| TheMechanix a întrebat:

Stiu ca problema a mai fost pusa de altii, precum NOname, dar vad CA CU vorba buna nu intelegeti si unii dintre voi raportati orice intrebare care este incomoda pentru voi. Cum puteti sa spuneti CA CRedeti intr-un zeu iubitor si tolerant daca raportati orice intrebare care ridica semne de intrebare cu privire la religia voastra sau la sistemul bisericesc?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dogma (gr. δόγμa, inițial "părere") este un postulat pentru o religie, care este considerat de către o grupă de oameni drept adevăr absolut, infailibil, care nu poate fi pus sub semnul întrebării.
Dogma în Ortodoxie

În Ortodoxie dogmele sunt adevăruri de credință revelate prin descoperire dumnezeiască. Ca urmare creștinii ortodocși le consideră sfinte, veșnice, neschimbătoare și necesare pentru mântuire. Dogmele nu descriu toată existența, ci acele laturi mai puțin sesizabile sau complet insesizabile necesare mântuirii. Dogmele tratează subiecte precum Dumnezeu, îngeri, bine și rău, rugăciune, sfințenie etc.
Dogmele în Creștinism

Dogmele sunt teze prin care un individ, o adunare de indivizi, o confesiune, o biserică locală sau națională, argumentează sau susțin fundamentele principalelor doctrine.

| dragos9234 a răspuns:

Pentru ca isi considera zeul "iubitor si tolerant" nu inseamna ca si ei trebuie sa fie la fel.

| Adrianetc a răspuns:

In a fi religios si a fi credincios sunt diferente colosale. Majoritatea nici religiosi nu sunt, se duc de 2-3 ori pe an la biserica, si spun ca o sa ajunga in rai alaturi de milioanele de oameni de pe aceasta planeta. Insa cu credinta nu te nasti cu ea,ci o capeti din Cuvantul lui Dumnezeu, prin convorbirea cu El (rugaciune). Ca sa-ti raspund la intrebare, cei care pun intrebari chiar penibile nu se numesc crestini, se numesc oameni care s-au nascut intr-o religie anume, rataciti pe cale, indiferenti si fara luare la cunostinta.Un credincios adevarat, daca intalneste dificultati si intrebari, citeste din Biblie caci de-ai ne-a lasat-o Dumnezeu, se roaga pentru raspuns, pentru intelepciune.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ei fac voia Domnului happy Unii se pun direct in locul Lui happy Taie si spanzura. Niste pacatosihee hee
Pagani!
Diavoli rai... piei!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru TheMechanix):

Da

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Poate le-a sters dumnezeu, pocaitii neavand nici o treaba thinking

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns:

Bine ca in ziua de azi cenzura se da cu raportu', nu cu toporu'.

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce vrei cultura sa iei de pe TPU cand iti raspunde unul de 11 ani tie care pui intrebarea unul de 35? e logic? numai destepti pe aici!

| MMihai a răspuns:

Este firesc, să raporteze întrebările incomode, că atât îi duce capul.

NOname
| NOname a răspuns:

Şi ce e şi mai deranjant, e că nici nu se grăbeşte cu reactivarea întrebărilor raportate aiurea la "religie".
Probabil şi administratorii se simt ca între ciocan şi nicovală.

| Zenithf a răspuns:

Iisus a luat masa cu vamesii si prostituatele. Nu se prea poate spune ca acesti oameni erau credinciosi, asa-i?
De fapt, El si zice, ca pentru cei rataciti a venit, nu pentru cei ce se considera "drepti". Eu sunt un pacatos si ma bucur ca El a venit si pentru mine.
Daca m-as fi considerat drept si as fi fost (probabil) "jignit" de intrebarea ta, as fi raportat-o, dar vezi ca sunt un amarat de om pacatos, si caut sa-mi vad de barna din ochii mei.
Pace!

| Exilee a răspuns:

Nu te uita la mine. N-am raportat si nu voi raporta nici o intrebare. happy

| Lizzu a răspuns:

Nu vor accepta in veci un alt adevar decat al lor... punct.
Mi se pare ca iti racesti gura degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Si mie mi s-a raportat intrebarea cu blogul, iar daca o cer inapoi probabil mi se va spune ca fac reclama.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

E na? sad... poate ca am comentat eu de reclama; of, ce oameni...