| Radu_Florin_1950 a întrebat:

Stiti in ce an a avut loc Marea Schisma?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

| Azµre a răspuns:

Încă de la începuturi, Biserica a acordat un statut special unor episcopi, numiți patriarhi: episcopul Romei, episcopul Alexandriei și episcopul Antiohiei. Lor li s-au alăturat episcopul Constantinopolului și episcopul Ierusalimului, confirmați în cadrul Conciliului din Calcedon din 451 (vezi Pentarhia). Patriarhii erau superiori celorlalți episcopi ai bisericii. În timp ce Constantinopolul se baza în solicitarea unei poziții mai înalte pe argumentul că era "Noua Romă", patriarhul Romei considera că el, ca succesor al Sfântului Petru, primul dintre apostoli, trebuia să aibă întâietate.

Dezbinarea Imperiului Roman a contribuit și ea la dezbinarea din sânul Bisericii. Teodosie cel Mare, care a murit în 395, a fost ultimul împărat care a domnit peste un Imperiu Roman unit; după moartea sa, teritoriul a fost împărțit în două jumătăți, estică și vestică, fiecare având propriul împărat. La sfârșitul secolului al V-lea, Imperiul Roman de Apus se dezintegrase sub presiunea triburilor germanice, în timp ce Imperiul Roman de Răsărit (bizantin) se bucura de o relativă stabilitate. Astfel, unitatea politică a Imperiului Roman a fost prima care a cedat.
Generalități

Papa Leon al IX-lea (1049-1054) și Patriarhul Constantinopolului Mihail I Cerularie (1043-1058) au desăvârșit ruptura definitivă dintre cele două biserici în anul 1054, în urma unor dezacorduri ireconciliabile (lupta pentru supremație în lumea creștină, divergențe teologice etc). Această ruptură a rămas cunoscută în istorie sub numele de Marea Schismă.

Patriarhul Constantinopolului este și în prezent considerat de către bisericile ortodoxe drept șef onorific, simbolic, al ortodoxiei. Este binecunoscută poziția de „Primul dintre egali" pe care o are față de celelalte biserici autocefale aflate în deplină comuniune liturgică.

Lectură plăcută!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1054, de ce?

| SOLDADO a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Http://www.bru.ro/istorie/cat-si-ort-capitolul-4/ daca ai timp sa citesti sigur gasesti raspunsul

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru SOLDADO):

De ce? am pus intrebarea- cu ce scop a fost pusa intrebarea, daca are vreun scop de invatare sau se juca jocuri de cultura generala

| WholeWorldTeam a răspuns:

O intrebare la care toata lumea raspunde civilizatwinking In anul 1054

| angus35 a răspuns:

Oficial Marea Schisma a avut loc in 1054.Neoficial cele doua biserici s-au despartit una de alta de prin secolul 9.

| alex500 a răspuns:

Marea Schisma a avut loc in anul 1054!big grin

| neaivan a răspuns:

Oficial in 1054, dar ea a fost produsa mai inainte...citeste istoria religiilor!

| SOLDADO a răspuns:

A avut loc in 1054 (Sec. 11)
-biserica crestina s-a impartit in doua ramuri - ortodoxa si catolica.

| RAY a răspuns (pentru SOLDADO):

Si a doua mare despartire cine a facut-o?

| SOLDADO a răspuns (pentru RAY):

Ambiţia patriarhilor din Constantinopol.

A doua cauză, la fel de determinantă în promovarea marii schisme, a fost ambiţia patriarhilor bizantini, conducătorii spirituali ai Romei noi. Acest titlu de Romă nouă, dat Constantinopolului, conţine şi exprimă el însuşi întregul program şi întreaga suită de ambiţii bizantine pe tărâm religios. Episcopii bizantini trag o concluzie care le convine împăraţilor şi o aprobă: dacă în viaţa Constantinopolului este Roma nouă, de ce n-ar fi şi în viaţa bisericească?

http://www.bru.ro/istorie/cat-si-ort-capitolul-4/

| RAY a răspuns (pentru SOLDADO):

Nu, a doua mare separae a facut-o martin luther care a creat luteranismul, o partea din regatele care apartineau biserici catolice au devenit luterane, apoi au apariut secte multe

| SOLDADO a răspuns (pentru RAY):

Dap ai dreptate uitasem de luther mersi pentru corectare

| RAY a răspuns (pentru SOLDADO):

Nu-i nimic, nici eu nu stiam de el, am aflat cand am citit cat de cat istoria religilor