acela de transport, ne poate face sa ne distrugem, sau sa traim intr-o irealitate si reverie putin cretina.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Ăștia sunt adevărații creștini ai Românie!

http://www.youtube.com/watch?v=KGIkPUlj-Fw&feature=related
CINE A SCRIS BIBLIA?
http://www.youtube.com/watch?v=23pm09CRldU&feature=related
Cine a scris biblia?
http://www.youtube.com/watch?v=AaKbU1KF4YE&feature=related
Cine a scris biblia?
http://www.youtube.com/watch?v=Nb2hjxPFRlo&feature=related
Cine Sunt Adam si Eva? Prahova
http://www.youtube.com/watch?v=6R9wjwg-m_s&feature=related
Diferenta dintre Paste si Craciun
http://www.youtube.com/watch?v=rfyFUcwGWHs&feature=related
Cine a fost Fecioara Maria? Episodul 1
http://www.youtube.com/watch?v=al1GomJmMlE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=QS88Fo8I4Tc&feature=related
Ce se sarbatoreste de Craciun?
http://www.youtube.com/watch?v=5Of4mOv8GhI&feature=related
CINE A FOST IUDA
http://www.youtube.com/watch?v=EQjuN98lnjs&feature=related
Ce sarbatorim de Paste?

Când adevărați creștini din județul Prahova gândesc cum gândesc (, și dacă se repetau întrebările și în alte județe se obțineau răspunsuri similare ).

Nu trebuie să ne mire că popii / pastorii / prelații pot afirma orișice, inclusiv că și Karl Marx -- religia opiu al maselor / popoarelor -- era un foarte bun creștin.

Când preoții creștini mint orice și adepții creștinismului din România mint chiar orice le trece prin cap să mintă.

http://www.galeriadearta.com/pictura/goya-516.htm
http://ro.wikipedia.org/wiki/Francisco_de_Goya
http://en.wikipedia.org/wiki/Francisco_Goya
http://www.franciscodegoya.net/

"Somnul ratiunii naste monstri" de Francisco Goya este un ciclu
de desene!
Dacă dai căutare cu Google la o asemenea temă găsești orișice mai puțin desenele alea.
Dacă nu dormea rațiunea Ceaușescu nu murea asasinat.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Ăștia din Prahova nu trebuie apreciați că sunt țărani inculți, așa sunt cei mai mulți dintre creștinii din România.

Un om cu multă carte, nu prea are cum să fie creștin, datorită aiurelilor de neacceptat, din religia respectivă!

Deci dacă ai multă carte ori ești ateu, ori ai idei religioase proprii -- filozofie religioasă proprie și personală --- dar dacă ai multă carte nu ai cum să consideri ca fiind adevărate toate prostiile din religia creștină.

Cei care au multă carte și se mai declară creștini ori mint ori de fapt sunt numai parțial creștini având în realitate o filozofie religioasă proprie și personală inspirată din creștinism ori au carte --diplome--dar nu sunt capabili, de fapt, să gândească cu capetele lor.

De fapt am greșit, sunt și unii cu carte multă care aparțin de alte religii dar dacă analizăm serios și religiile lor vedem că și alea sunt pline de prostii!

Eu nu mai sunt ateu, având în realitate o filozofie religioasă proprie și personală inspirată din : creștinism, din credința bahai și din diverse filozofii religioase orientale și din diverse materialisme atee.

Oricum trebuie combătută obligatoriu minciuna prelaților cu păcatul Adamic.

Falsul păcat de a vrea să cunoști.

În realitate Dumnezeu ne vrea cunoscând și creatori.

Ateii de pe acest site, au devenit atei ca reacție la creștinism.

Eu eram copil de 9-10 ani și mi-a plăcut coliva că era dulce, și cu nuci mărunțite.
Pentru că ăștia lăudau ateismul, eu m-am gândit să mă fac creștin.
Că așa sunt copii pentru contra.

Citind cartea Facerea / Geneza cu potopul mondial și cartea Exodul, am văzut că sunt numai prostii acolo și am devenit astfel ateu (după ce am citit din biblia creștinilor.)

Acum am ideile mele religioase, dar tot nu pot aprecia ca fiind perfectă religia creștinilor.

| TeoPT a răspuns:

Nu sunt ateu, dar consider că mulți creștini arată ca niște maimuțoi penibili într-o conversație cu argumente, pe când majoritatea ateilor știu să-și impună punctul de vedere.

Eu știu un singur creștin care poate să le dea cu siguranță peste nas tuturor ateilor într-o astfel de conversație cu argumente.

Răspuns utilizator avertizat
| Nostradamuss a răspuns:

Ba desteptule! dar cei religiosi de ce incearca sa ne convinga pe noi ca dumnezeu exista? si ce dovezi ai tu? o carte scrisa de zeci de autori? tu vrei sa-mi vinzi mie o poveste ca fiind un fapt real? nicaieri in istorie nu se mai vorbeste de isus si tu sustii cu putere ca el exista, bai dobitocule! vezi-ti mai intai de problemele tale si apoi uita-te si la altiii!

| doctorandus a răspuns (pentru Nostradamuss):

Consensul istoricilor este ca Isus a existat in mod real. Richard Dawkins recunoaste acest lucru in The God Delusion si zice ca el n-are nicio obiectie asupra existentei reale a lui Isus, atat ca nu crede ca Isus ar fi Mesia sau Dumnezeu.

| Prunela a răspuns:

Sunt agnostica si ceea ce ai scris mi se pare complet rasist si ofensiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai cunostinta de sesul cuvantului argument,de ce consideri ca argumentele stiintei sunt numai ipoteze,iar argumentele credintei tale nu sunt si ele la fel,mai ales ca alte credite au si ele argumentele lor,care difera uneori considerabil de ale religiei tale? Dece crezi si mai ales cum poti demonstra (vezi intai ce inseamna a demostra)ca numai religia, si dintre religii, numai a ta este cea adevarata?

| eusicumine98 a răspuns:

Eu te sustin. Si, dupa zisele profesoarei mele de religie, vei observa ca in fiecare an, in prima saptamana din postul Pastelui va aparea ceva ce contrazice religia, ca de exemplu ca Iisus mai avea un frate, sau ca a avut copii sau mai stiu eu ce chestii.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru eusicumine98):

Uite,asta nu am stiut-o.Multumesc de informatiebig grin