| anonim_4396 a întrebat:

Sub ce forma se gasea apa pe Pamant in timpul Genezei?"

Pamantul era fara forma si gol; si intuneric era peste fata adancului si Duhul lui Dumnezeu Se misca peste intinderea apelor"

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De ce pui intrebari la aceasta categorie; ca apoi sa te legi de crestini si sa ii trimiti la Dumnezeu ca ocupa pamantul degeaba?!

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Pun intrebarea la categoria asta pentru ca despre religie este vorba sau ce scrie in biblie de aia.Si nu am pus intrebarea sa la leg de cineva, am pus o intrebare sa ma lamuresc.Sau cineva daca stie sa spuna si eu sa stiu.Si in biblie asa scrie ca pe pamant era apa si asta pina sa faca Dzeu soarele si stelele.Deci in absenta soarelui avem intuneric total ceea ce duce temperatura la 0 grade K adica -273 de grade cesisus parca.Nu vad cu ce te deranjeaza intrebarea mea.Eu zic ca e o intrebare si cine poate raspunde.Nu am pus intgrebarea sa lovesc in cineva ci sa imi explic anumite chestii.Asta e tot.

| Hombre a răspuns:

Sub forma de vodka.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ai vrea sau ti-ai dori?!

| dragos9234 a răspuns:

Sub forma de H2O.

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Sub forma lichida, e la mintea cocosului!

| relian a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Cum adica era lichida daca soare nu era? Eu nu intreb pentru ca as sti, intreb sa ma lamuresc.Deci eu stiu ca in absenta soarelui pe pamant cred c a ar fi zero grade K sau sa zic ceva mai ridicat.Am intrebat pentru ca asa am gasit in biblie scris ca duhul sau Dzeu se plimba pe deaspura apelor.

| martzian a răspuns (pentru burundi):

Daca te uiti in original, termenul la care faci referire, din Geneza 1:2, este "tôhû" (תּהוּ) care se traduce in general prin intindere de desert, dezolant. Prin urmare nu cred ca avea o alta forma, ci tot forma aceasta. Traducerea Cornilescu e mai aproape de adevar (acolo zice "pustiu si gol"). Sper ca te ajuta.