| cosmin3confuz a întrebat:

Stiti sau credeti cumva k tatuajul e un pacat? Adica daca iti faci unul...

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E interesant faptul că Legea mozaică le interzicea membrilor poporului lui Dumnezeu să se tatueze. Iată ce se spune în Leviticul 19:28: „Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort şi să nu vă faceţi cuvinte tatuate pe voi: Eu sunt DOMNUL". Închinătorii păgâni, de pildă, egiptenii, îşi tatuau pe piept sau pe braţe numele sau simbolurile zeilor lor. Respectând interdicţia dată de Iehova privind tatuajele, israeliţii aveau să rămână separaţi, deosebindu-se astfel de celelalte naţiuni. — Deuteronomul 14:1, 2.
Deşi azi creştinii nu se află sub Legea mozaică, interdicţia privind tatuajele ne îndeamnă la reflecţie (Efeseni 2:15; Coloseni 2:14, 15). Dacă eşti creştin, cu siguranţă că nu vei dori să-ţi faci pe trup — chiar şi numai temporar — semne ce au un iz de păgânism sau de închinare falsă. — 2 Corinteni 6:15–18.

| mona a răspuns:

Nu cred ca e pacat

| Dariusuu a răspuns:

Dacă şi asta e păcat atunci totul e păcat.

| KristalPop a răspuns:

Idiots... laughing
Nu.

| BlueViP a răspuns:

Crestinii il considera un pacat, dar nu cred ca exista in Biblie ceva care sa-l interzica. Important e sa nu iti faci semne demonice sau mai stiu eu ce. E un subiect controversat, dar fiecare face ce vrea cu corpul sau. Eu personal nu am nimic impotriva tatuajelor, dar cred ca vor arata cam ciudat la batranete

| sempreinvolo30 a răspuns:

în Leviticul 19:28: „Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort şi să nu vă faceţi cuvinte tatuate pe voi: Eu sunt DOMNUL
Închinătorii păgâni, de pildă, egiptenii, îşi tatuau pe piept sau pe braţe numele sau simbolurile zeilor lor
Dacă eşti creştin, cu siguranţă că nu vei dori să-ţi faci pe trup — chiar şi numai temporar — semne ce au un iz de păgânism sau de închinare falsă. — 2 Corinteni 6:15–18: Apoi ce armonie este între Cristos şi Belial? Sau ce parte are cel credincios cu cel necredincios? 16 Şi ce acord este între templul lui Dumnezeu şi idoli? Căci noi suntem templul Dumnezeului celui viu, aşa cum a zis Dumnezeu: „Eu voi locui în mijlocul lor, voi umbla în mijlocul lor şi voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul meu". 17 „De aceea, ieşiţi din mijlocul lor şi separaţi-vă, zice Iehova, şi nu mai atingeţi ce este necurat", „şi vă voi primi". 18 „Eu vă voi fi tată, iar voi îmi veţi fi fii şi fiice, zice Iehova cel Atotputernic."

| BlackWaltz a răspuns:

Da, e cel mai mare pacat. Garantat ajungi in iad daca iti faci vreunul...

| Prietenoasa a răspuns:

E un pacat dar unul temporar nu oricum la scoala nu e voie cu tatuaje.

| cosmin3confuz explică (pentru Prietenoasa):

Nu asta e ideea la care vreau sa ajung. Vroiam doar sa stiu daca e pacat sau nu ca sa nu ajung in i** din cauza unuia.

| oHarryo a răspuns:

In Biblie scrie sa te feresti si de ce ti se pare pacat, daca tu crezi ca e un pacat fereste-te sa-ti faci tatuaje, iau corpul/trupul tau e casa duhului sfant, crezi ca tatuatul lui e ceva bun?

| cosmin3confuz explică (pentru oHarryo):

Parerea mea e k tatuajul e ceva ce intareste credinta mea

| RichardCezar a răspuns:

Da. Dacă ți-ai lipit abțibild din ăla de la gumă pe mână când erai mic vei arde în flăcări în Iad pentru totdeauna... pentru că Dumnezeu te iubeștebig grin

| maychanges a răspuns:

Eu cred ca e.