| mentholinks a întrebat:

Străinii îţi vor zidi zidurile şi împăraţii lor îţi vor sluji, căci te-am lovit în mânia Mea, dar, în îndurarea Mea, am milă de tine. Porţile tale vor sta veşnic deschise, nu vor fi închise nici zi, nici noapte, ca să lase să intre la tine bogăţia neamurilor şi împăraţii cu alaiul lor.
Căci neamul şi împărăţia care nu-ţi vor sluji vor pieri şi neamurile acelea vor fi în totul nimicite." Sunteti pregatiti sa slujiti evreilor? Altfel veti pieri, scrie clar, negru pe alb.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si asa suntem sclavi banilor, care banii detin =evrei

| Nilsson a răspuns:

Versetul din Isaia 60 :12 se refera la Isus nu la evrei, acum inteleg eu de ce nu dai exact de unde l-ai luat, ca sa nu citeasca nimeni contextul:

Isaia 59:20. "Da, va veni un Rascumparator pentru Sion, pentru cei ai lui Iacov care se vor intoarce de la pacatele lor, zice Domnul.``

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Isus tot evreu este. Ma bucur ca ai dat citatul din care reiese clar ca Isus este doar pentru evrei.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Uite ce scrie in Romani 9, nici nu mai e nevoie de alte comentarii:

``6. Dar aceasta nu inseamna ca a ramas fara putere Cuvantul lui Dumnezeu. Caci nu toti cei ce se coboara din Israel sunt Israel;

7. si, macar ca sunt samanta lui Avraam, nu toti sunt copiii lui Avraam; ci este scris: "In Isaac vei avea o samanta care-ti va purta numele."

8. Aceasta inseamna ca nu copiii trupesti sunt copii ai lui Dumnezeu; ci copiii fagaduintei sunt socotiti ca samanta.``

| 6684464 a răspuns:

Ce te intereseaza? Si asa nu te ajuta cu nimic un raspuns adevarat...

| mentholinks explică (pentru 6684464):

Ma intereseaza destinul semenilor mei.

| blackmd a răspuns:

Astea sunt legi lăsate pentru Israeliți

| mentholinks explică (pentru blackmd):

Unde vezi tu vreo lege, nu-mi dau seama. Poate ai probleme de intelegere a textului sau raspunzi ca sa te afli in treaba.

| blackmd a răspuns (pentru mentholinks):

Eu am avut în vedere ca întreg vechiul testament ca să îți fie mai clar era scris pentru israeliți și nu ar trebui să te afecteze tare ce e scris acolo desigur dacă nu faci parte din acel popor, dar tu dacă încă nu ai înțeles asta păi ești singurul care are probleme.