| anonim_4396 a întrebat:

Stiu din biblie ca dumnezeu Tatal ne iubeste, dar dumnezeu fiul, isus, ne iubeste la fel de mult?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu.Atat Dumnezeu cat si fiul sau ne iubesc. Gandeste-te ca suferința lui Dumnezeu a fost imensă când a permis să moară pentru noi, unicul sau fiu, doar ca sa ne fie iertate păcatele. Ioan3:16

| xerxes1 a răspuns:

Iisus in cazul in care a existat, a fost fiul lui Iosif si al Mariei.
YHWH numai un zeu iubitor n-a fost.In rest avea toate viciile.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Ce vicii? isus era rau?

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

YHWH,zeul evreilor, criminalul in serie.
Lasa-l naibii pe Iisus.Ala era doar un razboinic care a incercat sa scape de ocupatia romana si a dat gres.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Eu stiam ca isus te iubeste mult, si a venit sa se dea pe sine pentru tine, ca sa iti stearga pacatele, toate,

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa zice legenda.
Dar legendele sunt inventate de oameni seara la un foc de tabara.
Au copiat aproape tot din Mithraism religia imperiului roman si au facut o noua religie.
Mithra s-a nascut pe 25 decembrie, Iisus stie toata lumea ca data este pusa ca sa coincida cu cea a lui Mithra.

| AlexeHellsing a răspuns:

Dumnezeu Fiul este de-o ființă cu Dumnezeu Tatăl, lucru arătat de Scriptură. Dacă sunt de-o ființă e normal că împart aceeași dragoste față de noi.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Dumnezeu Tatăl, Fiul şi Sf. Duh este o singură persoană, prin urmare şi dragostea față de oameni este la fel de mare.