| aurelian087 a întrebat:

Structura genetica al cimpanzeilor este 99% identica cu cea al omului, daca noi am fost creati dupa chipul si asemanarea divinitatii, asta inseamna ca Dumnezeu este 99% maimuta?

9 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Al tau cred ca e identic 98 % cu al omului.

| OOOLEOOO a răspuns:

"Si omul este copilul stelelor, fiul universului, semanand cu el, strucutra s-a reprezentand un intreg microcosmos"

| danay72 a răspuns:

Nu din punct de vedere fizic am fost creati dupa imaginea lui Dumnezeu, pentru ca el are corp spiritual, ci manifestam calitatile sale.

| sublime89 a răspuns:

Da, el e zeul maimuta. Nu cred ca ai vrea sa-l vezi, ca te-ai speria de el. Stai c-o sa vina crestinii sa-ti spuna ca de fapt intre noi si cimpanezi exista o "prapastie" genetica, ignorand complet faptul ca e specia cea mai indrudita cu oamenii dintre toate care exista pe planeta asta. Dar ca sa fii crestin, trebuie sa ignori adevarul.

| LePotato a răspuns:

Ceea ce inseamna ca Dumnezeu este om?(nu stiu daca intelegi ce vreau sa zicbig grin )

| Alcyon a răspuns:

Biblia nu se refera la structura genetica sau la altele de genul asta, ci la faptul ca omul e inzestrat cu ratiune si capacitate de decizie. Imi aduc aminte de o poveste. Fiul lui Dan Puric aude la scoala ca omul se trage din maimuta si se duce la taica-su si-l intreaba: Tata, omul se trage din maimuta, sau a fost creat de Dumnezeu. Iar taica-su raspunde: Omul a fost creat de Dumnezeu, dar sunt cativa care se trag din maimuta si pe aia o sa ti-i arat diseara, la spectacol happy Mi-a placut asta.

| MskDesign a răspuns:

Dumnezeu nu poate fi 99% identic cu o maimuta deoarece nu exista.Nu poti compara ceva ce exista cu ceva ce nu exista.

| Memecy a răspuns:

50% ADN uman indetic cu cel al bananelor? Concluzie?