| Zâmbitor a întrebat:

Stiu ca intrebarea aceasta a fost pusa de "n" ori. Insa as vrea sa ma lamuresc si eu. De ce atunci cand femeile sunt"pe stop" se spune ca este pacat sa intre in Biserica? Adica am inteles,in trecut, neavand tampoane/absorbante foloseau diverse materiale bla bla si exista riscul ca prin ele sa se scurga sangele si sa "pateze" Biserica. Dar in prezent nu cred ca asta se mai intampla..adica totusi..suntem in secolul 21, fratilor.happy Sau inca o vorba veche. cica femeia ar fi "murdara"straight face in aceste momente..Adica? E o perioada in care femeile(mature) pot da viata altor fiinte..De ce ar fi considerata asa femeia? Multumesc de raspunsuri!

6 răspunsuri:
| imale a răspuns:

Nu stiam asta ..in ce biserici se zice ca este pacat intrarea la astfel de femei? Biblia nu interzice asta ...decat femeilor care au nascut recent...ele nu intra in biserica
cateva saptamani.

| RAY a răspuns:

Religia este misogina dea lungul timpului femeile erau considerate slujitoarele satanei nu-i de mirare cate au fost arse pe rug

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Femeia se curateste de necuratiile din ea, unele nu pot sa iasa din casa din cauza durerilor etc, dar sa le fie mintea la slujba

| Zenit313 a răspuns:

Biserica este cea mai misogina institutie, regulile sunt facute de niste frustrati sexuali si idioti!

Si nu ai voie cand esti "pe stop" sa o vizitezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este scris; in zilele necuratiei ei, femeia sa nu intre in templu, biserica.casa de rugaciune etc.

| Zâmbitor explică:

Voiam sa spun cu cateva zile inainte de aceasta perioada*femeile pot da viata altor fiinte. Nu stiu la ce `mi zbura gandul.happy Totusi si menstruatia isi are rolul cel mai imp aici.